logo
Wtorek, 02 marca 2021 r.
imieniny:
Halszki, Heleny, Karola, Pawła, Radosława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O. Branko Radoš OFM
Czy Medziugorje to miejsce objawień?
materiał własny
 


Zapis czatu z dnia 7 marca 2004 r.

Czy Medziugorje to miejsce objawień?

O. Branko Radoš OFM

O. Branko Radoš OFM

Proboszcz, ur. 28.03.1967 r. w Crvenici, gmina Tomislavgrad. Wychowanie katolickie i modlitwa wpłynęły na późniejszy wybór powołania. Klasyczne gimnazjum ukończył w Visoko. Habit franciszkański przywdział w Humacu (Ljubuški) 1986 r. Teologię studiował w Sarajewie, Zagrzebiu i Grazu (Austria). Na kapłana został wyświęcony 10.07.1994 r. Przez cztery lata służył jako wikariusz w parafii w Śirokim Brijegu. Od sierpnia 1998 r. pracuje jako wikariusz w Medziugorju. W czerwcu 2001 r. został wybrany do definitorium Franciszkańskiej Prowincji Wniebowzięcia NMP w Hercegowinie. Od września 2001 proboszcz w Medziugorju.

 Medziugorie - wioska w Bośni i Hercegowinie a od blisko 23 lat miejsce z którym nieodłącznie kojarzy się pytanie: Czy objawia się tam Maryja - Matka Boża...?
Od 24 czerwca 1981 r. do dzisiaj sześciu świadków pod przysięgą uporczywie świadczy, że ukazuje się im Błogosławiona Maryja Dziewica albo ­jak Ją zwykle tamtejszy lud nazywa Pani (po chorwacku Gospa).
W dniach 5-9 marca 2004 r. gościł w Polsce proboszcz parafii w Medjugorie O. Branko Radoš OFM. W niedzielę 7-go marca mieliśmy zaszczyt gościć go w redakcji serwisu Katolik.pl i przeprowadziliśmy z nim CZAT.

 


moderator: Witamy dziś na naszym czacie O. Branko Rados, franciszkanina, który jest proboszczem w Medziugorje. Zapraszamy więc do zadawania pytań, które jak sądzę będą głównie dotyczyły Medziugorje i wszystkiego co tam się dzieje... Przypominam, że czat jest moderowany tzn. wypowiedzi pojawiają się dopiero po zatwierdzeniu przez moderatora. Prosimy więc o cierpliwość :-)

Tiro: Na czym polega cudowność Medziugorje?

o_Branko: Polega ona na tym, że gromadzi ono ludzi z różnych krajów w tym samym celu. Gromadzi ich orędzie pokoju - Orędzie Matki Bożej.

bizi: Jak Ojciec myśli - dlaczego ludzie tak chętnie wierzą w cuda i objawienia?

o_Branko: Ludzie sami z siebie są bardzo ciekawi - jest to w ich naturze. Jeśli spojrzymy na historię Kościoła to zobaczymy, że ludzi zawsze interesowały fenomeny a objawienia takimi fenomenami są. Dlatego ludzie przyjeżdżaja i interesuja się tym. Ale zawsze trzeba podkreślać, że nie można się zatrzymać na fenomenie bo ważne jest jaki jest owoc tego fenomenu.

_Gabi: Czy ojciec Branko doświadczył jakiejś szczególnej łaski przy objawieniach Gospy widzącym?

o_Branko: Nie, osobiście nie doznałem jakiejś osobistej łaski w czasie objawienia ale moje życie osobiste związane jest z objawieniami Medziugorskimi. Po raz pierwszy przybyłem do Medziugorje idąc pieszo 80 km. i cała ta pielgrzymka i jej doświadczenia poźniej w znaczącym stopniu wpłynęły na decyzję podjęcia powołania kapłańskiego. Byłem obecny na objawieniach ale nigdy nie prosiłem o nic szczególnego dla siebie.

tusia: Czy są jakieś dowody na to że faktycznie objawia się tam Matka Boska?

o_Branko: Ostateczny osąd czy Matka Boża się objawia czy nie nie należy do nas ale do Kościoła. Sam fakt, że pielgrzymi przybywają tam już 22 lata mówi, że jest to na prawdę dzieło Boże. Oprócz tego liczne świadectwa wielu ludzi, którzy przeżyli nawrócenie w Medziugorje. Tak samo świadectwa ludzi, którzy zostali tam uzdrowieni. Tak więc właściwie owoce Medziugoria są najlepszym dowodem na prawdziwość objawień.

jagoda_: Do jakiego miejsca porównałby Ojciec Medziugorje pod względem objawień?

o_Branko: Z reguły jest porównywane do Lourdes i Fatimy. Medziugorje jest jednym z większych Maryjnych miejsc pielgrzymkowych. Jest to miejsce gdzie prowadzone jest intensywne życie modlitewne.

jagoda_: Jak należy więc patrzeć i przeżywać miejsce - Medziugorje?

o_Branko: Medziugorje nie jest niczym innym jak miejscem modlitwy. Tak więc aby przeżyć Medziugorje we właściwy sposób należy uczestniczyć w programie modlitw i wprowadzić w swoje życie to co mówi Matka Boża w orędziach. To jest istota Medziugorje.

marihuanka: Kościół sceptycznie podchodzi do tego typu objawień jakimi są własnie objawienia w Medziugorje... co ojciec na ten temat myśli?

o_Branko: Nie powiedziałbym, że Kościół odnosi się sceptycznie. Kościół jedynie jest ostrożny i nie spieszy się z wydaniem ostatecznego osądu. Bowiem czeka na zakończenie się objawień. Kościół śledzi z uwagą wydarzenia w Medziugorje. Sam fakt, że Kościół nie zabronił pielgrzymowania do Medziugorje mówi, że Kościół nie odnosi się do objawień sceptycznie.

Rekabita: Jak poznać, że dane objawienie nie było od diabła, ale od Boga, skoro Boże służyły ludziom, a to nie?

o_Branko: Po owocach. Jeżeli owoce są dobre - to mówi nam również Pismo św. - to pochodzą one od Boga. Owocami Medziugorja są nawrócenia, modlitwa, powstawanie wielu grup modlitewnych.

Brat_Wody: Dlaczego tam mamy do czynienia z tyloma opętaniami?

o_Branko: Miejsca pielgrzymkowe zawsze przyciągają ludzi, którzy mają problemy psychiczne. Również zdarza się że ludzie przywożą osoby opętane aby Bóg za wstawiennictwem Królowej Pokoju je uwolnił.

Tiro: Podczas swoich objawień Matka Boża zawsze do czegoś wzywa, jakie szczególne orędzie przyniosła Ona do Medziugorje?

o_Branko: Głównymi orędziami Matki Bożej są: nawrócenie, modlitwa, post i pokój. Przez wszystkie orędzia przewijają się właśnie te 4 punkty.

zbynio44: Co ojciec może powiedzieć na temat związku wybuchu wojny w byłej Jugosławii i ojawieniami?

o_Branko: Kiedy Matka Boża objawiła się w 1981 roku i nazwała się Królową Pokoju było to zaskoczeniem dla nas wszystkich. Żyliśmy w surowym komunistycznym reżimie i wierzyliśmy, że wojna nie może wybuchnąć. Dopiero 10 lat później (data wybuchu wojny w byłej Jugosławii) lepiej zrozumieliśmy wezwanie Matki Bożej do pokoju.

corazon: Nadal jest zakaz organizowania tam oficjalnych pielgrzymek. 22 lata przybywania ludzi to raczej dowód, jak bardzo wiele jest wątpliwości. Czy nie boi się ojciec manipulacji szatana?

o_Branko: Nie. Kościół wyraził się całkowicie jasno - nie wolno organizować oficjalnych pielgrzymek ale wolno organizować pielgrzymki prywatne. Jeżeli widzimy tyle owoców, tyle dobrych owoców nie może pochodzić od szatana. Tyle spowiedzi świętych, komunii, nawróceń... To są na pewno owoce pochodzące od Boga.

zmar: Czy jest możliwe, żeby po zakończeniu objawień Kościół nie uznał tych objawień?

o_Branko: Ostateczny osąd zostawiamy Kościołowi. A w tej chwili słuchamy tego co Kościół nam oficjalnie mówi - chodzi tutaj o to abyśmy zajmowali się opieką duszpasterską pielgrzymów przyjeżdżających do Medziugorje.

Nergal_son: Dlaczego ojciec wstąpił do klasztoru?

o_Branko: Bardzo trudno na to odpowiedzieć. Trudno jest znaleźć właściwą odpowiedź. Z pewnością tak jak wielu księży odczułem powołanie Boże i poszedłem za Bogiem...

Booster: Czy w Medziugorje mieszkają Polacy?

o_Branko: Na stałe 2 Polki ale przyjeżdza bardzo wielu z pielgrzymkami.

bizi: Pytanie na czasie: widział już Ojciec pewnie "Pasję" Gibsona - jak Ojciec odebrał ten film?

o_Branko: Nie widziałem, czytałem tylko recenzje w gazetach. Natomiast aktor grający Jezusa był w Medziugorje 3 albo 4 razy, m.in. zaraz po ukończeniu zdjęć był w Medziugorje (wywiad z nim zrobiony podczas tej wizyty jest w naszej czytelni http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=790 - przyp. redakcji)

Nergal_son: Czy zna ojciec osobiście jakieś uleczone osoby?

o_Branko: W archiwum jest wiele materiałów, badań osób, które mówią, że zostały uzdrowione. Niektóre z tych osób znam osobiście ale powtarzam, że ostateczny osąd o tym czy to jest uzdrowienie wydaje Kościół.

Venecjanka: Witam,czy mógłby Ojciec powiedzieć jak wygląda życie osób, przez które Matka Boża przekazuje nam swoje orędzia, czy ma Ojciec z nimi częsty kontakt?

o_Branko: Wszyscy wizjonerzy wybrali powołanie do życia w rodzinie, starają się żyć normalnym życiem rodzinnym tzn. troszczą sie o swoje dzieci. Po za tym służą pielgrzymom i bardzo często spotykamy się w kancelarii parafialnej. Dwoje z nich mieszka czasowo po za Medziugorje a reszta na terenie parafii.

MaMaBa: Wiem, że w Medziugorje zamieszkało kilka wspólnot, prowadzą różne dzieła. Jak wygląda ich współpraca, oprócz tego, że spotykają się na Mszy Św. i modlitwie w kościele?

o_Branko: Istnieje oczywiście współpraca gdyż wspólnoty pomagają w organizowaniu Mszy św. dla różnych grup językowych, jak i w organizacji większych zgromadzeń.

Brat_Wody: W jakim celu pościć czy nie można korzystać z życia i wejść do Królestwa Niebieskiego?

o_Branko: Sam Chrystus mówi - "trudno jest wejść bogatemu do Królestwa Niebieskiego..." Trudno jest z nałogami wejść do Królestwa Niebieskiego a dzięki postowi stajemy się bardziej ludzcy.

irish: Dziwi mie fakt ze władze kościelne przeniosły tak młodego ojca do tak kontrowersyjnego miejsca? Co Ojciec o tym sądzi? Z całym szacunkiem do księdza.

o_Branko: To pytanie należy zadać władzom kościelnym. Wiem jedynie, że wielu ludzi jest zaskoczonych, gdyż oczekują, że proboszczem jest osoba starsza. A czy to jest dobre czy złe niech osądzą inni.

Brat_Wody: Czy Matka Boża mówi o sposobach na uniknięcie nie zbyt optymistycznej wizji przyszłości?

o_Branko: Ojcie Śwęty, ok. półtora roku temu powiedział, że przez post i modlitwę możemy powstrzymać nawet wojnę. A to zdanie znajduje się również w jednym z orędzi Matki Bożej przekazanym w czasie trwania wojny.

polak: Czy spełniła się już któraś z tajemnic objawiona widzącym przez Matkę Bożą oprócz wojny?

o_Branko: Tajemnice jeszcze nie są upublicznione. Wiemy jedynie ile ich jest. Ale jeszcze się nie zrealizowały.

jagoda_: Jakie największe wzruszenie przeżył Ojciec w Medziugorje?

o_Branko: Szczególnie pamiętam pierwsze spotkanie w Medziugorje a pracując w Medziugorje najpiękniejsze przeżycia następują w trakcie spowiedzi świętych. To odczucie, kiedy ludzie pojednują się z Bogiem i kiedy z uśmiechem wychodzą z konfesjonału.

zbynio44: Jak ojciec widzi przyszłość Europy bez Boga (konstytucja europejska). Brak zapisów o chrześcjaństwie. Przyszłość świata...?

o_Branko: Musielibyśmy sobie postawić pytanie dlaczego tak się stało. Na ile my jako chrześcijanie jesteśmy światłością świata? Wyznacznikiem Europy jest chrześcijaństwo. Uważam, że zjednoczenie na bazie interesów nie ma przyszłości. Jedynie zjednoczenie oparte na prawdziwych wartościach ma przyszłość.

_Gabi: Czy Medziugorje to początek czasów ostatecznych?

o_Branko: W orędziach Matki Bożej nie ma nic co by zastraszało. Matka Boża ani razu nie wspomina o końcu czasów ale wzywa do przywrócenia tego co jest istotne w chrześcijaństwie.

jagoda_: Jak duża jest parafia w Medziugorje?

o_Branko: Przed objawieniami w parafii było ok. 2 tys. wiernych a w chwili obecnej jest 4,5 tys.

puko: Czy możliwe jest zapoznawanie się na bieżąco z orędziami poprzez internet?

o_Branko: Oficjalna strona Sanktuarium Królowej Pokoju to: www.medjugorje.hr

zmar: Czy po przybyciu do Medziugorje również w Ojcu dokonała się duchowa przemiana? Czy było to Ojca "drugie" nawrócenie?

o_Branko: Zanim przyjechałem do Medziugorja by tam pracować - jeździłem tam by głosić kazania i spowiadać. Teraźniejsze życie i praca jest z pewnością wielkim krokiem w duchowości codzienego życia.

Venecjanka: Jak wygląda zwykły dzień w Ojca życiu?

o_Branko: Modlitwa o 7.00, Msza św. 7.30... potem różne zajęcia, spotkania z pielgrzymami, organizowanie pracy sanktuarium; pod koniec dnia 3-4 godz. programu modlitewnego w kościele.

irish: Dlaczego tajemnice nie są opubliczniane? Czyżby były tak straszne dla ludzi?
Brat_Wody: Dlaczego Kościół nie chce publikowac tajemnic? Czyż nie było by to dla niektórych motorem do działania?

o_Branko: Tajemnice Matki Bożej wciąż pozostają tajemnicami tak dla mnie jak i dla wszystkich innych, nie wiemy co jest ich treścią ani też nie wiemy kiedy zostaną opublicznione. Znają je tylko wizjonerzy.

jagoda_: Jak wiele pielgrzymek prywatnych odwiedza Medziugorje w ciągu roku?

o_Branko: Mamy dane, które mówią o tym ile rozdaliśmy komunii świętych. W 2003 roku rozdaliśmy ich 1179000. Ponieważ pielgrzymki są prywatne nie znamy dokładnie ich liczby, gdyż mniejsze grupy często nie są zgłaszane.

Kasiaa: Co nowego słychać w Medziugorje?
wiosenka: Czy nadal jest sześć osób którym Matka Boża się objawia?

o_Branko: Codzienne objawienia ma w tej chwili trójka wizjonerów: Vicka, Ivan i Marija. Reszta ma objawienia raz do roku.

Brat_Wody: Czy objawienia łagodzą spory pomiędzy mniejszościami narodowymi i religijnymi?

o_Branko: Region Medziugorski czyli Hercegowina - zamieszkały jest przez katolików a wezwanie Matki Bożej do pokoju dotyczy wszystkich, niezależnie od wyznawanej religii.

mockingbird: Czy na miejsca objawień przyjeżdżają wierni innych religii?

o_Branko: Z reguły przyjeżdżają katolicy ale przyjeżdżają też wyznawcy innych religii.

Brat_Wody: Czy jako człowiek wątpiący mam czego szukać w Medziugorje?

o_Branko: Oczywiście. Najważniejsze jest aby przyjechać do Medziugorje aby się modlić i pozwolić aby Bóg uczynił to czego pragnie. Do Medziugorje przyjeżdżało wiele osób, które wątpiły i mimo to Bóg przemówił do nich.

irish: Co Ojciec powie na temat szyderczych opinii o tym miejscu wyrażanych przez protestantów?

o_Branko: Jest dużo zarzutów ale jest wiele argumentów "za" - problem polega na tym, czego człowiek szuka. Jeżeli zamkniemy dla Boga serce i szukamy jedynie argumentów "przeciw" nie dajemy Bogu szansy. Wtedy trudno nam będzie przeżyć objawienie Boże w Medziugorje.

oczko: Jak długo będą trwały jeszcze objawienia czy było jakieś objawienie co do czasu?

o_Branko: Nie ma informacji na temat jak długo będą one trwały. Tak samo jak i nie mamy informacji dlaczego tak długo trwają. To jest z pewnością Boży plan.

wiosenka: Czy to prawda że w Medziugorje można się bardzo wyciszyć?

o_Branko: Wielu ludzi daje świadectwo iż właśnie w Medziugorje znaleźli pokój wewnętrzny. Prawdziwy pokój daje jedynie Bóg a wszyscy Ci, którzy są na Niego otwarci znajdują prawdziwy pokój.

MaMaBa: Jak traktowani są widzący przez pozostałych parafian?

o_Branko: Parafianie wierzą, że to co dzieje się w Medziugorje ma charakter nadprzyrodzony, znali wizjonerów przed objawieniami i to ich przekonuje o autentyczności objawień. Nie uważają ich za świętych ale za ludzi, przez których Bóg przemówił w szczególny sposób.

marihuanka: Ojciec pisze sam na klawiaturze, czy ktoś za ojca "stuka"?

o_Branko: Nie piszę sam, nie znam polskiego - korzystam z pomocy tłumaczki i moderatora :-)

irish: Czym w ocenie Ojca wyróżniają się wizjonerzy?

o_Branko: Są zupełnie zwyczajnymi ludźmi. Wyjątkowe jest tylko to, że Bóg posługuje się nimi. Oni sami zadają sobie pytanie, tak jak prorok Jeremiasz: "Boże dlaczego ja?" Z pewnością Bóg wie dlaczego.

Moderator:Powoli kończymy już nasz czat za chwilę będziemy mieli spotkanie na ul. Pijarskiej w Krakowie - kto może - zapraszamy!

o_Branko: Chciałbym zaprosić tych którzy mogą aby przyjechali i zobaczyli czym jest Medziugorje. Prosiłbym aby przeczytać uważnie orędzia Matki Bożej aby otworzyć swoje serca i żyć przesłaniem Matki Bożej. Wtedy każdy człowiek zobaczy jak wiele pokoju daje Bóg w życiu codzienym. Od 1-6 sierpnia co roku w Medziugorie odbywa się Festiwal Młodzieży - zapraszamy!!! A w pierwszym tygodniu lipca zapraszamy księży na międzynarodowe rekolekcje dla kapłanów - dokładniejsze informacje znajdują się na stronie: www.medjugorje.hr
Dziękuję za spotkanie. Pozdrawiam wszystkich internautów. Z Bogiem!

 
Zobacz także
księża z Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań
Salwatoriański Ośrodek Powołań (SOP) to instytucja, której zadaniem jest pomoc młodym ludziom stojącym przed decyzją wyboru drogi życiowej. SOP systematycznie organizuje dni skupienia, a w miesiącach wakacyjnych rekolekcje dwunastodniowe. W zależności od zainteresowania uczestników są organizowane rajdy piesze oraz rajd rowerowy...
 
Krzysztof Osuch SJ

W czasach Jezusa ludzi chorych na trąd wyłączano ze społeczności i skazywano na marną wegetację. Mieli oni trzymać się zdala od zdrowych. Rozdarte szaty i włosy utrzymywane w nieładzie oraz ostrzegawcze wołania: nieczysty, nieczysty – miały zapobiec przypadkowemu kontaktowaniu się zdrowych z tak strasznie chorymi. A jednak dochodzi do spotkania trędowatego z Jezusem.

 
ks. Wojciech Przybylski
Maryja mówi o różańcu jako skutecznej modlitwie, która przynosi pokój tam, gdzie człowiek rozpętał wojny i sam nie potrafi ich już powstrzymać. Słowem, różaniec broni przed wielkimi niebezpieczeństwami ludzi i narody. Jest skuteczną modlitwą, która ratuje grzeszników przed wiecznym potępieniem, jak również pomocą w osiągnięciu nieba. Dowody na cudowną moc różańca są niezliczone.
 
 
___________________
 
 reklama