logo
Sobota, 10 kwietnia 2021 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bp Jarecki: ”w zmartwychwstaniu Jezus okazał pokorę”. Msza w Niedzielę Wielkanocną
 


"Zwycięstwo pokorne, bez rozgłosu i niszczenia kogokolwiek to przejaw mocy Boga" - mówił bp Piotr Jarecki, który przewodniczył w Archikatedrze Warszawskiej uroczystej Mszy św. w niedzielę wielkanocną.


Jak podkreślił w homilii bp Jarecki, od wczorajszej nocy nie przestaje wybrzmiewać “Alleluja” za zwycięstwo Boga, którego dokonał w Jezusie. – Z tego śpiewu wypływa radość i wypływa światło, które rozprasza wszelkie mroki i te duchowe i te materialne. Także ten mrok pandemii, bo wydarzyło się coś wielkiego – mówił.

 

Syn Boży podjął mękę, a później zmartwychwstał, aby z miłości do każdego z nas – zaznaczył bp Jarecki – pokonać największych wrogów człowieka: słabość, grzech, szatana i śmierć. – Zmartwychwstanie powinno mieć konsekwencje w stylu i kulturze życia każdego z nas, bo nie chodzi tylko o to, aby uczestniczyć w rycie – podkreślił.

Bp Jarecki tłumaczył, że dowodem zmartwychwstania Jezusa nie jest pusty grób, ponieważ nawet Maria Magdalena źle zinterpretowała to wydarzenie – myślała, że ktoś wykradł ciało. A apostołowie nie wierzyli, że może zmartwychwstać, byli załamani.

 

– Co jest dowodem? Wewnętrzna przemiana osób, które towarzyszyły Jezusowi. Tych, którzy uciekli, zamykali się na cztery spusty w bojaźni. W jednej chwili wyszli i głosili – nie bojąc się nawet śmierci – że ten którego umęczono i zabito żyje. W Nim jest nasze zbawienie i odpuszczenie grzechów – mówił biskup pomocniczy warszawski.

 

Zmartwychwstanie – jak kontynuował – to przejaw pokory Boga. – Samego faktu zmartwychwstania Pana Jezusa nikt nie doświadczył. Ten fakt pozostaje tajemnicą między Bogiem Ojcem, Synem i Duchem Świętym. W swoim zmartwychwstaniu Jezus okazał pokorę, zwyciężył pokornie, bez rozgłosu. Wiele osób uwierzyło w jego zmartwychwstanie na podstawie świadectwa niewielu, a przecież mógł wyjść z grobu na oczach wielu i pójść do swoich prześladowców, aby okazać swoją moc – podkreślił biskup.

 

Jak tłumaczył, zwycięstwo bez rozgłosu i niszczenia kogokolwiek to przejaw mocy Boga i jego pokory. – Nikt poza Nim nie może zwyciężyć szatana, śmierci i grzechu. Człowiek tylko z Nim może ostawać się zwycięzcą – mówił bp Jarecki.


www.archwwa.pl