logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Biskup Długosz odznaczony podczas pielgrzymki OHP
 


Doroczna Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy zgromadziła na Jasnej Górze młodzież ze wszystkich województw, komendantów wojewódzkich, dyrektorów, wychowawców, nauczycieli, opiekunów i duszpasterzy OHP. 23. już spotkanie modlitewne odbyło się w piątek, 10 czerwca. 
 
„W całej Polsce w OHP jest ponad 31 tys. młodzieży, która znajduje tam swoje schronienie, edukację, szkolenia zawodowe. Jest to cała masa ludzi, którzy przez swoje młodzieńcze lata ‘potknęli się’ i chcą poprostować swoje życie, ale przede wszystkim kwestie wychowania i wykształcenia” – wyjaśnia ks. Jacek Gancarek, duszpasterz Śląskiej Komendy Wojewódzkiej OHP. 
 
„W Komendzie Śląskiej Wojewódzkiej jest kilka ośrodków stacjonarnych, gdzie młodzież przebywa przez cały tydzień, z internatem, z wyżywieniem. Przebywają tu od poniedziałku do piątku, a w weekendy rozjeżdżają się do domów. Uczą się w różnych zawodach: fryzjerstwo, kelner, obuwnik, wykończenie wnętrz, kucharz i wiele innych kursów zawodowych, które przygotowują ich do życia zawodowego. Wiemy, że szkolnictwo polskie z zawodówek zrezygnowało, stąd można powiedzieć, że wiele tych zawodów jest kontynuowane w OHP. Nawet takie zawody jak rymarz, czy wiele innych, które już wyginęły w Polsce, tam są kultywowane – zaznacza duszpasterz - Jako duszpasterze dbamy o to, aby młodzież była pod opieką religijną, stąd mamy dla nich katechezy, mamy spotkania, prelekcje i jedną z tych form wychowawczych, religijnych jest Ogólnopolska Pielgrzymka OHP”. 
 
Jak dodaje ks. Gancarek, młodzież z OHP będzie uczestniczyła w zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży: „Z każdej komendy została przygotowana 50-cio osobowa grupa, czyli 900 osób będzie uczestniczyło w Światowych Dniach Młodzieży. 100 osób z OHP zostało przeszkolonych z pierwszej pomocy i tam będą podejmować pomoc medyczną pod Zakonem Maltańskim”. 
 
W bazylice jasnogórskiej o godz. 16.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bpa seniora Antoniego Długosza z Częstochowy, pierwszego duszpasterza OHP po wojnie. Słowa powitania skierował ks. Jarosław Sroka, krajowy Duszpasterz OHP. 
 
Bp Antoni Długosz w homilii przypomniał, że bieżący rok przeżywamy jako Rok Miłosierdzia: „Papież Franciszek dodaje jeszcze, że imię Pana Boga, to miłosierdzie. W tym terminie mieści się słowo miłość, ale słowo miłość głównie ograniczamy do słownego wyrażenia uczucia osobie, którą kochamy, albo też wewnętrznego przeżywania pewnych odniesień do osób, młodzież to nazywa, że ma ‘motylki w brzuchu’ albo ‘porusza go chemia’. Tymczasem miłosierdzie, to czyn konkretny, miłość skierowana do każdego człowieka, nawet do tych ludzi, których nie lubimy, do naszych wrogów, do naszych nieprzyjaciół. Normalną jest sprawą, że papież Franciszek kontynuuje charyzmat papieża Jana Pawła II, który na początku swojego pontyfikatu, w Encyklice o Bożym Miłosierdziu, dokonuje głębokiej analizy opowiadania Pana Jezusa o miłosiernym Ojcu. Chce nam przypomnieć, że choćbyśmy jeszcze bardziej skomplikowali swoje życie, niż ten marnotrawny młodszy syn, nie jesteśmy w sytuacji przegranej, ponieważ Bóg nas kocha, nigdy nas nie zdradza, zawsze możemy do Pana Boga wrócić poprzez sakrament spowiedzi. (…) Autentycznej postawy miłosiernej uczymy się od Jezusa”. 
 
Na Zakończenie Eucharystii Akt Zawierzenia OHP odczytał Marek Surmacz, komendant główny OHP. 
 
Po Mszy św. bp Antoni Długosz został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Order Odrodzenia Polski jest nagrodą za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu. 
 
„Prezydent Rzeczypospolitej Polskie Andrzej Duda nadał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Biskupowi Pomocniczemu Arch. Częstochowskiej ks. bp Antoniemu Długoszowi za długoletnią posługę i szerokoprofilową działalność katechetyczną, naukową i społeczną, za wychowanie oparte na tożsamości chrześcijańskiej, patriotyzmie, profilaktyce uzależnień oraz zagrożeń, za pomoc grupom społecznie najsłabszym. W ramach działalności, za którą został odznaczony ksiądz biskup Długosz, możemy wskazać: spotkania konsultacyjne, wykłady, wizytacje, organizacja skupień, kursów, sympozjów, organizacja dla osób uzależnionych od narkotyków Ośrodku 'Betania' we Mstowie, organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży w ramach zakładania świetlic dziecięco-młodzieżowych, podejmowanie działalności medialno-publicystycznej dotyczącej profilaktyki społecznej, zagadnień egzystencji i duchowego rozwoju, liczne wydawnictwa dla dzieci, młodzieży i dorosłych, działalność telewizyjna w programie ‘Ziarno’, działalność duszpasterska Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, działalność duszpasterska w Ochotniczych Hufcach Pracy w latach 1999-2006”. 
 
Odznaczenie wręczył Marek Surmacz, komendant OHP. 
 
„Kiedy kogoś odznaczają to oznacza, że jest już starym piernikiem – powiedział z uśmiechem bp Długosz – Miałem dylemat czy przyjąć to oznaczenie, dlatego, że służąc w kapłaństwie ważne jest, żeby służyć ludziom, ale skoro takie było życzenie i pragnienie, także i waszej rodzinki, do której należę, pomyślałem, że trzeba stawić się tutaj jak pewnego rodzaju Stańczyk, żeby to odznaczenie przyjąć. Ale cenię je sobie bardzo dlatego, że posługa ludziom jest to chyba najcenniejsza inwestycja”. 
 
Ochotnicze Hufce Pracy to instytucja państwowa, która zajmuje się młodzieżą między 15 a 25 rokiem życia. Proponuje zatrudnienie, przeciwdziała marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, podejmuje zadania w sferze kształcenia i wychowania. Głównym celem działalności OHP jest stwarzanie młodzieży warunków prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego poprzez aktywne budowanie systemu pomocy dla grup najsłabszych, organizowanie i wspieranie form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i patologii społecznych. OHP zajmują się przede wszystkim młodzieżą ze środowisk bezrobotnych, rodzin niewydolnych wychowawczo, zagrożoną wypadnięciem z systemu edukacji. Obecnie OHP obejmuje opieką ok. 31 tysięcy młodych ludzi w placówkach stacjonarnych i dochodzących. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com