logo
Wtorek, 06 grudnia 2022 r.
imieniny:
Dionizji, Leontyny, Mikołaja, Emiliana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
By bez lęku wypływać na głębię, z modlitwą za Kościół i Ojczyznę
 


Czas rachunku sumienia z wierności powołaniu, nawrócenia, słuchania woli Boga oraz modlitwy za Kościół i Ojczyznę - m.in. tak o rekolekcjach mówią polscy biskupi. Na Jasnej Górze drugi dzień trwają doroczne dni skupienia dla Episkopatu Polski.

 

Biskupi podkreślają znaczenie wspólnotowych rekolekcji. Uczestniczą w nich niemal wszyscy pasterze Kościoła w Polsce wraz z Prymasem abp. Wojciechem Polakiem. - Te rekolekcje są doświadczeniem własnego nawracania się, ale też oczywiście czasem braterskiego spotkania. My wszyscy, którzy tu na to spotkanie przybywamy, też jesteśmy cząstką wspólnoty Kościoła, która jest naszą Matką i w której wzrastamy - podkreślił abp Polak.

 

Na wspólnotowy wymiar rekolekcji zwrócił uwagę także abp Adrian Galbas, koadiutor archidiecezji katowickiej. - Papież Franciszek wielokrotnie mówiąc o rodzajach bliskości, wśród nich umiejscawia bliskość, która jest wytworzona na wspólnym przeżywaniu Mszy św., adoracji czy słuchaniu słowa Bożego i jest ona nie do zastąpienia przez jakąkolwiek inną - powiedział abp Galbas i podkreślił, że wśród intencji zanoszonych przez polskich biskupów są te za Kościół w Polsce i na świecie.

 

- Abyśmy byli pasterzami, którzy się nie wystraszą tego, co trudne, nie będą uciekać w populizm, tylko będą wiernie i mądrze wypełniać swoją posługę, tak, jak do tego się zobowiązaliśmy, a krzyż, który nosimy na piersi nie będziemy traktowali jako ozdoby - mówił abp Galbas.

 

W rekolekcjach uczestniczą też i ci pasterze, którzy odprawiają je po raz pierwszy, bo niedawno przyjęli biskupią sakrę, jak bp Piotr Przyborek z Gdańska. Podkreśla, że to rekolekcyjne wsłuchiwanie się w wolę Boga, umocnienie i modlitwa o prowadzenie przez Ducha Świętego są konieczne. - Te rekolekcje niosą nadzieję na takie właśnie umocnienie. Zaczynałem moją posługę dwa miesiące temu i tego umocnienia bardzo potrzebuję, bo przyszły nowe obowiązki, nowe wyzwania, decyzje, które trzeba podejmować, dlatego liczę na to, że tutaj u Matki Bożej, która jest Oblubienicą Ducha św. będziemy w szkole Maryi kształtować się - mówił o swoich nadziejach bp Przyborek.

 

Tematem rekolekcji jest wiara św. Piotra Apostoła także wobec kryzysów i krzyża oraz wciąż aktualna zachęta Chrystusa, kierowana też do wszystkich pasterzy Kościoła, by nie lękać się „wypływać na głębię”. - Mówił Chrystus do Piotra: „ty, nawróciwszy się, umacniaj braci swoich”. Te słowa są jakże ważne i istotne w posługiwaniu każdego z nas, którzy także poprzez to rekolekcyjne zatrzymanie chcemy wpatrzeć się w posługę św. Piotra i z niej zaczerpnąć dla naszego życia - zauważył abp Polak.

 

Mirosława Szymusik
fot. BP KEP
jasnagora.com