logo
Piątek, 26 lutego 2021 r.
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława, Porfiriusza
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Chrzest małych dzieci
materiał własny
 


Chrzest małych dzieci

Chrzczenie małych dzieci jest dzisiaj powszechną praktyką Kościoła. Czy ta praktyka ma oparcie w Piśmie Świętym?

Rzecz jasna, u początków Kościoła stał chrzest ludzi dorosłych. Tak pozostało do dziś na terenach misyjnych. Chrzest dzieci pojawia się jako problem czy praktyka w drugim pokoleniu chrześcijańskim. Nowy Testament nie daje żadnych bezpośrednich świadectw w tym względzie, ale wielokrotnie mówi o chrzcie całego "domu", tzn. całych rodzin łącznie ze służbą (por. Dz 16, 15.33-34; 1 Kor 1, 16). Możliwe, że ten chrzest objął także dzieci. Pierwsze jasne i wyraźne świadectwa o chrzcie niemowląt napotykamy od drugiego stulecia. Według Tertuliana (koniec w. II) chrzczenie dzieci było już regułą między r. 120 a 150. Chrzest niemowląt jest praktykowany zarówno w Kościele Wschodnim, jak Zachodnim od "niepamiętnych czasów". Tę praktykę i związaną z nią naukę potwierdziło i broniło jej szereg papieży i synodów, a przede wszystkim Sobór Trydencki.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Wiesz dlaczego nie? Odpowiem. BO SIĘ TEGO CAŁE ŻYCIE ŻAŁUJE!
 
W Liście św. Pawła do Koryntian czytamy, że wszyscy zostaną poddani Bogu, a więc nie tylko my, zwyczajni ludzie, ale także Jezus Chrystus. Świadkowie Jehowy wyciągają z tego wniosek, że Jezus nie jest Bogiem, gdyż będzie poddany Bogu, a więc niższy od Niego. Tymczasem chrześcijaństwo uczy, ze Jezus jest Bogiem, równym pierwszej i trzeciej Osobie Boskiej - Ojcu i Duchowi Świętemu.
 
ks. Aleksander Radecki
Tylko z wielkim trudem dałoby się zliczyć dokumenty i instrukcje, które od czasów Soboru Watykańskiego II zostały wydane z myślą o czynnym udziale wiernych w liturgii. Jak przekłada się ta teologiczna i liturgiczna teoria na praktykę codzienności w parafiach? Różnie, bardzo różnie. Ale w większości - marnie...
 
 
___________________
 
 reklama