logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
„Człowiek wielkiej wiary
 


Prezentacja książki „Człowiek niezwykłej miary” (Stefan Kardynał Wyszyński w świetle wypowiedzi św. Jana Pawła II oraz własnych) odbędzie się 14 lutego br. o godz. 19.30 na Jasnej Górze. Wydarzenie to zapoczątkuje cykl jasnogórskich spotkań pt. „Prymas Jasnogórski – w drodze na ołtarze”. 
 
Promocja książki odbędzie się w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym, który znajduje się przy ul. Kordeckiego, obok wejścia na jasnogórskie Hale. W spotkaniu udział wezmą redaktorzy książki oraz goście specjalni: ks. dr Aleksander Ziejewski, przewodniczący Trybunału zbadania cudu za wstawiennictwem kard. S. Wyszyńskiego oraz Adam Mazurek, prezes Oficyny Wydawniczo-Poligraficznej ADAM w Warszawie. 
 
Spotkanie w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym poprzedzi Msza św. odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 18.30. 
 
Na spotkanie zaprasza Jasnogórski Instytut Maryjny wraz z o. Mariuszem Tabulskim, dyrektorem Instytutu, definitorem generalnym Zakonu Paulinów. 
 
„Książka jest rodzajem autobiografii – wyjaśnia o. Mariusz Tabulski – Dotyczy postaci wyjątkowej, która pozostaje symbolem głębokiej wiary, mężnej obrony Kościoła i godności człowieka, niecofającej się przed niczym, oraz mądrej miłości Ojczyzny. Publikacja odsłania skarbnicę potężnych nurtów wielkości i świętości Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Szczególny wymiar nadają jej wypowiedzi św. Jana Pawła II i jego osobiste świadectwo o Prymasie Tysiąclecia, będące wyrazem przyjaźni dwóch wielkich Polaków. Łączyła ich jedność w posługiwaniu – autentyczna troska o losy człowiek i świata, umiłowanie Boga, Kościoła i Ojczyzny oraz ufne i synowskie zawierzenie Matce Najświętszej”. 
 
Patronat nad wydarzeniem objęli: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego, Stowarzyszenie 'Civitas Christiana', Tygodnik Katolicki 'Niedziela', Radio Jasna Góra i Biuro Prasowe Jasnej Góry. 
 
Na Jasnej Górze tradycyjnie 28 dnia każdego miesiąca trwa modlitwa o rychłą beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. 
 
Nazywano go Prymasem Jasnogórskim, bo aż trzydzieści trzy lata swego prymasowskiego posługiwania nazwał służbą u Jasnogórskiej Pani. Z Jasnej Góry uczynił parafię całej Polski, swoją główną placówkę duszpasterską. Przekształcił Częstochowę w duchową stolicę narodu, wyznaczając jej w polskim Kościele rolę twierdzy, mającej zatrzymać zaprogramowaną przez komunistów ateizację. 
 
– Mimo upływu tylu lat on jest ciągle tu obecny, ciągle do nas przemawia – mówił w kazaniu podczas nocnego czuwania w Kaplicy Matki Bożej o. Kazimierz Maniecki. Definitor generalny Zakonu Paulinów podkreślał, że ks. Prymas ciągle wskazuje nam na Maryję, tak jak Ona wskazuje na Jezusa i mówi: jeśli jakaś nadzieja to Ona. O. Maniecki zauważył, że „modlimy się nie tylko o rychłą beatyfikację kard. Wyszyńskiego, ale też prosimy za jego wstawiennictwem za naszą Ojczyznę, o ducha jedności, ducha pokoju, nie tylko na szczytach, ale pośród nas”. 
 
– Kardynał Wyszyński uczynił z Jasnej Góry centrum duszpasterstwa dla powojennej Polski – przypomina inny paulin, o. Samuel Pacholski, dyrektor Wydawnictwa Paulinianum. Pod koniec 2018 roku nakładem tego wydawnictwa ukazała się publikacja „Jasnogórskie wspomnienia. Zapiski osobiste Stefana kardynała Wyszyńskiego”. 
 
Książka przybliża, często godzina po godzinie, w sumie 603 dni pobytu Prymasa Tysiąclecia w Duchowej Stolicy Polski. W oparciu o unikatowe materiały źródłowe i archiwalne, tworzy szczególny obraz Sługi Bożego i pozwala zbliżyć się do niego. Zawiera wypowiedzi będące osobistymi notatkami bądź refleksjami Autora, są to m.in. fragmenty jego kazań, przemówień, listów, a także materiał fotograficzny. 
 
W kronikach klasztornych zanotowano, że był na Jasnej Górze aż 136 razy. 
 
Prymas Tysiąclecia całe swoje życie i posługę zawierzył Maryi Jasnogórskiej. 5 sierpnia 1924 roku odprawił w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. prymicyjną i modlił się, aby przynajmniej przez jeden rok mógł służyć Kościołowi jako kapłan. „Matka Boża dodała mu sił, uzdrowiła go i uczyniła tego cherlaka, tytanem polskiego Kościoła” – przypominają paulini. 
 
Także w Sanktuarium w 1946 roku, Prymas Polski kard. August Hlond udzielił mu sakry biskupiej. „Po konsekrację biskupią pojechałem na Jasną Górę. Odtąd już życie moje związane jest tym miejscem” – napisał Prymas Wyszyński kilka lat później w Zuzeli. 
 
Na Jasnej Górze powstały wielkie „projekty, akcje duszpasterskie” znane jako Wielka Nowenna, nawiedzenie parafii przez kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej w kraju i poza jego granicami, czuwania soborowe z Maryją Jasnogórską, Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła. 
 
Na Jasnej Górze zaraz po śmierci, a więc od 36 lat w nocy z 27 na 28 dzień każdego miesiąca w Kaplicy Matki Bożej zanoszona jest modlitwa o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Czuwania odbywają się z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego od 1982 r. 28 dnia każdego miesiąca trwa „dzień modlitwy o beatyfikację”. O godz. 18.30 odprawiana jest Msza św. o rychłe wyniesienie na ołtarze Czcigodnego Sługi Bożego. 

Radio Jasna Góra
www.jasnagora.com