logo
Sobota, 23 stycznia 2021 r.
imieniny:
Fernandy, Jana, Rajmundy, Ildefonsa  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O. Leon Knabit OSB
Celibat
Poważne sprawy - poważne odpowiedzi
 


Ojca Leona słów kilka:

Co jest złego w seksie?

W pewnej książce bardzo światła panienka francuska, chyba nawet feministka, pisała, że ma bardzo żywy kontakt z księdzem, jednocześnie szczerze z nim rozmawia i w pewnym momencie zapytała go "Jak wy sobie radzicie bez nas?" Ksiądz się uśmiechnął i powiedział "Jest jakiś sposób bycia z kobietą, niekoniecznie taki, który ostatecznie realizuje się seksualnie."

Relacje międzyludzkie, między mężczyzną i kobietą mają rozmaity charakter i zakres. Seks, zgodnie z naszą wiarą, może mieć miejsce jedynie na płaszczyźnie małżeńskiej. Wtedy mamy pełne prawo, żeby zarówno dla miłości wzajemnej jak i dla dobra potomstwa (bo miłość rodziców jest też warunkiem bezpieczeństwa, radości dzieci) do współżycia. Wtedy relacja seksualna jest zrozumiała i pożądana przez Pana Boga.

Ktoś mnie kiedyś zapytał, co jest złego w seksie i to napisałem w swojej książce "Kogo kochają kobiety?". W seksie nie ma nic złego, został stworzony przez Pana Boga. Natomiast używanie seksu może być dobre lub złe. To tak samo jak mowa. W mowie nie ma nic złego, ale można ją zabarwić takimi słowami, intonacją, że stanie się przekleństwem. "na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony" (Mt 12,37).

Dlatego, wypełniając zamiar Boży, człowiek wie, że Bóg powiedział "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną" (Rdz 1,28). Ale jest możliwe, że Pan Bóg jak świadczy cała historia człowieka, może wybrać kogoś do tego, ażeby nie musiał się rozmnażać. Normalnie człowiek zbliża się do Pana Boga przez związek małżeński, poprzez swoją żonę, poprzez swoje dzieci. Ale może kogoś wybrać i powiedzieć: "Ty pójdziesz drogą skrótową. Zamiast iść do mnie po schodach z całą tą swoją czeladką, podjedziesz windą. Ja jestem Oblubieńcem twojej duszy, tylko ja jestem twoją najważniejszą miłością i dopiero my razem - tak jak mąż i żona razem - kochamy wszystkich innych ludzi (bo wiadomo co się dzieje, kiedy mąż zaczyna kochać po swojemu, a żona po swojemu - to się rozlatuje).

Człowiek obdarzony przez Boga łaską

Człowiek, który został obdarzony przez Pana Boga łaską celibatu, bezżenności i czystości, odchodzi od seksualizmu i kontaktu seksualnego, ale nie przestaję być człowiekiem seksownym, nie traci płci. Jest pełnoprawnym mężczyzną lub pełnoprawną kobietą. Nie działa seksualnie, bo jest powołany do czegoś innego, ale również nie oznacza, że jest w jakiś sposób kaleki. Można to zobrazować przykładem. Jeżeli milczę, to nie znaczy, że jestem niemy, tylko, że w tej chwili, w określonych momentach nie używam swojej mowy. W muzyce podobnie - są fragmenty, pasaże, ale są również dłuższe czy krótsze pauzy, które pomagają lepiej zrozumieć utwór. Tak samo w przypadku celibatu, lepiej zrozumie się małżeństwo, kiedy się wie, że są ludzie, powołani do tego, żeby realizować siebie i realizować miłość bez małżeństwa i seksu. Jak się przyjrzymy historii ludzkości to wiemy, że byli ludzie, którzy niekoniecznie dla religii, ale czasem dla nauki nie zawierali związków małżeńskich, żeby poświęcić się tylko i wyłącznie jakiejś idei. Dla nas taką ideą uosobioną jest Jedyny Bóg, który przez Ducha Św. daje moc do tego, żeby ten celibat był twórczy i rzeczywiście pomagał wielu innym ludziom.

Bliski kontakt z Matką Najświętszą, zawsze "dobrze ustawi"

Jeżeli chodzi o moje osobiste świadectwo, to może taka łaska Boża, bliski kontakt z Matką Najświętszą, zawsze człowieka "dobrze ustawi". Od 1950 roku, kiedy złożyłem Jej ślubowanie oddania się według św. Ludwika de Montfort, poza pewnymi biologicznymi problemami, które się zdarzały (dzisiaj już rzadziej, bo 81 lat, to wiadomo, wszystko powolutku się uspokaja, chociaż nie do końca), nigdy nie miałem potrzeby posiadania rodziny czy własnego dziecka. Powołanie kapłańskie, potem połączone z zakonnym, jakoś tak całkowicie ustawiło mnie na to, że wszyscy ludzie są moimi braćmi i siostrami, a wszystkie dzieci są duchowo moimi dziećmi. Nie jestem sfrustrowany, nie czuję się żadnym eunuchem duchowym, ale pełnoprawnym mężczyzną, powołanym przez Pana Boga do takiego właśnie, a nie innego sposobu bycia.

Niedawno, w czasie pewnego spotkania zapytano mnie, czy kwestia zniesienia celibatu i kapłaństwa kobiet nie poprawiłoby sprawę powołań? O ile się orientuję (powtarzam za Janem Pawłem II), to u protestantów czy ewangelików jest możliwość zawierania związków małżeńskich przez duchownych, a z powołaniami tam podobnie krucho jak i u nas, a może nawet jeszcze gorzej.

Kula u nogi?

Celibat nie zubaża. Celibat dobrze pojęty i dobrze przeżyty, gdy odpowiednio ustawi się kwestię popędu (co nie jest łatwe, na całe szczęście, bo co to za wartość, za którą nie trzeba płacić), otwiera serce człowieka na innych, nadaje sens uczuciom, gestom, które są wtedy prawdziwe, jednoznaczne. Od kapłana i siostry zakonnej wymaga się, żeby był/była człowiekiem.

Celibat jest kulą u nogi jeśli przekroczymy pewne granice, jeśli dojdzie do jakichś miłostek.

Ale jeśli Pana Boga się prawdziwie kocha, tak jak w małżeństwie, jeśli prawdziwie kocham żonę i męża, tak na amen, mogę zobaczyć kogokolwiek aktora, supermana, nawet Miss Świata, powiedzieć, że owszem, piękna, nadzwyczajna, chciałoby się to i owo, ale nie jest moja. Moja jest żona. Mój jest mąż. Mój jest Pan Bóg. Jestem szczęśliwy, radosny i tym szczęściem na wszystkich chlapię.

o. Leon Knabit OSB

 
Zobacz także
Rafał Huzarski SJ

Nie tylko odpady zaśmiecają przestrzeń wokół nas, nasz sposób mówienia też odnosi sukcesy na tym polu. Gdyby podzielić nasze słowa według biblijnej mądrości „Życie i śmierć są w mocy języka, [jak] kto go lubi [używać], tak i spożyje zeń owoc (Prz 18,21) – można by usypać dwie hałdy: słów niosących życie i słów niosących śmierć. Nad którą z nich intensywnie pracujesz, a która rośnie ci sama?

 
Marek Wójtowicz SJ
Święty Jan od Krzyża (1542-1591) należy do największych mistyków Kościoła. Jego dzieła napisane w modlitewnym zachwycie nad tajemnicą Boga nie przestają być na nowo odczytywane. W swojej ojczyźnie został uznany za jednego z głównych twórców literackiego języka hiszpańskiego. Jego poezja nasycona jest chrześcijańskim doświadczeniem, zaś proza jest pełna symbolicznych wyrażeń...
 
o. Jerzy Zieliński OCD
W spotkaniu z cierpieniem człowiek zadaje dużo pytań. Są najtrudniejsze, a na trudne pytania nie ma łatwych odpowiedzi, często są nawet niemożliwe. Milczenie spowija przede wszystkim to najważniejsze pytanie: Dlaczego Bóg dopuścił cierpienie? Jest przecież wszechmocny. Wszelkie formy niedoskonałości, każdy fizyczny, moralny czy psychiczny ból przestałyby istnieć, gdyby tylko wypowiedział jedno: Chcę…, jedno: Niech się stanie… 
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー