logo
Wtorek, 21 września 2021 r.
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca, Hipolita – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Bóg, Ojciec Jezusa Chrystusa
materiał własny
 


Bóg, Ojciec Jezusa Chrystusa

Czy w Jezusie Bóg stał się ostatecznie i w pełni Bogiem objawionym?

Tak. W Nim Bóg staje się dla nas naocznie poznawalny jako Bóg o obliczu człowieka. Stąd nie można po chrześcijańsku mówić o Bogu, pomijając przy tym Chrystusa. Odniesienie Jezusa jako Syna do Ojca należy do samej, odwiecznej istoty Boga. Jezus Chrystus jest odwiecznym Synem Bożym, którego Bóg zesłał na świat. Istnieje On od wieków w postaci Bożej i w chwale Bożej, jest Słowem, w którym odwiecznie wypowiada się Ojciec, jako Słowo Ojca i Obraz Ojca jest Syn zarazem pierwowzorem stworzenia. Objawia się w Nim zarówno tajemnica Boga, jak świata i człowieka.

Wiara w jednego Boga, Ojca wszechmogącego, wspólna jest żydom i chrześcijanom, a w pewnej mierze także muzułmanom. Dopiero teraz, gdy mówimy o Bogu jako Ojcu Jezusa Chrystusa, tzn. o Bogu Ojcu, Synu i Duchu Świętym, dochodzimy do specyficznie chrześcijańskiego pojęcia Boga, różnego nie tylko od pojęć religii Wschodu, ale też judaizmu i - bardziej jeszcze - islamu. Tak jak judaizm i islam chrześcijaństwo wyznaje jednego Boga, ale tego jedynego Boga wyznaje w trzech osobach: Ojciec, Syn, Duch Święty.

Chrześcijaninem jest ten, kto w swoich myślach i życiu polega całkowicie na Jezusie Chrystusie i wyznaje Jezusa Chrystusa. Także i to, kim rzeczywiście jest Bóg, wiemy jako chrześcijanie ostatecznie dopiero przez Jezusa Chrystusa. Mówił On o Bogu w sposób zupełnie jedyny. W Jezusie Chrystusie człowiek jest ostatecznie przyjęty przez Boga, umiłowany i przeznaczony do miłości. Do tego uczestnictwa we wspólnocie miłości między Ojcem i Synem jesteśmy powołani w Duchu Świętym.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Mam żonę i trzy córki. W naszym domu nigdy nie mówi się o macierzyństwie, o założeniu rodziny. Żona nie dopuszcza do tych tematów, zresztą, córki wyprawiła do szkoły prowadzonej przez feministki. Córki dorastają i w głowie im tylko kariera i wielka wolność. Dawniej mówiło się o dziewczynie męskiego temperamentu - to chłopak w spódnicy. Moje córy rzadko chodzą w spódnicy, ale nie jest to jedyny rys ich męskiego stylu życia. Obawiam się, że będą bardzo nieszczęśliwe.
 
Fr. Justin
Ludzie niewierzący z wielką zaciekłością walczą, by modlitwa nie została wprowadzona do szkół publicznych. Widzę w tym pewną niekonsekwencje, gdyż jednocześnie zgadzają: się na to, aby Biblia była omawiana na lekcjach literatury.
 
Droga
Pan Bóg jest nieskończenie mądry, a więc jeśli cos nam powiedział, to naszym zadaniem jest szukanie odpowiedzi, do czego nam się to przyda. Dlatego postawmy sobie pytanie: po co nam Trójca? W teologii skłaniającej się ku wschodniemu chrześcijaństwu trochę nie wypada postawić takiego pytania, wiadomo, że wszystkie tajemnice Boże są dla ludzkiego umysłu niedostępne?, ale jakby to nam nie było potrzebne, to Pan Bóg nic by nam nie mówił o Swoim życiu wewnętrznym...
 
___________________
 
 reklama