logo
Sobota, 05 grudnia 2020 r.
imieniny:
Kryspiny, Norberta, Sabiny, Geralda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Bogdan Giemza SDS
Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Magazyn Salwator
 


 
 To pytanie stawia Jezus Chrystus w zakończeniu zachęty do wytrwałej i nieustannej modlitwy (zob. Łk 18,1-8). Co skłania, aby postawić je na nowo na początku XXI wieku? Dlaczego to pytanie nie może być obojętne uczniom Chrystusa na przełomie tysiącleci? Sądzę, że jest wiele powodów pytanie to uzasadniających. Zwrócę uwagę tylko na niektóre przyczyny, chociaż ich lista jest obszerniejsza. Pragnę przy tym zachęcić do próby osobistej odpowiedzi na postawione pytania.
 
1. Wiara jest darem Bożym. Jest ona aktem ludzkim, ale jak uczy nas Katechizm Kościoła katolickiego, wiara jest możliwa tylko dzięki łasce Bożej i wewnętrznej pomocy Ducha Świętego (nr 154). Już to krótkie stwierdzenie nie pozwala nam przejść obojętnie wobec panującej dziś postawy i przekonania, że jest to tylko dzieło ludzkie. Tak trudno nam pojąć, że za dar wiary trzeba dziękować i o ten dar prosić Czy dziękuję Bogu za wiarę? Czy proszę o jej rozwój? Co czynię, aby lepiej ją rozumieć i kierować się jej zasadami w życiu?
 
2. Konieczność wiary do zbawienia. We wspomnianym Katechizmie Kościół uczy: “Wiara w Jezusa Chrystusa i w Tego, który Go posłał dla naszego zbawienia, jest konieczna do zbawienia” (KKK 161). Tak jednoznaczne twierdzenie może budzić podejrzenie. Dziś łatwo oskarżyć kogoś, kto uczy z taką stanowczością, o fundamentalizm, brak tolerancji. Wielu ludzi, nawet wierzących, twierdzi że mało ważne jak i w co człowiek wierzy. Najważniejsze jest to, aby uczciwie żył. Argumentem za taką tezą jest stwierdzenie, że wielu wierzących żyje pod względem moralnym gorzej niż niewierzący. Stąd o zbawieniu ma decydować uczciwość, a nie wiara. Gdyby jednakże tak było, to - jak zauważa o. Jacek Salij OP - Chrystus, Jego krzyż, Jego łaska nie byłyby nam potrzebne; bo zbawienie należałoby się każdemu uczciwemu człowiekowi. Zatem czy jestem przekonany o potrzebie wiary do zbawienia? Czy troszczę się o własne i innych zbawienie?
 
3. Jezus Chrystus, jedyny Zbawiciel. Św. Paweł naucza: “Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Jezus Chrystus” (1 Tm 2,5). Modne jest dzisiaj twierdzenie, ze nie można poznać całej prawdy, że Kościół nie ma monopolu na prawdę. W religii ma to swoje konsekwencje, m. in. w twierdzeniu, że każda religia jest dobra. Myślących inaczej traktuje się jak głupców i zacofańców. Bolesne jest to, że czynią to nawet pasterze Kościoła. Czy dla mnie Chrystus jest jedynym Pośrednikiem w drodze do Boga? Czy też wierzę w Chrystusa, Buddę, Mahometa, uważając że wszyscy są równi? Czy Jezus Chrystus jest dla mnie Synem Bożym?
 
 
1 2  następna
Zobacz także
wywiad z ks. Józefem Tarnawskim SP
Kim są, a raczej - po co są aniołowie? Odpowiedź na to pytanie pomaga lepiej zrozumieć, kim jest człowiek, niewiele mniejszy od aniołów. Katechizm Kościoła Katolickiego poświęca temu zagadnieniu nr. 328-336. Są dwie przesłanki, by twierdzić, że aniołowie istnieją. Podstawową jest Objawienie Boże...
 
Ks. Józef Glinka SVD
Dawniej się uśmiechałem, gdy z Flores przylatywałem do Surabayi i na ulicy spotykałem islamskie "siostry". Wydawało mi się, że to chyba jakieś fanatyczki religijne. One tymczasem wracały z islamskiej szkoły, a tam obowiązywało noszenie kwefu, a po tutejszemu dzilbabu. Teraz już się do tego widoku przyzwyczaiłem, bo część moich studentek też przychodzi na wykłady w takim właśnie stroju...
 
ks. Marek Dziewiecki
Wychowanie religijne to najważniejszy wymiar wychowania, gdyż dzięki więzi ze Stwórcą dziecko czy nastolatek może odkrywać, kim jest i po co żyje. Kto jest wychowywany bez religii, ten zostaje skazany na poszukiwanie prawdy o sobie po omacku i na postępowanie w oparciu o zawodną metodę prób i błędów. Kto – mimo swej oczywistej wyjątkowości w porównaniu ze światem przyrody – wierzy, że Bóg nie istnieje, ten musi uwierzyć w to, że jest dzieckiem materii i że nie różni się w istotny sposób od zwierząt. 
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー