Chanel Santini Katolik.pl - Boży doping
logo
Poniedziałek, 30 marca 2020 r.
imieniny:
Amelii, Dobromira, Leonarda, Amadeusza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Tomasz Balon-Mroczka
Boży doping
Wydawnictwo Rafael
 


redakcja: Tomasz Balon-Mroczka
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy RAFAEL
Rok wydania: Kraków 2000
ISBN: 83-913189-1-5
Format: 165 x 240
Stron: 240
Rodzaj okładki: miękka

 
Irena Szewińska
 
Stosunek do wiary poszczególnych ludzi to sprawa osobista każdego z nich...
 
Urodzona w 1946 roku. Jedna z najwybitniejszych lekkoatletek wszech czasów. Uczestniczyła wpięciu olimpiadach, zdobyta trzy ztote, dwa srebrne i dwa brązowe medale. W 1964 r. w Tokio zdobyta swój pierwszy olimpijski medal pod panieńskim nazwiskiem Kirszenstein. Wielokrotna rekordzistka świata. Po zakończeniu kariery ceniona działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. M.in. jest prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w 1999 roku została wybrana do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

 
Uważana jest pani za najwybitniejszą zawodniczkę w historii polskiego sportu. Czy miała pani okazję spotkać się z Papieżem?
 
Dwa razy miałam zaszczyt uczestniczyć w audiencjach u Ojca Świętego. Pierwszym razem byłam jeszcze zawodniczką, a w drugim przypadku znalazłam się w grupie osób, które brały udział w rzymskich lekkoatletycznych mistrzostwach świata. Mam zdjęcia z tych spotkań i są to dla mnie bardzo piękne pamiątki. Bardzo cenię Jana Pawła II, to wyjątkowa, wielka postać. W rozmowach podczas tych spotkań wykazywał duże zainteresowanie i znajomość sportu. Za każdym razem nas pozdrawiał, co odbieraliśmy jako szczególne wyróżnienie.
 
Kieruje pani bardzo popularnym związkiem sportowym. Jak traktuje się religię w tym środowisku?
 
Polski Związek Lekkiej Atletyki, którym kieruję, zachowuje pewne tradycje. W 1999 roku obchodziliśmy jubileusz 80-lecia. Jednym z głównych punktów uroczystości była Msza w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Pamiętnym akcentem podczas Mszy było poświęcenie nowego sztandaru Związku. Nasz dotychczasowy stary sztandar przekazaliśmy bowiem do warszawskiego Muzeum Sportu. Natomiast - w moim przekonaniu - stosunek do wiary poszczególnych ludzi, to już sprawa osobista każdego z nich.
 
wywiad z marca 2000 r.

Zobacz także
Danuta Piekarz
A wierność jest wtedy, gdy ma się nadzieję i trwa się przy niej, choć inni zwątpili. Wierność to wiara, że wstanie nowy dzień - jutro, pojutrze, zawsze. To ciągła radość, że dziecko, że słońce, że kwiatek, że góry, że... A kto wierny jest w najmniejszej i w wielkiej sprawie wierny będzie (Łk 16,10). Zatem to także trwanie w Bogu, żeby On trwał w nas (J 15,4). Wierność... to nasze życie. Wspomnienia, tu i teraz, a także to, co będzie potem.
 
Dariusz Piórkowski SJ
Na wydarzenie zwiastowania możemy spojrzeć rozmaicie. Św. Łukasz przedstawia w nim Maryję jako modelowego ucznia Chrystusa oraz wzór modlitwy. Matka Jezusa słucha, rozważa, stawia pytania, czuwa razem z apostołami w Wieczerniku, oczekując Ducha Świętego. Spotkanie Gabriela z nazaretańską dziewczyną można odczytać jako przykład dialogu Boga z człowiekiem, wszak anioł mówi w imieniu posyłającego. 
 
ks. Olszówka Jerzy SDS
Pan Bóg stwarzając człowieka, stworzył go jako istotę cielesno-duchową. Człowiek ze swojej natury łączy więc w sobie dwa światy: materialny i duchowy. Dlatego też, aby mógł żyć, rozwijać się, potrzebuje zarówno dóbr duchowych jak i materialnych. Dobra materialne wcale nie są "gorsze" - one również posiadają wartość, także są darem Boga. Człowiek dobrami materialnymi nie tylko może, ale wręcz musi się posługiwać...
 
___________________
 
 reklama