logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Tomasz Balon-Mroczka
Boży doping
Wydawnictwo Rafael
 


redakcja: Tomasz Balon-Mroczka
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy RAFAEL
Rok wydania: Kraków 2000
ISBN: 83-913189-1-5
Format: 165 x 240
Stron: 240
Rodzaj okładki: miękka

 
Irena Szewińska
 
Stosunek do wiary poszczególnych ludzi to sprawa osobista każdego z nich...
 
Urodzona w 1946 roku. Jedna z najwybitniejszych lekkoatletek wszech czasów. Uczestniczyła wpięciu olimpiadach, zdobyta trzy ztote, dwa srebrne i dwa brązowe medale. W 1964 r. w Tokio zdobyta swój pierwszy olimpijski medal pod panieńskim nazwiskiem Kirszenstein. Wielokrotna rekordzistka świata. Po zakończeniu kariery ceniona działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. M.in. jest prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w 1999 roku została wybrana do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

 
Uważana jest pani za najwybitniejszą zawodniczkę w historii polskiego sportu. Czy miała pani okazję spotkać się z Papieżem?
 
Dwa razy miałam zaszczyt uczestniczyć w audiencjach u Ojca Świętego. Pierwszym razem byłam jeszcze zawodniczką, a w drugim przypadku znalazłam się w grupie osób, które brały udział w rzymskich lekkoatletycznych mistrzostwach świata. Mam zdjęcia z tych spotkań i są to dla mnie bardzo piękne pamiątki. Bardzo cenię Jana Pawła II, to wyjątkowa, wielka postać. W rozmowach podczas tych spotkań wykazywał duże zainteresowanie i znajomość sportu. Za każdym razem nas pozdrawiał, co odbieraliśmy jako szczególne wyróżnienie.
 
Kieruje pani bardzo popularnym związkiem sportowym. Jak traktuje się religię w tym środowisku?
 
Polski Związek Lekkiej Atletyki, którym kieruję, zachowuje pewne tradycje. W 1999 roku obchodziliśmy jubileusz 80-lecia. Jednym z głównych punktów uroczystości była Msza w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Pamiętnym akcentem podczas Mszy było poświęcenie nowego sztandaru Związku. Nasz dotychczasowy stary sztandar przekazaliśmy bowiem do warszawskiego Muzeum Sportu. Natomiast - w moim przekonaniu - stosunek do wiary poszczególnych ludzi, to już sprawa osobista każdego z nich.
 
wywiad z marca 2000 r.

Zobacz także
o. Marie-Jacques de Belsunce
Jak wejść w prawdziwe milczenie? Kiedy ono się zaczyna? Wtedy, kiedy zaczynamy wychodzić poza ruch, kiedy następuje pewien wewnętrzny spoczynek. Milczenie wiąże się z istotą żyjącą. W naturze, w czysto fizycznej przyrodzie, nie ma milczenia w ścisłym tego słowa znaczeniu. Morze stale się burzy, porusza, zawieruchy hałasują. To bardzo dziwne: milczenie zaczyna się od istot żyjących i to od tych najwyższego rzędu. Istotą w najwyższym stopniu żyjącą jest ten, kto kocha, gdyż jest on istotą duchową. 
 
ks. Edward Staniek
Samarytanin udzielił doraźnej pomocy poszkodowanemu podróżnemu. Trzeba było opatrzyć jego rany, przetransportować do gospody. Obowiązki jednak wzywały Samarytanina do podjęcia dalszej podróży. Nie mógł się dłużej zająć chorym. Nie mógł również zostawić go samego, bo ten potrzebował opieki. Czy spełnił już swoją posługę miłości?  
 
Siostry Augustianki
Trwa lato – wakacje, możemy więc poświęcić więcej czasu na radowanie się z rzeczy pięknych, na zachwyt. Jak to dobrze, że ciągle nas zadziwia coś nowego... A wszystko staje się nowe, gdy spojrzymy inaczej. Tyle radości sprawia odkrywanie piękna w perłach rosy, bliskości przyjaznej gwiazdy, uśmiechniętych oczach, w złocie wieczoru...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS