logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Johnnie Moore
Brudny Bóg. Z Jezusem zmieniać świat
Wydawnictwo Święty Wojciech
 


Jezus, kiedy wypełniał swoją misję naprawiania świata pogrążonego w chaosie, ubrudził się od stóp do głów. Czuć Go było potem i ziemią. Miał brud za paznokciami, a Jego dłonie były stwardniałe. Dlaczego? Bo w swej łaskawości nie oczekiwał tego, byśmy się do Niego wspinali. Sam zszedł do nas, by zabrać nas z powrotem do Boga. Ta książka opowiada tę historię. I przypomina nam, że łaskę można zarówno otrzymywać, jak i dawać.

Jezus zaprasza cię, byś dołączył do Niego i z Nim zmieniał świat.
 
Wydawca: Wydawnictwo Święty Wojciech
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7516-633-0
Format: 210x135
Stron: 236
Rodzaj okładki: Miękka
Kup tą książkę  

 
 
PRZYGADAĆ
FAŁSZYWYM BOGOM
 
Łaska akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy.
 
Z tego powodu trwająca przez wieki Boża opowieść jest wypełniona ludźmi, którzy pozostają niezauważeni.
 
Niech jako przykład posłuży nam historia Eliasza. Był jednym z proroków Bożych w Starym Testamencie. Bóg wybrał go, by przemawiał w Jego imieniu do Jego ludu w szczególnie niechlubnym momencie historii Izraela. To czas uwiedzenia Narodu Wybranego przez pewien rodzaj pogańskiego kultu, pełnego niewyobrażalnych rytuałów. Izrael zapomniał na długo o Bogu, który go wywiódł z ziemi niewoli.
 
W tym trudnym czasie Bóg posłał Eliasza jako swojego rzecznika do pielgrzymujcego ludu.
 
Moglibyśmy oczekiwać, że Eliasz będzie miał wszystkie niezbędne przymioty – że będzie człowiekiem, który nigdy nie ma złego dnia, który nigdy nie wzdycha do matki. ot, taki poczciwy człowiek, który nigdy nie zapali papierosa ani nie użyje złego słowa. Nigdy nie traci panowania nad sobą i nigdy nie rozważa samobójstwa.
 
Mówiąc w skrócie, uważamy go za pierwszorzędny profetyczny materiał, nieprawdaż?
 
Kiedy jednak przeczytamy historię Eliasza, znajdziemy zupełnie inna opowieść. Eliasz to kłębek nerwów! Jego emocje wzbierały w jednej minucie, by opaść w następnej. Po wielkim wzlocie następował kolosalny upadek. Miewał wątpliwości co do istnienia Boga, a czasami złościł się na Niego.
 
Nie mówiąc już o tym, że wpadł pewnego dnia w tak głęboką depresję, że nieomal się zabił! Jego relacje z Bogiem „zależały od dnia”.
 
Wiedzieliście o tym?
 
Eliasz nie był wyjątkiem.
 
Starotestamentowi prorocy mieli swój udział w dramacie. Jonasz został połknięty przez rybę z powodu rażącego nieposłuszeństwa, Dawid miał romans, Jeremiasz był beksą, Izajasz kiedyś chodził nago i boso przez trzy lata, Ezechiel leżał na boku twarzą do ściany przez ponad rok, by później dać obraz relacji Boga z Jego ludem, a Ozeasz poślubił prostytutkę.
 
I nie zapominajmy o koronnym momencie w życiu naszego przyjaciela Elizeusza: „Kiedy zaś postępował drogą, mali chłopcy wybiegli z miasta i naśmiewali się z niego szyderczo, mówiąc do niego: «Chodź no, łysku! Chodź no, łysku!»” (2 Krl 2,23).
 
Jak zareagował Elizeusz? Nie nadstawił wcale drugiego policzka. Zamiast tego: „Odwrócił się, spojrzał na nich i przeklął ich w imię Pańskie” (2 Krl 2,24).
 
Jedna rzecz jest pewna: wielcy herosi biblijnej historii mieli wiele problemów. Gdyby żyli dzisiaj, znaleźliby się w nagłówkach tabloidów i występowali w reality show.
 
Bóg ma swoje sposoby udzielania łaski początkującym przewodnikom – to Jego „podejście” wydaje się absurdalne, jeśli rozważymy, że większość wielkich postaci, które napotkałem w innych światowych religiach, stała się sławna z powodu swej doskonałości. Prawdziwym powodem, że stali się oni kapłanami lub prorokami, świętymi lub mnichami, było to, że żyli pełnym poświęcenia niemal bezbłędnym życiem.
 
Jednak Jezus nauczał nas, że Jego Ojciec jest Bogiem, który wybiera zwyczajnych ludzi, a następnie używa ich w potężny sposób, pomimo ich niedoskonałości.
 
A zatem nieomal wszystkie wielkie opowieści biblijne są opowieściami o Bogu posługującym się niedoskonałymi ludźmi. Ostatecznie, to Bóg gra tu pierwszoplanową rolę – i najsłynniejszy triumf Eliasza nie jest wcale wyjątkiem.
 
Cała ta rzecz jest, jak się wydaje, warta bliższego przyjrzenia się.

1 2  następna
Zobacz także
Br. Marek Machudera OFMCap.
Po Wielkiej Nocy uczniowie spotykają Jezusa, który umarł na krzyżu i trzeciego dnia powstał z martwych. Potrzebują jednak czasu, aby go rozpoznać. Tak jest w przypadku Piotra, Marii Magdaleny i uczniów udających się do Emaus. Ewangelista Marek podkreśla, że apostołowie nie dawali wiary owym świadectwom. Kiedy Jezus ukazał się im wszystkim „wyrzucał im brak wiary i upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego”...
 
s. Judyta
Okres Wielkiego Postu to czasowy, liturgiczny wymiar w życiu Kościoła i liczy 40 dni. Jest to czas szczególnie wyodrębniony o swoistym wydźwięku i specyficznym zabarwieniu w życiu religijnym człowieka. Post religijny jest opisany w czytaniach liturgicznych w pierwszych dniach tego okresu. Fragmenty pisma Św. mówią nam o modlitwie, jałmużnie i poście...
 
Kalina Wojciechowska

Co wiemy o Jezusie przed trzydziestką, okresie życia słabo opisanym w ewangeliach? Jakie warunki panowały w jego rodzinnym domu? Gdzie się uczył i pracował? Dokąd podróżował? Czy zawarł małżeństwo? Dopiero w XIX w. można zaobserwować większe zainteresowanie „zaginionymi latami” z życia Jezusa. Wiąże się to niewątpliwie z rozwojem badań nad Jezusem historycznym (Geschichte der Leben-Jesu-Forschung / The Quest of the Historical Jesus) i próbą oddzielenia Jezusa-człowieka od wizerunku Chrystusa ukształtowanego na podstawie dogmatów. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS