logo
Czwartek, 24 września 2020 r.
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny, Hermana, Pacyfika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bp Suski w I Zakonie św. Franciszka
 


20 sierpnia bp Andrzej Suski na mocy decyzji Definitorium Generalnego Zakonu Braci Mniejszych z 15 lipca 2016 r. został włączony do I Zakonu św. Franciszka. Afiliacja odbyła się w toruńskim sanktuarium, którego kustoszami są ojcowie franciszkanie.
 
Akt afiliacyjny został odczytany przez prowincjała Prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu o. Bernarda Marciniaka. Wręczając akt prowincjał podkreślił wielkie zasługi bpa Suskiego dla zakonu franciszkańskiego oraz jego związki z zakonem. Bp Suski święcenia kapłańskie przyjął w dniu wspomnienia św. Antoniego, nominację biskupią otrzymał w dniu, w którym Kościół wspomina innego franciszkanina św. Maksymiliana Kolbego, a sakrę biskupią przyjął 4 października w dniu św. Franciszka z Asyżu. - Dziękujemy za duchowe i moralne wspieranie franciszkanów posługujących na ziemi toruńskiej i dobrzyńskiej, za życzliwą postawę, którą bez wątpienia możemy nazwać postawą ojca – mówił minister prowincjalny Prowincji św. Franciszka z Asyżu o. Bernard Marciniak.
 
W akcie afiliacyjnym generał Zakonu Braci Mniejszych o. Michel Anthony Perry napisał:
 
„Naszemu umiłowanemu w Panu Bratu, Jego Ekscelencji Czcigodnemu Księdzu Biskupowi Andrzejowi Suskiemu, ze względu na Jego życzliwą troskę, szczerą postawę i serdeczną obecność pośród braci Prowincji Św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu w Polsce. Z wielką radością i wdzięcznością afiliuję Waszą Ekscelencję do Zakonu Braci Mniejszych i za wstawiennictwem serafickiego ojca św. Franciszka z Asyżu wypraszam dla Księdza Biskupa błogosławieństwa Boga miłosiernego i wszechmogącego oraz zawierzam opiece Błogosławionej Dziewicy Maryi, Matki Bożej.”
 
Bp Andrzej Suski jest pierwszym biskupem toruńskim. W tym roku obchodzi 30. rocznicę sakry biskupiej. Został już wcześniej afiliowany do zakonu paulinów i do zgromadzenia redemptorystów.
 
Podczas uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin wyróżnienia drugiego stopnia otrzymali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz lekarz kardiolog dr Janusz Czarnecki, którzy wspierają dzieła podejmowane przez ojców franciszkanów i wspierają ich na różnych płaszczyznach działania społecznego.
 
za: KAI
www.franciszkanie.pl