logo
Czwartek, 19 czerwca 2025 r.
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii, Romualda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Johnnie Moore
Brudny Bóg. Z Jezusem zmieniać świat
Wydawnictwo Święty Wojciech
 


Jezus, kiedy wypełniał swoją misję naprawiania świata pogrążonego w chaosie, ubrudził się od stóp do głów. Czuć Go było potem i ziemią. Miał brud za paznokciami, a Jego dłonie były stwardniałe. Dlaczego? Bo w swej łaskawości nie oczekiwał tego, byśmy się do Niego wspinali. Sam zszedł do nas, by zabrać nas z powrotem do Boga. Ta książka opowiada tę historię. I przypomina nam, że łaskę można zarówno otrzymywać, jak i dawać.

Jezus zaprasza cię, byś dołączył do Niego i z Nim zmieniał świat.
 
Wydawca: Wydawnictwo Święty Wojciech
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7516-633-0
Format: 210x135
Stron: 236
Rodzaj okładki: Miękka
Kup tą książkę  

 
Wielki Post 2016
 
Co roku obchodzimy wielkie przeżycie duchowe – odnawiające naszą wiarę i oczyszczające duszę – to 40-dniowy post. Kończy się on Wielkim Tygodniem. To wielka kulminacja – sam Bóg składa ofiarę z siebie na drzewie krzyża, niegdyś znaku hańby, dziś znaku zwycięstwa. 
 
Co roku wedle tego samego schematu wchodzimy w czas pokuty z popiołem na głowie, kolejno co niedziele słyszymy słowa Pisma Świętego przybliżające nas do Wielkiego Piątku, uczestniczymy w rekolekcjach, drogach krzyżowych, gorzkich żalach, w Niedzielę Palmową niesiemy do kościoła palmę... A może jest inaczej? I natłok zajęć uniemożliwia aktywne przeżywanie Wielkiego Postu, może nawet na spowiedź wielkopostną brak czasu?
 
Bez względu na sposób przeżycia Wielkiego Postu, i tak można rozminąć się z Jezusem idącym drogami Jerozolimy na Golgotę, a później rozminąć się ze Zmartwychwstałym, który woła nas po imieniu. Tak się może stać. Jest jeszcze czas, by do tego nie dopuścić. Pan Jezus wczoraj i dziś wygląda naszego powrotu do domu. Z Nim nie będziemy samotni, smutni czy rozgoryczeni. Jego łaska wesprze nas w każdej minucie życia.
 
Warto w Wielkim Tygodniu wrócić do korzeni – zapytać siebie samego: dlaczego? dlaczego Bogu tak bardzo na mnie zależy? co we mnie widzi, że tak mocno mnie kocha? 
 
W poszukiwaniu tych osobistych odpowiedzi pragniemy pomóc
poprzez codzienne publikacje fragmentów książki
Brudny Bóg. Z Jezusem zmieniać świat. 



autorstwa Johnnie Moore, wydanej przez Wydawnictwo św. Wojciecha.

Od 21 marca do 27 marca będziemy publikować krótkie rozważania na każdy dzień Wielkiego Tygodnia, zakończony Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, aby się nie rozminąć z Jezusem, dawcą łaski.

"Wierzę, że jesteś ważniejszy, niż myślisz, ponieważ żyjemy w jednym z najważniejszych momentów historii (...). To dlatego tak pilną sprawą jest, byśmy zaczęli żyć łaską. Stawka jest bardzo wysoka! (...) Czasami trudno jest dostrzec łaskę Jezusa w cierpieniu i bólu tych, których życie balansuje na ostrzu noża, nieustannie zagrożone upadkiem. Żyjmy tak, aby łaska jasno przez nas przeświecała, kiedy z Bożą dobrocią przedzieramy się przez mgłę cierpienia".
 
(Brudny Bóg. Z Jezusem zmieniać świat, Johnnie Moore)
 
1 2  następna
Zobacz także
Krzysztof Osuch SJ

Przypowieść Jezusa, do której się odnosimy (Mt 18,21-35), jest dla nas jednocześnie arcypoważną przestrogą i wspaniałą ewangelią – dobrą wiadomością. Jesteśmy zachęcani do ufnego proszenia Boga o przebaczenie i do zaofiarowania go naszym bliźnim. Trzeba koniecznie nauczyć się przyjmować przebaczenie i zaofiarowywać je naszym bliźnim, by nie podpaść pod sankcję z tego zdania Jezusa: I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda...

 
ks. Edward Staniek
Twój brat był umarły a znów ożył. Zaginął a odnalazł się (Łk 15, 5). Spotykamy się z Jezusem jako lekarzem. Grzech rozumie On jako chorobę. Można w niej trwać – wtedy to choroba przewlekła. Można w niej umrzeć – i wówczas jest to choroba śmiertelna. Do tej prawdy nawiązuje przypowieści o Synu Marnotrawnym, gdy Ojciec tłumaczy drugiemu synowi, że jego brat był umarły, a ożył.
 
Robert Grzywacz SJ
Żyjemy wśród ludzi – taka jest nasza rzeczywistość. I zbawczy zamysł Boga również to uwzględnia. Dlatego to samo przykazanie, które ujmuje sedno naszego stosunku do Boga – przykazanie miłości – odnosi się także do drugiego człowieka. Zmienia się wszelako miara jego zastosowania: Boga mamy kochać całymi sobą, ze wszystkich sił, a ludzi tak jak samych siebie. Krótko mówiąc, istnieje zasadnicza różnica w traktowaniu Stwórcy i stworzeń. Różnica ta stanowi składnik wspomnianego wyżej porządku stworzonego świata. 
 

___________________