logo
Niedziela, 27 września 2020 r.
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
Czy istnieje ktoś kto akceptuje wszystkie zachowania?
materiał własny
 


Czy istnieje ktoś kto akceptuje wszystkie zachowania?

Czy jest ktoś taki? Słyszałem ze w większych miastach? Psycholog akceptuje wszystkie zachowania, katolik nie. Gdzie zatem można takich fachowców spotkać?

Myślę, że kogoś takiego nie znajdziesz. Jeżeli szukasz kontaktu z psychologiem to już jest sygnał, że sam nie potrafisz poradzić sobie z pewnymi stanami psychicznymi, czyli nie akceptujesz swojej psychicznej sytuacji. A więc sam jesteś pierwszym człowiekiem, który nie akceptuje wszystkiego.

Czy psycholog akceptuje wszystko. Psycholog nie może akceptować wszystkiego. Mówi się powszechnie, że powinien on być życzliwy i wyrozumiały, ale zarazem stanowczy. Dam wymyślony przykład. Ktoś ma ochotę pójść na ulicę i polewać przechodniów atramentem. Gdy pójdzie z tym problemem do psychologa, to terapeuta najpierw go uspokoi mówiąc mu, że takie sprawy zdarzają się także innym ludziom nie jest to coś niezwykle innego lub potwornego - tu jest jego akceptacja. Następnie jednak powie, że ten stan rzeczy nie jest korzystny dla pacjenta i trzeba go zmienić - tu ujawnia się brak akceptacji pewnego psychicznego stanu rzeczy i próba zmienienia go. Różne mogą być oczywiście metody terapii, ale to jest inny problem. Tak więc widać, że psycholog owszem akceptuje, ale nie jest to akceptacja wszystkiego. Próbuje bowiem pomóc pacjentowi by poradził sobie z niekorzystnym dla siebie i innych stanem rzeczy.

Czy katolik nie akceptuje? Niektórzy katolicy owszem nie akceptują innych? Natomiast nasza wiara mówi nam o akceptacji ludzi, nawet tych którzy bardzo zgrzeszyli. Dlatego mówi się, że potępia się grzech a kocha się grzesznika.

Nie znajdziesz więc psychologa, który akceptował by bezkrytycznie wszystko, ale możesz znaleźć katolika, który zaakceptuje ciebie mimo, że masz takie lub inne kłopoty z sobą.

ks. Rafał Masarczyk SDS

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Mówimy, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Na czym polega owo podobieństwo do Boga?
 
Fr. Justyn
Gdzieś czytałem, że elektrycznych świec nie powinno się używać w czasie Ofiary Mszy świętej. I to mnie zaniepokoiło. Przedstawiłem ten problem na radzie parafialnej, ale nikt nie chciał w ogóle podjąć go. Kto ma racje?
 
ks. Sławomir Bednarski
Oprócz domu i najbliższych w procesie wychowania biorą udział inne organizacje, m.in. szkoła i Kościół. We współczesnym świecie coraz trudniej przebiega okres wychowawczy, nieustanna rywalizacja pomiędzy dziećmi i rodzicami nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi młodego człowieka. Problemy wychowawcze narastają stopniowo, na tle określonych warunków...
 
 
 
___________________
 
 reklama