Chanel Santini KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
logo
Piątek, 10 kwietnia 2020 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Brzeziny świętują ustanowienie św. Anny patronką miasta
 


Dekretem wydanym przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy władzy udzielonej przez Ojca Świętego Franciszka św. Anna została ogłoszona patronką Brzezin. Ceremonie związane z decyzją Stolicy Apostolskiej odbyły się 26 października o godz. 18.00 w kościółku św. Anny w Brzezinach. Uroczystej mszy świętej z udziałem kapłanów trzech brzezińskich parafii przewodniczył metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.
 
Dokument Kongregacji zatwierdzony zgodnie z normami o ustanowieniu patronki odczytał kanclerz kurii metropolitalnej w Łodzi ks. prał. Zbigniew Tracz. To ważne dla historii miasta wydarzenie związane jest z przypadającymi w tym roku trzema rocznicami: 295 rocznicą powstania modrzewiowego kościoła św. Anny, 650-leciem potwierdzenia nadania praw miejskich dla Brzezin oraz 875. jubileuszem erygowania parafii w Brzezinach.
 
Podczas homilii abp Jędraszewski wyraził wdzięczność i uznanie dla obecnych władz miasta z burmistrzem Marcinem Plutą i przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Bączyńskim, że w chwili kiedy Brzeziny przeżywają swój wielki Jubileusz związany z 650 - lecie potwierdzenia nadania praw miejskich, władze tego miasta uczciły to wydarzenie szczególnym aktem obrania, jako patronki u Boga właśnie św. Anny.
 
Nawiązując do przypadających tego dnia czytań liturgicznych arcybiskup na przykładzie życia śś. Joachima i Anny podkreślił wartość miłości we wzajemnych relacjach: „Ta prawda o miłości tak nierozerwalnie związana z nauką Chrystusa i działalnością pierwszych Jego świadków ta prawda jest odkrywana także wśród tych, którzy bezpośrednio poprzedzili przyjście Chrystusa na świat”. Ponadto abp M. Jędraszewski wskazał, jak ważny we współczesnym świecie jest wzór rodziny dany przez tych świętych.
 
Uroczystości towarzyszyło także poświęcenie jubileuszowego dzwonu o nazwie „Św. Anna”, który został ufundowany, jako wotum wdzięczności mieszkańców Brzezin i parafian dla upamiętnienia 650 rocznicy potwierdzenia nadania praw miejskich przez króla Kazimierza III Wielkiego oraz oddania miasta w opiekę św. Annie. Ważący 580 kilogramów dzwon o średnicy 1 metra, utrzymany w tonacji gis został wykonany w ludwisarni w Gliwicach. Na jego zewnętrznej stronie znajduje się wizerunek patronki Brzezin oraz komentarz, że stanowi on wotum brzezinian i parafii Podwyższenia Świętego Krzyża, jako że poprzedni dzwon w czasie II wojny światowej został przetopiony przez Niemców na broń.
 
„Dzwon, który mając jako swój tytuł Św. Annę będzie was drodzy siostry i bracia przyzywał swoim spiżowym głosem do tego samego, do czego wzywał Jezus w dzisiejszej Ewangelii: Kochajcie, Boga całym swoim sercem całą swoją duszą i ze wszystkich sił. Kochajcie Go i swoją miłością okazujcie że nie ma nic bardziej fundamentalnego i bardziej podstawowego niż właśnie miłość” - mówił arcybiskup.
 
Na zakończenie uroczystości przedstawiciele władz miasta - burmistrz Marcin Pluta oraz przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Bączyński skierowali do abpa M. Jędraszewskiego słowa podziękowania za poparcie inicjatywy społeczności brzezińskiej i skierowanie do papieża Franciszka prośby o ustanowienie Św. Anny patronką tego miasta. "Patronat św. Anny w Brzezinach potwierdza żywą obecność świętości i Kościoła, który ją strzeże i pomnaża w przestrzeni życia publicznego. Jesteśmy przekonani, że wartości których uczy nas święta Anna, a Kościół strzeże są i będą obecne w życiu mieszkańców naszego miasta i jej władz" - oznajmił burmistrz. 
 
Wybór świętej Anny na patronkę Brzezin był inicjatywą członków Komitetu ds. Obchodów 650-lecia Potwierdzenia Nadania Praw Miejskich dla Brzezin. Specjalną uchwałę aprobującą wniosek złożony przez burmistrza Marcina Pluta Rada Miasta przyjęła w styczniu br. Wybór ten podyktowany był m. in. tym, że: imię świętej nosi jedna z ulic Brzezin, pod jej wezwaniem jest kościół, ponadto Św. Anna jest patronką szczęśliwych małżeństw, dzieciństwa, opiekunką pomyślnych narodzin, matek, wdów, oraz tkaczy i krawców, czyli społeczności, które budowały Brzeziny. 
 
Msze Święte z zanoszonymi za pośrednictwem patronki miasta prośbami będą celebrowane każdego 26. dnia miesiąca w kościele św. Anny w Brzezinach.
 
Anna Józwik