logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
kard. Gianfranco Ravasi
Biblia jest dla ciebie
Wydawnictwo Święty Wojciech
 


Wydawca: Wydawnictwo Święty Wojciech
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7516- 396-4
Format: 140x210
Rodzaj okładki: miękka 

Kup tą książkę

 

Odkupienie


Każdy, kto w Niego wierzy, przez Jego imię
otrzymuje odpuszczenie grzechów
(Dz 10,43)

"Odkupienie" to przede wszystkim pojęcie religijne, natomiast w ogólnie przyjętym rozumieniu oznacza zazwyczaj wyzwolenie ze stanu zależności społecznej (np. niewolnictwo, prostytucja). To ostatnie znaczenie stanowi podstawę biblijnej refleksji teologicznej, którą tutaj proponujemy. Wydarzeniem o zasadniczym znaczeniu, które pozostanie jakby wzorem i od którego należy wyjść, gdy mówimy o odkupieniu, jest wyzwolenie Izraela z niewoli egipskiej. Jednym z czasowników hebrajskich oznaczających wyzwolenie jest ga'al, od którego wywodzi się rzeczownik go'el o zabarwieniu prawniczym; można go przetłumaczyć jako "odkupiciel".

Chodzi tu o rolę ojca czy kogoś innego odpowiedzialnego za rodzinę, szczególnie za dzieci i żonę. Gdyby na przykład syn dostał się do niewoli, go'el (ojciec lub starszy brat, czy bliski krewny) powinien podjąć trud jego uwolnienia. Bóg w okolicznościach wyjścia z Egiptu oświadcza wprost: Synem moim pierworodnym jest Izrael (Wj 4,22). "Odkupienie" narodu żydowskiego jest właśnie konsekwencją tej więzi łączącej Izrael z Panem, który mówi: Zstąpiłem, aby go wyrwać z rąk Egiptu. [...] Uwolnię was od jarzma egipskiego i wybawię was z niewoli, i wyswobodzę was wyciągniętym ramieniem (Wj 3,8; 6,6).

Odkupienie jest więc dziełem solidarności i miłości wobec tego, z kim jesteśmy związani ścisłą relacją i kto znajduje się w stanie upokorzenia i w potrzebie. Bardzo różna może być niewola. Istnieje również nędza i uzależnienie powstałe na skutek grzechu. Zarysowuje się tutaj nowe, religijne rozumienie odkupienia i praktycznie jest ono synonimem "zbawienia". Kiedy prorok Jeremiasz obwieszcza "nowe przymierze" wyryte w sercach, a nie na kamiennych tablicach, objawia wprost tę obietnicę Boga: Odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał (Jr 31,34).

Wchodzimy w ten sposób w dzieło dokonane przez Chrystusa poprzez Jego śmierć i zmartwychwstanie, gdyż został On wydany za nasze grzechy i wskrzeszony z martwych dla naszego usprawiedliwienia (Rz 4,25). Święty Paweł najbardziej ze wszystkich wysławia odkupienie, które mamy w Synu Bożym przez Jego krew (por. Ef 1,7). Jest to wykupienie, które dokonało się dzięki wielkiemu, wielkodusznemu aktowi: Za [wielką] bowiem cenę zostaliście nabyci, powtarza Apostoł (1 Kor 6,20; 7,23). To wyzwolenie od zła i grzechu posiada jeszcze inny aspekt, co wiele razy przypominał św. Paweł: zostaliśmy wyrwani z mocy śmierci w jej wymiarze moralnym, duchowym i cielesnym, dlatego oczekujemy odkupienia naszego ciała (Rz 8,23).

Zmartwychwstanie staje się w ten sposób ostatecznym celem naszego odkupienia. Obejmuje ono całe stworzenie, które zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych (Rz 8,21). Odkupienie jest więc nowym i doskonałym aktem stwórczym, w którym Bóg przez Jezusa znów pojedna wszystko z sobą: przez Niego - i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach, wprowadziwszy pokój przez krew Jego krzyża (Kol 1,20). Z tego powodu Biblia tak wzywa Boga: Ty, Panie, jesteś naszym Ojcem, Odkupiciel nasz - to Twoje imię odwieczne (Iz 63,16).


Zobacz także
Dariusz Piórkowski SJ
Na wydarzenie zwiastowania możemy spojrzeć rozmaicie. Św. Łukasz przedstawia w nim Maryję jako modelowego ucznia Chrystusa oraz wzór modlitwy. Matka Jezusa słucha, rozważa, stawia pytania, czuwa razem z apostołami w Wieczerniku, oczekując Ducha Świętego. Spotkanie Gabriela z nazaretańską dziewczyną można odczytać jako przykład dialogu Boga z człowiekiem, wszak anioł mówi w imieniu posyłającego. 
 
Dariusz Piórkowski SJ

W jaki sposób Bóg mówi do człowieka? W jaki sposób dociera do nas Jego słowo? W jaki sposób Bóg objawia człowiekowi swoją wolę? Odpowiedź, choć z pozoru nie wydaje się trudna, to jednak daleka jest od jednoznaczności. Mateuszowe opowiadanie o Mędrcach przybyłych ze Wschodu, by oddać pokłon nowo narodzonemu królowi żydowskiemu, wydaje się wyliczać kilka sposobów, jakich Bóg używa, by wskazać człowiekowi drogę.

 
Karolina Polak

Czasy, w których żyjemy, to okres nieustannie zwiększającego się indywidualizmu, niezależności i anonimowości. Czy w takich czasach jest jeszcze miejsce dla wspólnoty? W dużych miastach jest tak wiele kościołów, że ich mieszkańcy często nie wiedzą nawet, do jakiej parafii należą i nie mam tutaj na myśli osób niewierzących lub tzw. niepraktykujących, ale katolików, którzy regularnie uczęszczają na Eucharystię, tyle że za każdym razem do innego kościoła albo do kościoła szczególnie przez nich lubianego.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS