logo
Niedziela, 26 września 2021 r.
imieniny:
Kosmy, Damiana, Justyny, Łucji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bp Henryk Tomasik biskupem radomskim
 


Bp Henryk Tomasik od 17 lat pełni funkcję biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej. Z ramienia Episkopatu zajmuje się sprawami duszpasterstwa młodzieży - przewodniczy Radzie ds. Duszpasterstwa Młodzieży, jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego i delegatem ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od wielu lat zaangażowany jest w przygotowywanie młodych do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży, w których sam bierze udział. Nazywany jest „biskupem, który wierzy w młodzież”.

– Biskup Henryk przez swoje serce, które okazuje młodym i to na wielu przestrzeniach duszpasterstwa młodzieży, zaskarbił sobie wielkie zaufanie ludzi młodych – potwierdza ks. dr Grzegorz Suchodolski, który współpracuje z biskupem w Krajowym Biurze Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży i Radzie ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Przypomina, że jako duszpasterz akademicki, ks. Tomasik naśladował Jana Pawła II w kontakcie z młodzieżą. Nie tylko zajmował się formacją duchową i intelektualną młodych, ale też chętnie spędzał z nimi czas na kajakach, wyjazdach w góry czy na pieszych pielgrzymkach. - Kiedy został mianowany biskupem, również pozostał wierny ludziom młodym, co stało się widoczne zwłaszcza poprzez zadania zlecone przez Konferencję Episkopatu – zauważa ks. Suchodolski.

Bp Henryk Marian Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 r. w Łukowie (diec. siedlecka). W 1963 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. 31 maja 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jana Mazura. Po święceniach otrzymał nominację na wikariusza parafii Radoryż Kościelny. Dwa lata później rozpoczął studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po uzyskaniu magisterium z filozofii w 1974 roku, został skierowany do pracy z młodzieżą akademicką w Siedlcach. Rozpoczął wówczas wykłady w seminarium duchownym w Siedlcach i pomagał ks. prof. Stefanowi Kornasowi w jego pracy z młodzieżą akademicką. Od 1976 r. z grupą studentów uczestniczył w pielgrzymce warszawskiej. Była to najpierw „17 Błękitna”, a później „17 Szmaragdowa”. Był też kapelanem siedleckiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W 1984 r. obronił doktorat z filozofii teoretycznej na KUL. Praca z młodzieżą trwała aż do nominacji biskupiej.

21 listopada 1992 r. Jan Paweł II mianował ks. dr. Henryka Tomasika biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Otrzymał wówczas stolicę tytularną Fornos Minore. Święcenia biskupie przyjął w Watykanie 6 stycznia 1993 r. z rąk Ojca Świętego. Współkonsekratorami byli kard. Giovanni Battista Re, obecny prefekt Kongregacji ds. Biskupów, oraz kard. Justin Francis Rigali, dzisiejszy arcybiskup Filadelfii. Jako dewizę biskup Tomasik obrał wezwanie "Przyjdź Królestwo Twoje!".

W diecezji siedleckiej, którą kieruje bp Zbigniew Kiernikowski, bp Tomasik pełni funkcję wikariusza generalnego. Jest wykładowcą Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie (Sekcja św. Jana Chrzciciela) oraz Wyższego Seminarium Duchownego im. Jana Pawła II w Siedlcach.

Z nominacji Konferencji Episkopatu Polski pracuje w gremiach dotyczących duszpasterstwa młodzieży, a także w Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Radzie ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz w Radzie ds. Rodziny.

Termin ingresu do radomskiej katedry i objęcia diecezji nie został jeszcze ustalony. Od 1 lipca 2009 r. administratorem diecezji radomskiej jest biskup pomocniczy Stefan Siczek - po ogłoszeniu nominacji watykańskiej dla bp. Zygmunta Zimowskiego, który był ordynariuszem diecezji od 2002 roku.

Diecezja radomska została ustanowiona 25 marca 1992 r. przez papieża Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae populus”.

kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Fot. W. Kompała Fot. ŚDM - Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży


Zobacz także:
Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

(md/jk © Biuro Prasowe KEP 2009)