logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Krzysztof Porosło
Chrystus zmartwychwstanie w tobie. Przygotowanie do Paschy
Wydawnictwo eSPe
 


Ks. Krzysztof Porosło przygląda się dziewięciu biblijnym opowieściom, żeby zobaczyć, w jaki sposób zapowiedziały one to, co wydarzyło się w życiu, męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Większość z nich doskonale znamy, jednak najczęściej czytamy je jako plastyczne opowieści z jakiejś prehistorii dziejów zbawienia, które w gruncie rzeczy nie mają większego znaczenia dla naszego życia. 
 
 
Wydawca: eSPe
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7482-678-5
Format: 140x200
Stron: 101
Rodzaj okładki: Miękka
Kup tą książkę 
  

 
Wielki Post 2015

Przez 40 dni wyciszaliśmy się od zgiełku, uciszaliśmy w sobie nieuporządkowane emocje i myśli, pozbywaliśmy się hałaśliwych przyzwyczajeń. Wszystko po to, by umilknąć całkowicie w Wielkim Tygodniu. Punkt kulminacyjny następuje w Wielki Piątek – jest spełnieniem wszystkich Bożych Obietnic. Naszą odpowiedzią może być jedynie milczenie. Nie ma słów, wobec tego, czego jesteśmy świadkami. W tej ciszy możemy usłyszeć czuły szept Boga kierowany prosto do naszych spragnionych serc. To słowa miłości i tęsknoty. Zechciejmy usłyszeć, co Bóg do nas mówi i pozwólmy się porwać nadziei – że śmierć na krzyżu to nie koniec. To dopiero początek.
 
Proponujemy porzucić porządki, świątecznie wypieki, zakupy. Nie to jest najważniejsze w Wielkim Tygodniu. Nawet jeśli okna nie będą czyste, lodówka pełna po brzegi, a ciasta upieczone na czas… – Jezus i tak pozwoli przybić się do krzyża i zapragnie nas przyciągnąć do Siebie, byśmy mogli z Nim przejść przez wielką tajemnicę śmierci, zejścia do otchłani i zmartwychwstania. Jezus pragnie zmartwychwstać w naszych sercach, wolnych od zbytniej troski o codzienność. Pan mówi do nas: "…martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego" (Łk 10, 41-42).
 
 
Serdecznie zapraszamy do codziennego rozważania, wybranych przez nas fragmentów książki
"Chrystus zmartwychwstanie w tobie" 



ks. Krzysztofa Porosło, wydanej przez Wydawnictwo eSPe.
 
Od 30 marca do 5 kwietnia będziemy publikować krótkie rozważania, by lepiej przeżyć każdy dzień Wielkiego Tygodnia, zakończony Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, abyt trwać w wiecznym dzisiaj.
 
 
"Barankiem jest sam Jezus Chrystus, który umarł w dzień przygotowana Paschy o godzinie 15, wtedy kiedy zabijano w świątyni baranki. Daje się On nam pod znakami chleba i wina, które są niezbędnymi elementami Paschy żydowskiej. Myślę, że od razu zauważamy analogię do Eucharystii. Przestała już istnieć przeszłość, przyszłość, teraźniejszość. Od Ostatniej Wieczerzy, zapowiadającej śmierć Chrystusa na krzyżu, istnieje liturgiczne hodie – wieczne dzisiaj." – objaśnia znaczenie Paschy autor, ks. Krzysztof Porosło.
 
1 2  następna
Zobacz także
O. Rafał Skibiński OP

Jezus rodzi się w podróży i od tej chwili zawsze jest w drodze. Owszem, widzimy go w domu rodzinnym, kiedy jeszcze nie rozpoczął publicznej działalności, ale też spotykamy 12 letniego Jezusa w Jerozolimie jak rozmawia z doktorami. Kiedy się patrzy na Jezusa z zewnątrz, trochę z dystansu, to ten Jego ruch, ta mobilność są czymś, co najbardziej rzuca się w oczy. On cały czas idzie, cały czas gdzieś podąża...

 
ks. Tomasz Opaliński
Zbyt mało patrzymy na kochające oblicze Matki, pierwszej Uczennicy Pana, w której najpełniej zrealizował się Kościół i zbyt mało pamiętamy o tym, że Kościół nie jest instytucją, ale... najbliższą rodziną - tak bliską, że gdy jej zabraknie, jesteśmy osieroceni. Czasem niestety może zapomnieć o tym nawet znany teolog: uznając, że sam jest sobie „sterem, żeglarzem i okrętem” mówi, że zerwał z Kościołem, i powoduje nie tylko ból Matki, która go zrodziła, ale również... własne osierocenie.
 
Paweł Beyga

Listopad kojarzy się prawie automatycznie z cmentarzami, na których płonął znicze, opadają liście. Jeśli cmentarze, a na nich zmarli to także modlitwa za nich (a nie jest już to aż tak oczywiste w coraz bardziej nie tylko zabieganym świecie, ale wręcz ateistycznym). Modlitwa to najczęściej prośba. Już taka ludzka natura, że jak zwracany się do Boga to zazwyczaj z prośbą. Nie inaczej jest w przypadku modlitwy za zmarłych.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS