logo
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Marii, Napoleona, Stelii – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Chrzest małych dzieci
materiał własny
 


Chrzest małych dzieci

Chrzczenie małych dzieci jest dzisiaj powszechną praktyką Kościoła. Czy ta praktyka ma oparcie w Piśmie Świętym?

Rzecz jasna, u początków Kościoła stał chrzest ludzi dorosłych. Tak pozostało do dziś na terenach misyjnych. Chrzest dzieci pojawia się jako problem czy praktyka w drugim pokoleniu chrześcijańskim. Nowy Testament nie daje żadnych bezpośrednich świadectw w tym względzie, ale wielokrotnie mówi o chrzcie całego "domu", tzn. całych rodzin łącznie ze służbą (por. Dz 16, 15.33-34; 1 Kor 1, 16). Możliwe, że ten chrzest objął także dzieci. Pierwsze jasne i wyraźne świadectwa o chrzcie niemowląt napotykamy od drugiego stulecia. Według Tertuliana (koniec w. II) chrzczenie dzieci było już regułą między r. 120 a 150. Chrzest niemowląt jest praktykowany zarówno w Kościele Wschodnim, jak Zachodnim od "niepamiętnych czasów". Tę praktykę i związaną z nią naukę potwierdziło i broniło jej szereg papieży i synodów, a przede wszystkim Sobór Trydencki.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Moim zdaniem nic nie jest w stanie usprawiedliwić faktu istnienia w Kościele inkwizycji. Odpędzanie wilków od Bożej owczarni czyni się przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego, przekonywaniem i modlitwą, a nie przez sianie strachu i śmierci.
 
Fr. Justin
Przyjaciółka radziła mi, abym za swego zmarłego męża dała na tzw. Msze święte gregoriańskie. Czy te Msze są inne od tych, w których uczestniczymy w niedzielę?
 
ks. dr Johannes Gamperl
Oczywiście wiemy, że to nie Pan Bóg kusi nas do złego, jakby chciał nas oszukać. To byłby zupełny absurd! Słusznie możemy tutaj przytoczyć słowa z Listu św. Jakuba Apostoła, który pisze: Kto doznaje pokusy, niech nie mówi: "Bóg go kusi". Bóg bowiem ani nie podlega pokusie do zła, ani też nikogo nie kusi (Jk 1,13)...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm