logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wojciech Surówka OP
Bóg i wieczność
Wydawnictwo Esprit
 


Nasze serca powinno przepełniać, tak jak pierwotny Kościół, radosne wołanie Maranatha – Przyjdź, Panie! Jak jednak wzbudzić w sobie to oczekiwanie? Co zrobić, by przestać mówić, że się wiecznie nie ma czasu? I czy w Kościele pochłoniętym zamętem oraz kryzysem możemy odnaleźć prawdziwy pokój duszy?

Marana tha! Zapraszamy do codziennych rozważań w dniach od 18 do 25 grudnia 2020 roku.
 
 
 
Ojciec Wojciech Surówka OP w swojej najnowszej książce pragnie przypomnieć, że chrześcijaństwo rozpięte jest pomiędzy tym co "już" i "jeszcze". Nasze serca powinno przepełniać, tak jak pierwotny Kościół, radosne wołanie Maranatha - Przyjdź, Panie!

Wydawca: Esprit
Format: 145 x 205 mm
ISBN: 9788366407763
Ilość stron: 208
Rok wydania: 2020
Rodzaj okładki: Miękka 
  

 
dzień V: 22 grudnia
 
Apostoł Jan mówi o dwóch kategoriach umarłych. Pierwsi z nich to ci, którzy usłyszą głos i będą żyć. Są to umarli na duchu, do których skierowane jest słowo Ewangelii. Drudzy natomiast to ci, którzy spoczywają w grobach – umarli na ciele. W tym krótkim fragmencie przenikają się dwie perspektywy chrześcijańskiego rozumienia czasu. 
 
Z jednej strony Mesjasz już przyszedł i dlatego żyjemy w czasach ostatecznych, z drugiej natomiast – jeszcze raz przyjdzie, aby objawić się w chwale. Chrześcijańska egzystencja rozpięta jest pomiędzy tym „już” i „jeszcze nie”.
 
Z podobną strukturą spotkamy się również, analizując liturgię adwentu. Pierwsza część adwentu, od pierwszej niedzieli aż do 16 grudnia, ma nas przygotować na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów (Ap 22, 20). W liturgii słowa powracają fragmenty z Księgi Izajasza. W drugiej prefacji adwentowej słyszymy: „Jego zapowiadali wszyscy prorocy, dziewica Matka oczekiwała z wielką miłością, Jan Chrzciciel zwiastował Jego przyjście i og łosił Jego obecność wśród ludu”. Wszystkie proroctwa Starego Testamentu zapowiadają przyjście Mesjasza. Spełnia się oczekiwanie ludu wybranego.
 
Druga część adwentu, od 16 do 24 grudnia, to już bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Każdy dzień ma własną antyfonę, podkreślającą charakter zbliżającego się przyjścia. Ten okres mówi także o uczestnictwie Chrystusa w losie ludzi. Chrystus przyszedł w cielesnej postaci. Boże Narodzenie jest wielkim podnie sieniem natury ludzkiej.
 
Owo tajemnicze „już i jeszcze nie” adwentu daje się zaobserwować zarówno na poziomie analizy lingwistycznej samego słowa parusia, jak i w teologicznej analizie nowotestamentalnej koncepcji czasu oraz w strukturze tego okresu liturgicznego.
 
_____________________________
 
fragment: Wojciech Surówka, Bóg i wieczność, Wydawnictwo Esprit 2020, s. 50-51.

1 2  następna
Zobacz także
ks. Tomasz Jaklewicz
W pierwszych dniach listopada rozbrzmiewają w kościołach wypominkowe litanie imion i nazwisk naszych bliskich zmarłych. Odprawiane są za nich Msze Święte, odmawia się Różaniec. Niektórzy narzekają, że wyczytywanie nazwisk jest nużące, że Bóg przecież zna naszych zmarłych. Broniłbym jednak tej tradycji. Jej sens jest głębszy, niż może się z pozoru wydawać. 
 
Wacław Oszajca SJ
Do niedawna rzeczywistość dzielono na dwie części. Na nature, czyli to, co samo wyrosło z ziemi, i na kulturę – wytwór człowieka. Popatrzmy na trzmiela, który wydaje charakterystyczny dźwięk podczas lotu. Sam trzmiel należy do natury, ale oto znalazł się kompozytor, którego to brzęczenie natchnęło do napisania utworu...
 
Przemysław Radzyński

Chrześcijańska perspektywa śmierci zawsze bazuje na tym, czego człowiek doświadcza. Zanim zacznę postrzegać śmierć jako osoba wierząca, doświadczam jej jako osoba. Dlatego wielka musi być wiara człowieka, żeby w obliczu śmierci mogła pojawić się iskra nadziei. W istocie wiara chrześcijańska nie daje niczego w chwili śmierci, oprócz światła nadziei. 

 

Z o. prof. Zdzisławem Kijasem rozmawia Przemysław Radzyński

 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS