logo
Poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.
imieniny:
Bazylego, Elizy, Justyny, Metodego, Michała – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Znamy datę beatyfikacji Franciszka Marii od Krzyża Jordana - założyciela Salwatorianów
 


Stolica Apostolska wyznaczyła datę i miejsce uroczystości beatyfikacyjnej. Ojciec Franciszek Jordan zostanie oficjalnie beatyfikowanym 15 maja 2021 roku w Arcybazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie. Uroczystości będzie przewodniczył Kardynał Giovanni Angelo Becciu - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.


Po beatyfikacji, w miejscach, z którymi był związany założyciel Salwatorianów (m.in. Rzym, Fryburg, Tafers czy Gurtweil) odbędzie się seria uroczystości dziękczynnych. Ich program zostanie przedstawiony w późniejszym czasie.


W czerwcu 2020 roku papież Franciszek zlecił promulgowanie dekretu dotyczącego cudu, dokonanego za wstawiennictwem Ojca Franciszka Marii od Krzyża. Orzeczenie Papieża zakończyło proces dotyczący cudu i otworzyło ostateczną drogę ku beatyfikacji Ojca Franciszka Jordana.


Ojciec Franciszek Jordan urodził się 16 czerwca 1848 roku w Gurtweil, niewielkim miasteczku w archidiecezji Fryburg (Niemcy). Po święceniach kapłańskich, które miały miejsce 21 lipca 1878 roku, został wysłany do Rzymu, gdzie spędził większość swojego życia. Motywowany zapałem apostolskim oraz pragnieniem, aby wszyscy ludzie poznali i pokochali Jezusa Chrystusa Zbawiciela świata, w 1881 roku założył Towarzystwo Boskiego Zbawiciela (Salwatorianie), a w 1888 roku Kongregację Sióstr Boskiego Zbawiciela (Siostry Salwatorianki). Zorganizował również grupę ludzi świeckich, aby również mieli swój udział w ewangelizacyjnej misji Kościoła, wykorzystując do tego celu wszelkie możliwe środki i sposoby.


W 2014 roku w Jundiai (Brazylia), młoda para oczekująca swojego dziecka otrzymała informację potwierdzoną przez kilku lekarzy i specjalistów, że ich nienarodzone jeszcze dziecko cierpiało na nieuleczalną chorobę kości (dysplazja szkieletowa). Będąc członkami grupy świeckich salwatorianów, rodzice zaczęli modlić się za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego Ojca Franciszka Jordana, zapraszając do modlitwy również innych członków Rodziny Salwatoriańskiej. 8 września 2014 roku, dokładnie w rocznicę śmierci Ojca Franciszka Jordana, urodziło się całkowicie zdrowe dziecko. Po spełnieniu wszystkich wymaganych procedur kanonicznych, Ojciec Święty Papież Franciszek orzekł, że to cudowne uzdrowienie dokonane zostało dzięki Bożej interwencji za wstawiennictwem Ojca Franciszka Jordana.

 

Dla Studia Katolik podobnie jak dla całej Rodziny Salwatorianie i wielu osób na całym świecie, Franciszek Maria od Krzyża Jordan jest wielką inspiracją do działania i powodem do wdzięczności Panu Bogu.

 

W 2018 roku, na 100. rocznicę śmierci Ojca Jordana, Studio Katolik przygotowało pełnometrażowy film dokumentalno-biograficzny: Bądź wielki przed Bogiem, który można kupić (www.sklep.katolik.pl) lub obejrzeć (www.katoflix.pl). A o kulisach powstania filmu można przeczytać na specjalnej dedykowanej stronie www.FatherJordan.com, lub zobaczyć materiał filmowy na Katoflixie

 

Więcej informacji na stronie: www.sds.pl