logo
Czwartek, 27 marca 2025 r.
imieniny:
Ernesta, Jana, Marka, Lidii, Ruperta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Magdalena Wołochowicz
Bogactwo Bożego Słowa
Idziemy
 
fot. Pawel Nolbert | Unsplash (cc)


Wielki Post to czas zatrzymania się, skupienia się na przygotowaniu do Wielkiejnocy.

 

Wchodzimy właśnie w Wielki Post. Czy masz już jakieś postanowienia, jakiś plan, by go przeżyć naprawdę dobrze? Jeśli tak, to wspaniale! Jeśli nie, zachęcam Cię, abyś na chwilę się zatrzymał, wyciszył i docenił skarby, jakie Bóg ma dla Ciebie w swoim Słowie, a przede wszystkim po prostu Go spotkał.

 

Parę tygodni temu pisałam o tym, że nie zawsze uświadamiamy sobie, jakim skarbem jest Boże Słowo i jak ważny jest sam fakt, że w Polsce możemy posiadać Pismo Święte i czytać je bez ograniczeń.

 

Niedawno miałam okazję po raz kolejny czytać Psalm 119. Zazwyczaj kiedy go otwieram, w pierwszej chwili przeraża mnie jego długość. 176 wersetów do przeczytania i przyswojenia, zajmujących kilka ładnych stron w Biblii, to pewne wyzwanie. Gdy jednak wgłębiam się w jego treść, widzę, jak ważne jest jego przesłanie, ale też często mam wrażenie, że autor się powtarza, i to wielokrotnie. Nieustannie mówi o tym, jak cenne jest Boże Słowo, a w nim Jego zasady, postanowienia, napomnienia itd.

 

Czemu więc psalmista użył tak wielu słów?! Myślę, że to właśnie z tej ogromnej miłości do Boga i Jego praw – bo przecież jeśli coś kochamy, możemy o tym mówić i mówić! Skoro autor tak się rozpisał, warto wgłębić się bardziej szczegółowo w ten psalm.

 

Aby naprawdę go „przeżyć”, pomaga mi podzielenie go na krótsze fragmenty i zagłębianie się w nie po kolei.

 

W czasie ostatniego studiowania Psalmu 119 odkryłam następujące ważne prawdy na temat Bożego Słowa:

 

1. Słowo Boże to recepta na szczęście i błogosławieństwo.

2. Słowo Boże to źródło życia.

3. Słowo Boże to źródło nadziei i pocieszenia.

4. Słowo Boże to prawda i jest godne zaufania.

5. Słowo Boże to źródło mądrości i dziedzictwo.

6. Słowo Boże to źródło ochrony, wzmocnienia i pomocy.

7. Słowo Boże to trwały fundament oraz źródło sprawiedliwości i pokoju.

 

Wow, ile bogactw! Czy w ogóle jesteśmy ich świadomi? Czy korzystamy z nich na co dzień? Są tak bardzo praktyczne.

 

Wielki Post to czas zatrzymania się, skupienia na przygotowaniu do Wielkiejnocy. Z całego serca zachęcam Cię do pogłębienia relacji z Panem Jezusem i sięgnięcia jeszcze bardziej do skarbów Jego Słowa.

 

Niech ten Wielki Post będzie dla Ciebie głębokim przeżyciem spotkania z Tym, który zostawił Niebo, by zejść na ziemię i poświęcić swoje życie dla naszego zbawienia.

 

A jeśli chciałbyś bardziej wgłębić się w Psalm 119, zapraszam do dołączenia do Wielkopostnego Mailowego Studium Biblijnego, którego jestem współorganizatorką: zyjpelnia.org/wielkipost.

 

Magdalena Wołochowicz
Idziemy nr 08/2021

 
Zobacz także
Michał Gryczyński

Pielgrzymi przybywający do Santiago de Compostela poddają się pewnemu rytuałowi. Zgodnie z nim dotykają więc bogato rzeźbionego głównego filaru przedstawiającego drzewo Jessego, przytykając czołem skroni figury mistrza Matteo, aby i na nich spłynęła jego mądrość. Jeśli to możliwe, do świątyni wchodzą przez Drzwi Święte, aby dać świadectwo, że pragną otrzymać od Boga przebaczenie za grzechy. Przejście za ołtarz i powitalny gest objęcia figury św. Jakuba jest swoistym wyznaniem wiary, a nawiedzenie grobu z relikwiami łączy się z prośbami o jego opiekę i wyjednanie łask...

 
ks. Zygmunt Podlejski
Warunkiem prawdziwego pokoju są ludzie, w których Bóg sobie upodobał. Są to ludzie dobrej woli, którzy potrafią dzięki Bogu uporać się z własnym egoizmem i dzięki temu w pokoju żyć z bliźnimi. Każdy przejaw złej woli buduje mur między ludźmi. Pan Bóg nie likwiduje bezpośrednio żelaznych kurtyn ani muru berlińskiego, bo szanuje wewnętrzną wolność człowieka...
 
Grażyna Starzak
Bierzmowanie to sakrament, który powinien być przyjmowany przez młodych ludzi „świadomie, dobrowolnie i autonomicznie”. Niestety, coraz częściej bywa „uroczystym pożegnaniem z Kościołem”. - Skoro tak, czy warto kontynuować dotychczasową praktykę przygotowania do tego sakramentu? – pyta bp Edward Dajczak, rozpoczynając dyskusję na ten temat. Toczy się ona od pewnego czasu nie tylko na łamach pism katolickich, ale również w środowisku katechetów i wśród rodziców.
 

___________________