logo
Sobota, 10 kwietnia 2021 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał!
 


W poranek uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wokół Jasnej Góry przeszła procesja rezurekcyjna. Mimo pandemii, ta wiekowa polska tradycja została zachowana, chociaż w tegorocznej procesji mogli uczestniczyć tylko kapłani, ojcowie i bracia paulini oraz asysta. Wierni, którzy przyszli na Jasną Górę na rezurekcję, pozostali w Kaplicy Matki Bożej i w bazylice.

 

Na czele procesji klerycy paulińscy nieśli krzyż, figurę Zmartwychwstałego Chrystusa i zapalone świece. Przy wtórze radosnego śpiewu „Wesoły nam dzień dziś nastał” bp senior Antoni Długosz z Częstochowy niósł monstrancję z Najświętszym Sakramentem.

 

Gdy procesja dotarła do bazyliki, rozpoczęła się Msza św., którą celebrował bp senior Antoni Długosz, a koncelebrowali m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Zabrzmiał uroczysty hymn: „Chwała na wysokości Bogu”, sekwencja wielkanocna: „Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary” oraz Ewangelia wg św. Jana o zmartwychwstaniu Jezusa.

 

„Jak przez wieki nasi ojcowie, przyszliśmy wcześnie rano na Jasną Górę, mimo groźnej pandemii i chłodu, aby przeżyć świętą Rezurekcję. Idziemy za Marią Magdaleną, z Piotrem i Janem, aby zobaczyć pusty Grób Jezusa Chrystusa i wyznać z mocą i radością wiary, że On, Syn Boży, ukrzyżowany, zmartwychwstał, że żyje” - mówił w homilii bp Antoni Długosz

 

„Piękna nasza polska tradycja każe w ten radosny poranek pozdrawiać się słowami, oznajmującymi tę najważniejszą prawdę wiary – Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał, alleluja! – mówił ks. biskup - Na przekór wszystkim, którzy ogłaszają śmierć Boga, On, Syn Boży i Zbawiciel Świata, żyje. Jest Panem życia!”.

„Rezurekcja wielkanocna jest takim wyjściem z Grobu Pańskiego z radosną wiarą, że Jezusa nie ma w Grobie, bo On żyje, zmartwychwstał. Wszystko dziś ogłasza tę radość – przyroda, która zbudziła się do życia po zimie, świergot ptaków, rezurekcyjne dzwony, pieśni wielkanocne, nasze przemienione spowiedzią serca, i ta radosna prawda – Jezus żyje!” - podkreślał kaznodzieja.

 

„Jesteśmy posłani, aby współczesnemu światu, który traci wiarę i poganieje, także i naszemu narodowi, szczególnie młodemu pokoleniu, dawać świadectwo wiary. Jeśli razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zmartwychwstały. Trzeba na nowo goręcej uwierzyć, budzić nadzieję, gdy przygasła, odwagę, aby bronić wiary tam, gdzie chcieliby na nowo ukrzyżować Chrystusa, zamknąć w grobie, zapomnieć i wykreślić” - apelował ks. biskup.

 

Na zakończenie słowo do zgromadzonych skierował przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

W czasie Rezurekcji zagrała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com