logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Białystok z relikwiami ks. Michała Sopoćki
 


Jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka Arch. Białostockiej przywędrowała w piątek, 12 sierpnia po południu. 320 pielgrzymów spędziło w drodze 14 dni pokonując 480 km. 
 
Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Marcin Kuczyński. Wraz z nim w 4 grupach wędrowało 14 księży, 13 kleryków i 4 siostry zakonne. Hasłem pielgrzymowania były słowa: „Chrzest Bożym Miłosierdziem”. Najmłodszy pielgrzym miał 1,5 roku, a najstarszy 72-lata. Wraz z pielgrzymami ostatni etap wędrówki pokonał bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy diecezji. 
 
„Tegoroczna pielgrzymka jest wyjątkowa - podkreśla ks. Tomasz Łapiak - Raz, że 30-sta, a dwa, że w wielkim Jubileuszu Miłosierdzia. Podążały z nami przez dwa tygodnie relikwie ks. Michała Sopoćki, naszego błogosławionego kapłana, apostoła Bożego Miłosierdzia, który jest w Białymstoku pochowany, który w Białymstoku darzony jest wielką czcią, wielkim kultem”. 
 
Jak wyjaśnia ks. Łapiak, relikwie bł. Michała Sopoćki zostaną na Jasnej Górze jako dar Diecezji Białostockiej dla Matki Bożej. 
 
„Pomysł przyniesienia na Jasną Górę relikwii wiązał się z nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia, ale już wcześniej o tym myśleliśmy - wyjaśnia bp Henryk Ciereszko - Błogosławiony Michał wiele razy tu pielgrzymował, w swoich wspomnieniach zaznaczał, jak spotykał się z Matką Bożą, że u Niej się modlił, ile Jej zawdzięcza. Na Jasnej Górze jest wiele relikwii naszych świętych, więc pomyśleliśmy - zabierzemy w tym szczególnym czasie Roku Miłosierdzia”. 
 
„W tym roku nie przeszedłem ani jednego etapu, ale jeździłem od noclegu do noclegu, aby móc przygotować postój noclegowy - wyjaśnia dk. Marcin Sztrom, kwatermistrz pielgrzymki - Konferencje na naszej pielgrzymce były na podstawie uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała, a chrzest, jako ten podstawowy sakrament, który jest darem Miłosierdzia Bożego dla każdego człowieka, wybrzmiewał w każdej konferencji i w każdym kazaniu”. 
 
„Uczestniczyłem przez tydzień w tych głównych wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży, jak też w archidiecezji białostockiej. Kilkanaście osób przywiozło z Krakowa ten entuzjazm na szlak pielgrzymki” - dodał diakon. 
 
„To jest moja 10-ta pielgrzymka, to mój mały jubileusz - opowiada Justyna Staranowicz - W tym roku dziękowałam Matce Bożej za to, że pozwoliła mi 10 lat temu wyruszyć na pielgrzymi szlak, za to, że mogę cieszyć się dobrym zdrowiem, wieloma łaskami, i chciałam Ją prosić o dalsze zdrowie, o dalszą opiekę dla mnie i całej mojej rodziny, i dla tych wszystkich, których spotykam na swojej drodze. Dla mnie pielgrzymka to czas osobistych rekolekcji. Gdy rano wstajemy i udajemy się na Mszę, i możemy tam dotknąć namacalnie Pana Jezusa, przyjąć Go do swego serca i z Nim zacząć dzień, rano się modlić, po południu trochę pobawić się, powygłupiać, a wieczorem stanąć do apelu i tak przez 14 dni, to daje mi taką moc, dzięki której mogę przeżyć kolejnych 360 dni w roku tak, żeby każdy dzień był wypełniony Bożą obecnością, i żeby mieć świadomość, że Pan Bóg i Matka Boża jest zawsze ze mną”. 
 
„Jesteśmy z Białegostoku, szliśmy 14 dni. Dziesiąty raz idę w pielgrzymce i proszę o żonę – mówi Tomasz Olszewski – Chciałbym, żeby na Światowe Dni Młodzieży zorganizować wyjazd – żeby do Panamy popłynąć kajakami z Polski”. 
 
 
Pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. odprawionej o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy diecezji. 
 
W czasie Apelu jasnogórskiego zostały przekazane relikwie pierwszego stopnia bł. ks. Michała Sopoćki. Riżważanie apelowe wypowiedział bp Henryk Ciereszko. N zakończenie Apelu nastąpiło błogosławieństwo relikwiami bł. ks. Michała Sopoćki. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com