logo
Sobota, 20 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Bernarda, Sabiny, Samuela, Sobiesława – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Bóg jako Ojciec
materiał własny
 


Bóg jako Ojciec

Feministki katolickie są niezadowolone, że Boga nazywamy Ojcem. Twierdzą, że Jego miłość do ludzi posiada cechy macierzyńskie, a nie ojcowskie. Dlaczego wiec Boga nie nazywamy Matką?

Dobrze wiemy, że Bóg jest czystym duchem, a zatem nie można mówić ani o rodzaju męskim, ani żeńskim. Gdy postanowił zniżyć się do ludzi, wybrał naturę męską zrodzoną z niewiasty. Bóg wcielony w Osobie Jezusa Chrystusa, mówiąc o wewnętrznym życiu Boga w Trójcy jedynego, pierwszą Osobę Bożą nazwał Ojcem, drugą (czyli siebie) Synem, a trzecią Duchem Świętym. Miłość Boża zawiera zarówno cechy ojcowskie, jak i cechy macierzyńskie, a każda miłość ludzka - miłość męska i żeńska - pochodzi od Boga. Ponieważ postanowił On stworzyć człowieka jako mężczyznę i niewiastę, stąd męskie i żeńskie cechy miłości zdradzają podobieństwo do miłości Bożej. Ze słów Jezusa, który chciał zebrać dzieci Izraela, jak kokosz zbiera kurczęta pod swe skrzydła, nie można wyprowadzić wniosku, że miłość jest wyłącznie macierzyńska i że Boga należy nazywać Matką. Według Pisma Świętego Bóg nie jest naszym Ojcem na mocy naszej wspólnoty natury, ale na mocy wybrania człowieka przez Boga. Jezus uczy nas i pozwala nam nazywać Boga Ojcem w sposób zupełnie jedyny.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Zarzuca się Kościołowi, że swą działalnością misyjną wypiera religie miejscowe i niszczy rodzinne kultury, że Kościół jest narzędziem szerzenia kultury zachodniej i nasze zachodnie kryzysy i problemy przenosi do kultur innych. Jak odeprzeć te zarzuty?
 
Fr. Justin
W starych katechizmach często spotykałem się ze słowem "łaska". Dlaczego dzisiaj mniej się używa tego wyrazu?
 
Michał Wojciechowski
Skoro Bóg dał siebie poznać ludziom, człowiek może coś o Bogu powiedzieć. Biblia wyraża to zwłaszcza poprzez imiona Boże. Nie są to same nazwy, gdyż w języku hebrajskim pojęcia imienia (szem) zawiera w sobie ideę określenia, definicji. Używając imion Bożych ludzie wyrażają swoją wiedzę o Bogu i wiarę w Niego. 
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm