logo
Sobota, 23 stycznia 2021 r.
imieniny:
Fernandy, Jana, Rajmundy, Ildefonsa  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karolina Polak
Co Biblia mówi o macierzyństwie Maryi?
Droga
 
fot. Aliko Sunawang | Unsplash (cc)


Centralną postacią Nowego Testamentu jest bez dwóch zdań Jezus Chrystus, warto jednak zauważyć, że w pewnych szczególnych momentach pojawia się również postać Matki Bożej. Matka Boska jest otaczana ogromnym kultem, modlimy się do niej różańcem, litanią, licznymi pieśniami i wezwaniami, ale czy wiemy, jaką była Matką, żoną i kobietą?

 

Maryja – matką posłuszną woli Bożej

 

Wszyscy dobrze znamy ewangeliczną scenę zwiastowania anielskiego. Nie wiem natomiast, czy kiedyś zastanawialiście się, jak wy zareagowalibyście na widok stojącego przed wami anioła, który prosi was o wyrażenie zgody na przyjęcie dziecka, mając świadomość, że za bycie samotną matką można stracić życie. Propozycja nie do odrzucenia to nie jest. W tych okolicznościach słowa: „Oto ja służebnica Pańska...” zdumiewają jeszcze bardziej. Maryja wykazuje się tutaj godną podziwu, niebywałą wręcz odwagą, całkowitym oddanie i dla nas współczesnych trudnym do pojęcia posłuszeństwem.

 

Maryja – matką zatroskaną

 

Jezus mając zaledwie 12 lat, wybrał się wraz z rodzicami na doroczną pielgrzymkę do Jerozolimy. W pewnym momencie zniknąć Maryi i Józefowi z pola widzenia i szukali go przez kolejne trzy dni. Wyobraźcie sobie reakcję swoich rodziców na trzydniową „ucieczkę” z domu. Maryja też nie była zadowolona z zachowania swojego syna. Po odnalezieniu Go w świątyni, zwraca się do Niego tymi

 

słowami: „Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie?. Ma żal do Jezusa, jest zasmucona i zmartwiona zachowaniem swojego dziecka, lecz On odpowiada: „Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca??. Ewangelista mówi, że rodzice Jezusa nie pojęli, co miał na myśli i że od tego momentu Jezus był im posłuszny. Ta sytuacja to dowód na to, że Maryja była „zwyczajną” matką, zatroskaną o swoje dziecko.

 

Maryja – matką ufającą

 

Wesele w Kanie Galilejskiej to kolejny świetnie znany każdemu fragment Ewangelii. Każdy z was doskonale wie, czego podczas wesela w Kanie dokonał Jezus, ale czy kiedyś zwróciliście uwagę na postać Maryi w tej Ewangelicznej opowieści?

 

Maryja początkowo jest zmartwiona zaistniałą sytuacją, co zresztą sygnalizuje swojemu synowi: „Nie mają już wina”. Jezus natomiast mówi „Nie nadeszła jeszcze moja godzina”. Maryja nie nalega, nie błaga ani nie lamentuje, jest zupełnie spokojna, ponieważ ufa Jezusowi. Mówi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Te właśnie słowa świadczą o bezgranicznym zaufaniu, którym Maryja darzyła swojego jedynego Syna. Inaczej niż bywa to zazwyczaj w naszych rodzinach, Maryja mając świadomość boskości swojego Dziecka, pozostaje Mu posłuszna.

Swoją drogą to faktycznie niezwykła relacja dziecko – rodzic, w której to rodzic jest posłuszny dziecku, a nie na odwrót.

 

Maryja – matką cierpiącą

 

Przeżyć śmierć swojego dziecka to jedno z najstraszliwszych doświadczeń, jakie ktokolwiek może przeżyć, coś bardziej strasznego trudno sobie wyobrazić, a oglądać śmierć swojego Syna z bliska, stać przy Jego krzyżu i patrzeć jak ginie z rąk zbrodniarzy – tego chyba żadne słowa nie mogą opisać, a właśnie tego doświadczyła Maryja – matka wierna aż do końca, mimo cierpienia przeszywającego serce.

 

Karolina Polak
Droga 9/2014

 
Zobacz także
ks. Przemysław Węgrzyn
Są tacy, którzy mówią, że nie potrafią odmawiać Różańca, a szczególnym problemem jest dla nich rozważanie kolejnych tajemnic przy jednoczesnym wypowiadaniu modlitwy „Zdrowaś Maryjo”. W październiku jednak wielu z nich sięga po różaniec, by modląc się z Maryją, jednoczyć się z Jezusem Chrystusem, uczyć się Go i coraz lepiej poznawać... 
 
Roman Zając
Lucyfer to imię, które tradycja chrześcijańska nadała szatanowi w okresie patrystycznym. Pochodzi ono z „Satyry na śmierć tyrana” z Księgi Izajasza. Znajduje się tam następujący fragment: Jakże to spadłeś z niebios, Jaśniejący, Synu Jutrzenki? Jakże runąłeś na ziemię, ty, który podbijałeś narody?
 
Małgorzata Tadrzak-Mazurek
Na osiemnaste urodziny Jacka nie było wystrzałowej imprezy. Nie było gości, ani nawet tortu. Jacek spędził je w areszcie, oczekując na wyrok. Kilka miesięcy temu pod wpływem narkotyków i alkoholu zabił swojego najlepszego przyjaciela...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー