logo
Środa, 08 grudnia 2021 r.
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Biegacze z Rudy Śląskiej dla upamiętnienia św. Jana Pawła II
 


Uczestnicy Biegu Górnośląskiego Śladami św. Jana Pawła II z Rudy Śląskiej dotarli na Jasną Górę. Dziękują za pontyfikat papieża z Polski i Światowe Dni Młodzieży sprzed 30 lat w Częstochowie. Jutro będą w Wadowicach, gdzie „wszystko się zaczęło”. Pielgrzymka przebiega pod hasłem: „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów"

Dziś za przyczyną świętego papieża biegacze modlili się w Kaplicy Matki Bożej i przy jego pomniku.

 

- Organizujemy biegi od 2005r., by przypominać światu, że 16 października 1978 roku wydarzyła się rzecz szczególna, że Polak, człowiek za wschodniej kurtyny został papieżem – wyjaśniał August Jakubik, kierownik biegowej pielgrzymki.

 

W pielgrzymce biegowej bierze udział 11 osób, w tym Leszek Gładysz, który uczestniczył w spotkaniu młodych z papieżem w 1991r. Biegacz podkreślił, że od św. Jana Pawła II uczy się zawierzenia Maryi. Papieskie „Totus Tuus - Cały twój” stało się również jego.

 

- To, co mi najbardziej w pamięci zostało to wielokulturowość, oczywiście Jan Paweł II i najsłynniejsza pieśń „Abba Ojcze”. Nasz papież był zawsze ze mną i myślę, że z milionami Polaków – wspominał spotkanie z Janem Pawłem i młodzieżą świata Leszek Gładysz.

 

Z Jasnej Góry biegacze udadzą się do miejsca urodzenia Karola Wojtyły, do Wadowic. U celu będą w rocznice jego wyboru na Stolicę Piotrową. Pielgrzymi wyruszyli w drogę dziś rano po Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Świętego Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu. Do mety w Wadowicach dobiegną jutro przed południem, uczestniczyć będą w Eucharystii w wadowickiej bazylice.

 

Jak podkreślają: „ten sposób pielgrzymowania pozwala nam sportowcom zachować pamięć o Świętym Janie Pawle II oraz przybliżyć młodszym pokoleniom Jego wyjątkowe życie”. Coroczne pielgrzymki biegowe do Wadowic organizują od śmierci papieża w 2005 roku, przypominając jego wielkie dzieło, nazwali je „Górnośląskimi śladami Jana Pawła II”.

 

Bieg zainicjował Klub Rekreacyjno-Sportowy Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Jastrząb” w Rudzie Śląskiej. Wpisuje się on w organizowane od 1998r. wspólnie z Miastem Ruda Śląska „Pokojowe pielgrzymki biegowe po Europie”. Do tej pory pielgrzymi-biegacze pokonali już 22 250 km.

 

Dotychczasowe „Pokojowe sztafety po Europie” biegacze kończyli m.in. w Watykanie, Fatimie czy Santiago de Compostela.

 

Mirosława Szymusik
jasnagora.com