logo
Piątek, 26 lutego 2021 r.
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława, Porfiriusza
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Cześć do Hostii konsekrowanej
materiał własny
 


Cześć do Hostii konsekrowanej

Starsza zakonnica, bardzo zasłużona w szkolnictwie katolickim, rozdając Komunie świętą, mimowolnie upuściła na ziemie konsekrowaną Hostię. Podniosła ją i podała komunikującemu. Czy ze względów higienicznych i religijnych można tak potraktować Najśw. Sakrament?

W takiej sytuacji kapłan, ze względów higienicznych, sam spożywa Hostię, a wierzącemu podaje nowa. Obecny sposób komunikowania stwarza nowe problemy. W kościołach nie ma już na ogól ani balasek, ani obrusu, który dawniej się trzymało na wypadek, gdyby upadła konsekrowana Hostia. Jesteśmy świadkami laicyzacji życia. Zaciera się granica między tym, co świeckie, a tym, co święte. Dzięki Bogu, że Polacy są jeszcze bardzo wrażliwi na sposób traktowania rzeczy świętych. Nasze matki, przystępując do krajania chleba, czyniły na nim znak krzyża świętego. Wielki poeta Cyprian Norwid pisał z wygnania:

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba - tęskno mi, Panie.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Małgorzata Baran
Rozstrzyganie sporów w Kościele wymaga, posiadania własnego sposobu postępowania, opartego na dokładnie określonych zasadach. Proces kanoniczny, aby mógł spełniać stawiane przed nim zadania musi, więc zawierać jako warunek konieczny i nie odłączny serię formalności...
 
Małgorzata Baran
Badania statystyczne wykazuja, ze nauka o zlu moralnym antykoncepcji jest wciaz slabo respektowana. Dlaczego tak sie dzieje? Zapewne jedna z przyczyn jest dysproporcja miedzy determinacja w gloszeniu tej nauki - wielokrotnie i jednoznacznie formulowanej przez Urzad Nauczycielski Kosciola - a jasnoscia i spójnoscia jej uzasadnienia.
 
Agnieszka Bialik
Nawrócenie jest owocem spotkania człowieka z kerygmatem, czyli z jądrem Ewangelii. Kerygmatem jest żywy Jezus Chrystus, którego mamy przepowiadać, by Go pokochać i naśladować. Doświadczenie żywego Jezusa powoduje zmianę myślenia człowieka o Bogu, o świecie, o sobie i bliźnich. Zaczyna się wtedy to, co psalmista opisał, mówiąc, że uczymy się chodzić ścieżkami Pana. 
 
 
___________________
 
 reklama