logo
Piątek, 26 lutego 2021 r.
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława, Porfiriusza
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ksiądz John Laurence Gibson
Czat z Gibsonem
materiał własny
 


Zapis czatu z dnia 26 marca 2004 r.

Czat z Gibsonem

ks. John Gibson

Ks. John od Ducha Świętego OCD - karmelita bosy - nowicjusz
(oryginalne nazwisko Ksiądz John Laurence Gibson)

Urodzony 16 sierpnia 1951, w pobliżu Chicago, USA. Jest najstarszym z 13 dzieci, z których czterech jest księżmi, dwie siostrami zakonnymi a trzech świeckimi konsekrowanymi.
Jest kuzynem Mela Gibsona - reżysera głośnego fimu "Pasja".

 Więcej o ks. Johnie można dowiedzieć się z jego świadectwa - zapraszamy to lektury

Moderator: Witamy już na naszym czacie ks. Johna, mamy nadzieję, że wszyscy zapoznali się z życiorysem ks. Johna. Zapraszamy do zadawania pytań... i przypominamy, że czat jest moderowany tzn. wypowiedzi ukazują się po zatwierdzeniu ich przez moderatora. Ponieważ czat jest tłumaczony odpowiedzi mogą pojawiać się z pewnym opóźnieniem.

Matuss: Jak ksiądz zareagował na pomysł Mela by nakręcić Pasję?

ks. John: Wiedziałem, że Mel przechodzi przez bardzo dobre zmiany dotyczące jego duchowości. Zmiany te były widoczne już w filmach "Patriota" i "Byliśmy żołnierzami". W "Patriocie" było jego intencją pokazać modlitwę w rodzinie tak jak wygląda ona w jego rodzinie. Modlitwa ta była odbiciem aktualnej sytuacji w jego rodzinie. W poprzednich filmach ("Mad Max", "Zabójcza broń") był bardziej gwiazdorem i nie były one odbiciem jego osobistego życia. W obu ostatnich filmach ("Patriota", "Byliśmy żołnierzami") kilka scen ukazuje jego osobiste życie. Np. w momencie kiedy ukazana jest śmierć kogoś wtedy modlą się Psalmem "Z głębokości wołam...."
Wiem, że życie Mela jak i jego rodziny jest bardzo głęboko religijne. Żona Mela Robyn jest bardzo głęboko wierzącą osobą i mocno związaną z Legionistami Chrystusa (Legionaires of Christ). Nie byłem więc zaskoczony pomysłem na zrobienie "Pasji" bo znam jego osobowość.

pavo: Od kiedy właściwie zaczęła się przemiana duchowa Mela?

ks. John: W połowie lat 90-tych ale jego rodzina całe życie darzyła Kościół Katolicki wielką miłością.

tacz: Czy ksiądz pomagał Melowi w sprawach duchowych.. np modlitwą, rozmowami itp?

ks. John: Osobiście nie miałem takiej możliwości gdyż pracowałem w innych miejscach (krajach). On wiedział, że ja jestem z Matką Teresą a ja wiedziałem co się dzieje z jego rodziną.

pavo: Jak to jest ze stosunkiem Mela Gibsona do posoborowych zmian w liturgii? Przeczytałem gdzieś, że odnosi się do nich z pewną rezerwą.

ks. John: Zarówno on sam jak i jego żona i dzieci są bardzo mocno i formalnie związani z Kościołem Katolickim. Podczas kręcenia Pasji Mel chciał aby codziennie odprawiana była Msza Św. celebrowana przez Legionistów Chrystusa wg. rytu Rzymsko-katolickiego, który sprawowany jest na całym świecie.

tacz: Film ten był bardzo atakowany przez rózne media w świecie, jak ksiądz ocenia jego realizację?

ks. John: Będę mówił o reakcjach w USA bo innych nie znam. Chrześcijanie, którzy chodzą do kościoła - czyli katolicy i inne wyznania reagują bardzo mocno i w bardzo pozytywny sposób. Widać to także w mediach. Każdy wychwala film za jego zgodność z Pismem Św. Np. sceny kiedy Jezus depcze węża, rozmowa Maryi z Chrystusem w czasie drogi krzyżowej ("Czynię wszystko nowe..), moment gdy Maryja patrzy na widownię trzymając zmarłego Jezusa na kolanach, Zmartwychwstanie - gdy Jezus wychodzi z grobu i na tym kończy się film gdyż jest już wśród nas... Te m.in. sceny są bardzo wychwalane.
Film ten jest jednak zagrożeniem, postrachem dla niektórych mediów, np. niektórzy liderzy Żydowscy w USA boją się, że ten film przekona ludzi, że Jezus jest Mesjaszem. Oni również wiedzą, że ten film pokazuje, że Chrystus jest Mesjaszem. Film niepokoi Amerykanów, którzy zaakceptowali aborcję i mentalność antykoncepcyjną - czyli cywilizację śmierci, ponieważ Mel Gibson przedstawia śmierć Chrystusa, który jest ofiarą brutalnej przemocy i jest dzieckiem Maryi-Matki. Dlatego Maryja trzymając Jezusa umarłego na kolanach patrzy wszystkim w oczy a szczególnie odczuwają to ci, którzy popierają i dokonują aborcji.
Film jest postrachem dla takich sieci jak np. ABC, CNN, i innych wielkich korporacji ponieważ niektórzy liderzy tych sieci są katolikami, przyjmują Komunię Św. a równocześnie są pro-aborcyjni. Film pokazuje łączność Komunii Św. czyli Ciała Jezusa z Jego męką i martwym ciałem i oskarża wszystkich lekkomyślnie przyjmujących Komunię Św.

Megi17: Oceniano, że przez film bardzo dużo osób się nawróciło, co ksiądz o tym myśli?

ks. John: Jestem przekonany, że w USA ten film wielu ludzi sprowadzi z powrotem do Kościoła. Pomoże też docenić Eucharystię i uczestnictwo w niej. Nadto konieczność wzajemnego przebaczenia nawet tym, którzy na to po ludzku nie zasługują. Ten film m.in. pomoże także rozbitym małżeństwom, które żyją oddzielnie z powodu braku przebaczenia.

danrisz: Fr. John would you mind to tall us about the drop of water in the moment of Christ death - what does it symbolize?

ks. John: The question about the drop of water is fascinating because it conects my personality to Mel's. When I was in the USA after my mission in Korea, I was fascinated by drops of water falling slowly. It is clearly a sign of the Living Water of the Holy Spirit. Mel is telling us that at the moment of Jesus' death the Living Water of the Holy Spirit, what we call "grace" is now available to all of us. Why? Because Jesus has redeemed us! His grace of redemption is available to all of us.

(tłumaczenie tego fragmentu:
Ojcze, czy mógłby ojciec wyjaśnić, co oznacza kropla wody spadająca w momencie śmierci Chrystusa?

To pytanie zwróciło moją uwagę na to, jak jesteśmy z Melem do siebie podobni... Kiedy wróciłem z Korei byłem zafascynowany widokiem wolno spadających kropli. To ewidentny znak uświęcającej wody Ducha Świętego. Mel chciał przekazać, że w momencie śmierci Jezusa ożywcza woda Ducha Świętego, czyli łaska, została wylana na nas wszystkich. Jezus nas odkupił i łaska zbawienia jest teraz dostępna każdemu z nas.)

moderator: Podsumujmy może tę część pytań dotyczących filmu... 

ks. John: Podsumowując ten 'blok' dotyczący filmu "Pasja i Mela chcę powiedzieć, że Mel Gibson jest głęboko duchowym człowiekiem. Wszyscy jesteśmy grzesznikami a konsekwencje grzechu są brutalne; Kiedy Chrystus miażdży głowę węża mówi nam, żę miłość Boga przyjęła na siebie nasze grzechy i ich brutalne konsekwencje. Film ten ukazuje bardzo jasno, że Jezus Chrystus jest Bogiem - tylko Bóg może powiedzieć: "Czynię wszystko nowe". Film również mówi, że Bóg prawdziwie cierpiał oraz, że Chrystus pragnie wszystkich nas pociągnąć do siebie poprzez drogę świętości. Jedynym sposobem w jaki możemy stać się świętymi jest żywa woda Chrztu Św. i poprzez Ciało i Krew Jezusa w Eucharystii.

sosnowiczanka: W jakim celu ks. przyjechał do Polski?

ks. John: Przyjechałem do Polski aby kontynuować moją formację w klasztorze oo. Karmelitów Bosych. Po zakończeniu nowicjatu mam nadzieję powrócić do Afryki (ale już jako Karmelita Bosy).

tusia: Czemu Ksiądz postanowił opuścić Zakon Jezuitów i wstąpić do wspólnoty księży założonej w Nowym Jorku przez Matkę Teresę? Czy to oznacza że źle Ksiądz wybrał na początku?

ks. John: Jezuici przekazali mi miłość do misji. Matka Teresa przekazała mi miłość do Jezusa w najbiedniejszych z biednych.

bas: Jakim cudem ksiądz znalazł naszych karmelitów?

ks. John: Kiedy wróciłem z Sierra Leone (Zachodnia Afryka) odwiedziłem mojego brata w klasztorze oo. Karmelitów Bosych w USA i zaprosili mnie abym został z nimi. Abym rozważył podjęcie pracy na misjach w Rwandzie i Burundi... i dlatego jestem w Polsce aby nad tym się zastanawiać :-)

pavo: Czy w Stanach Zjednoczonych Kościół, podobnie jak w Europie, boryka się z problemem "pustych świątyń"? Czy laicyzacja też jest tak daleko posunięta?

ks. John: W USA jest problem z chodzeniem do kościola ale powody mogą być inne niż w Europie. Głównymi dwoma powodami są: rozbite małżeństwa oraz to, że dzieci nie są wychowywane w duchu wiary i religii. Trzecim powodem jest materializm, konsumpcjonizm. Kontrastem tego jest moje doświadczenie w Afryce. Ludzie są biedni a wypełniaja kościoły z entuzjazmem i radośnie.

tacz: Co ksiądz sądzi o wplataniu do liturgii katolickiej elementów innych religii czy też miejscowych ludowych elementów?

ks. John: To pytanie dotyczy misjologii. Każdy element poszczególnej religii musi być przebadany. Np. w Kalkucie w Indiach procesjonalnie są ofiarowywane kadzidło i kwiaty. Ponieważ one symbolizują prawdziwego Boga. W Afryce jest wiele procesji podczas Mszy Św. z dużą ilością tańców ponieważ wyrażają one ducha wspólnej modlitwy a procesje czynią liturgię piękną w uwielbianiu Jezusa. Jakkolwiek w Afryce podczas procesji prosi się duchy zmarłych aby przyłączyły się do liturgii - ten element wymaga dalszych badań ponieważ dusze zmarłych już uczestniczą w liturgii.

Krzysztof7: Szczęść Boże! Jak księdzu podoba się w Polsce?

ks. John: Bardzo lubię Polskę. Odkryłem, że księża, bracia i siostry są bardzo cierpliwi w stosunku do mnie. Mogę tylko powiedzieć jedną krytyczną uwagę: Nie lubię śniegu, wolę gorący, afrykański klimat. Kultura w Polsce jest bardzo mocna i ma swoje mocne korzenie, których w USA nie ma.

Moderator: Powoli kończymy dzisiejsze spotkanie. Dziękujemy ks. Johnowi za przybycie na nasz czat i wiele ciekawych informacji jakie nam przekazał.

ks. John: To spotkanie było dla mnie przywilejem i łaską. Wierzę, że nie tylko film Mela Gibsona ale również Ewangelia i przesłanie Kościoła Katolickiego musi dotrzeć do możliwie jak największej liczby ludzi na świecie. Razem z Matką Teresą wyznaję miłość do Jezusa w najbiedniejszych z biednych. Mam nadzieję, że możemy kontynuować naszą rozmowę za pośrednictwem e-maila: frjohngibson@yahoo.com ale oczywiście nie po Polsku (angielski, hiszpański, albański, koreański i ew. włoski)

Moderator: dziękujemy za spotkanie ks. Johnowi - kończymy nasz czat - z Bogiem!

*****

Otrzymaliśmy również odpowiedź ks. Johna na inne pytanie przesłane e-mailem już po skończonym czacie

Drogi Ojcze, proszę o wyjaśnienie symbolu demonicznej kobiety z diabelskim dzieckiem na ręku (pod koniec sceny biczowania)

Serdecznie dziękuję za email. Teraz wyjaśnię, jak rozumiem motyw demonicznej kobiety z diabolicznym dzieckiem pojawiających się pod koniec sceny biczowania.
Mel starał się ukazać szatana jako istotę nieczłowieczą. Szatan jest duchem, upadłym aniołem, który sprzeniewierzył się Bogu. Dlatego w filmie posiada zarówno cechy mężczyzny, jak i kobiety.
Diaboliczne dziecko, podobnie jak demoniczne dzieci towarzyszące Judaszowi Iskariocie przed samobójstwem, mają nam uzmysłowić, że:
1) szatan ma potomstwo - inne demony, podzielające jego nienawiść do Boga, jego niewdzięczność i pychę;
2) szatan jest w stanie podporządkować sobie człowieka, który zatraca swoją duchową dojrzałość, wyrodnieje i staje się niewolnikiem zła. Dziecko symbolizuje całkowite uzależnienie od szatana, tak jak dzieci są uzależnione od rodziców. Proszę zwrócić uwagę, że twarz tego dziecka wcale nie jest dziecinna. Ta demoniczna twarz obrazuje zniekształcenie i oszpecenie duszy służącej złu. Zwracam uwagę, że motyw demonicznego dziecka pojawia się również w scenach biczowania i samobójstwa Judasza, czyli właśnie wtedy, gdy człowiek działa w imię szatana, niejako wykonując jego pracę.

Jeszcze jeden mały komentarz w sprawie diabolicznego dziecka.

Prawda o potomstwie szatana pochodzi  z Ewangelii św. Jana, rozdz. 8. Zniewolenie, jakie rodzi grzech opisane jest u Jana, rozdz. 8 i w Liście do Rzymian, rozdz. 8, podobnie jak w innych ustępach Biblii. Ważne, by oglądając film mieć na uwadze, że męka i śmierć Jezusa otwierają drogę przebaczenia nawet dla najbardziej zatwardziałego grzesznika. Dlatego właśnie w chwili śmierci Jezusa szatan ponosi klęskę, widzimy, jak odchodzi samotnie. Zostaje oddzielony od tych, których uważał za swoje dzieci. Jezus odkupił wszystkich, którzy związali się z szatanem, ale potem odczuli skruchę.

Prawdopodobnie w Polsce dostępna jest książka o uznanej przez Kościół Katolicki mistyczce, św. Brygidzie Szwedzkiej ('Wizje św. Brygidy Szwedzkiej '). Tuż po śmierci syna, księcia Karola, uchodzącego za wielkiego grzesznika, miała ona wizję sądu nad jego duszą. Szatan przekonany o swej władzy nad duszą Karola nie jest w stanie przypomnieć sobie ani jednego jego grzechu. To dlatego, że Jezus księciu przebaczył. Scena ta obrazuje, jak wielka jest moc przebaczenia płynąca z męki i zmartwychwstania Pana Jezusa.

O. John od Ducha Świętego OCD

 
Zobacz także
Ewa Rozkrut
Ewa Rozkrut - matka pięciorga dzieci, dziennikarka, współautorka portalu internetowego Mateusz.pl, autorka książki "Jak dobrze przygotować dziecko do I Komunii Świętej"...
 
Dariusz Piórkowski SJ
Młodzi w naszym kraju często nie rozumieją moralności dotyczącej małżeństwa i seksualności. Różnie też bywa z ich wiarą. Często jest ona bardzo wątła. Coraz więcej narzeczonych pochodzi z niepełnych lub rozbitych rodzin, dlatego mają za sobą mało pozytywnych doświadczeń z małżeństwami, niepewni, czy dadzą radę, czy ich związek się nie rozpadnie. Te braki w wierze i różne lęki nie wynikają z ich złej woli czy wojowniczego nastawienia do Boga i Kościoła... 
 
Kazimierz Szałata
Cierpienie jest jedną z najgłębszych tajemnic osobowego życia człowieka. Od najdawniejszych czasów jest ono przedmiotem głębokich dociekań filozofów. Dlaczego człowiek cierpi? Czy jest jakiś sposób, który pozwoliłby człowiekowi uniknąć tego przykrego, a czasem wręcz tragicznego doświadczenia?
 
 
___________________
 
 reklama