logo
Wtorek, 02 marca 2021 r.
imieniny:
Halszki, Heleny, Karola, Pawła, Radosława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Błogosławieństwa (sakramentalia)
materiał własny
 


Błogosławieństwa (sakramentalia)

Najbardziej rozpowszechnionym, najbardziej codziennym, a jednocześnie zakorzenionym w Piśmie Świętym spośród błogosławieństw jest błogosławieństwo stołu - modlitwa przed i po posiłku. Czy Ojciec może przypomnieć inne błogosławieństwa?

Częste też jest błogosławieństwo pól z prośbą o dobrą pogodę i obfite plony, błogosławieństwo domu i mieszkania, błogosławieństwo pojazdów i przed podróżą (znak krzyża na czole). Często błogosławieństwa wiążą się ze starym obyczajem, np. błogosławieństwo wina w święto Św. Jana Ewangelisty, błogosławieństwo ku czci św. Błażeja, błogosławieństwo potraw na Wielkanoc, ziół w święto Wniebowzięcia Najśw. Panny Maryi. Poświęcenie wody używanej przy innych poświęceniach, np. krzyży, różańców, i której możemy też używać na codzień, ma nam przypomnieć wodę chrztu i dopomóc wyzwalać całe stworzenie z niewoli zepsucia (por. Rz 8, 21), napełniając je nowym życiem w Chrystusie. Znajduje to wyraz w niedzielnej pamiątce chrztu świętego, poświęceniu wody i pokropieniu nią wiernych.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
fr. Justyn
Św. Mateusz i św. Łukasz umieścili w swoich Ewangeliach rodowód Jezusa w tym celu, aby wykazać, ze Jezus Chrystus jest Mesjaszem i potomkiem Dawida. Obaj Ewangeliści stwierdzają jednak, że św. Józef był tylko legalnym, a nie naturalnym ojcem Jezusa. Jak wiec możemy Jezusa nazywać potomkiem Dawida? Czy pierwszych chrześcijan to nie raziło?
 
Bogdan Sadowski
Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego. Wynika z tego, w kwestii nas interesującej, a sformułowanej w tytule, że pytanie: "Czy warto chodzić na Mszę Świętą?" jest tożsame z pytaniem: Czy warto być chrześcijaninem? Na te pytania każdy musi sobie odpowiedzieć już sam...
 
Jacek Salij OP
Święty papież wciąż na nowo przypominał pielgrzymom, że Jasna Góra jest to sanktuarium narodu. Nie było w tamtych wypowiedziach nic z gołosłownego patosu, nie było też żadnego wywyższania się ponad inne narody. Kiedy 4 czerwca 1979 r. – podczas swojej pierwszej papieskiej wizyty na Jasnej Górze – mówił, że „tutaj zawsze byliśmy wolni”, powiedział to przypominając, że nad wolnością trzeba pracować i że nie ma wolności bez ofiarnej miłości. 
 
 
___________________
 
 reklama