Chanel Santini KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących, wątpiących i poszukujących
logo
Piątek, 10 kwietnia 2020 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Czy aktualne są Jasnogórskie Śluby Narodu z 1956 r.?
 


Śluby Jasnogórskie z 1956 r. będą tematem najbliższego spotkania w ramach cyklu „Maryjna droga do świętości Stefana Kardynała Wyszyńskiego”, które odbędzie się już w najbliższy czwartek, 27 lutego.

 

Ideą comiesięcznych spotkań jest przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która nastąpi 7 czerwca na Placu Piłsudskiego (Placu Zwycięstwa) w Warszawie, a także do Narodowego Dziękczynienia 26 sierpnia na Jasnej Górze. Cykl trwa od stycznia do września, a modlitwy i spotkania zaplanowano na 27. dzień każdego miesiąca.

W ramach najbliższego spotkania pt. „Maryjne drogi świętości - ślubowanie aż po zawierzenie” słowo nt. „Maryjnego wychowania do świętości w świetle Jasnogórskich Ślubów Narodu” wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a Piotr Sutowicz z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przedłoży wykład pt. „Abyśmy się społecznie miłowali”- społeczny wymiar Ślubów Narodu Polskiego z 1956r. Słowo wprowadzenia nt. Ślubów Jasnogórskich -„polska karta praw człowieka” skieruje o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego i organizator cyklu spotkań. Całość poprowadzić ma Izabela Tyras z Radia Jasna Góra.

 

„Jan Pawle II podkreślił, że to nie tylko są odnowione Śluby Królewskie z 1656 r. ale są polską kartą praw człowieka, bo one wciąż są naszym dekalogiem narodowym, gdzie możemy nie tylko być wierni Bogu, krzyżowi, Ewangelii, ale również w wymiarze społecznym, rodzinnym, patriotycznym możemy widzieć jaka jest nasza droga, więc będziemy chcieli te akcenty formacyjne i akcenty społeczne znowu podjąć” - wyjaśnia o. Mariusz Tabulski.

 

Spotkanie rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30. Eucharystii przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Część prelekcyjna i dyskusyjna odbędzie się w Kaplicy Różańcowej.

Każdomiesięczne spotkanie wieńczone jest udziałem w Apelu Jasnogórskim i nocnym czuwaniem przed Cudownym Obrazem Jasnogórskiej Maryi. Taka nocna modlitwa z 27 na 28 dzień każdego miesiąca zanoszona jest na Jasnej Górze od prawie 40. lat - wcześniej o dar beatyfikacji, a teraz o dobre przygotowania i owoce tego wydarzenia.

Organizatorem cyklu spotkań są: Jasnogórski Instytut Maryjny i Instytut Prymasa Wyszyńskiego w Częstochowie.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com