logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Alessandro Pronzato
Czy tego roku będzie Boże Narodzenie?
Wydawnictwo Salwator
 


Czy tego roku będzie Boże Narodzenie?

 
17 grudnia
 
Boże Narodzenie jako pretekst
 
Istnieje także Boże Narodzenie spod znaku podejrzanej religijności. Spod znaku wierzytelności, „od czasu do czasu”, wobec długu zaciągniętego podczas spisu chrześcijaństwa. Nagły wzrost świadomości, który pozwala dostrzec „obowiązek” przekroczenia, przynajmniej z tej okazji, murów kościoła, bez większych zobowiązań na przyszłość, przede wszystkim, dla obszaru, który znajduje się poza świątynią.
Sławetne „dlaczego nie możemy nazywać się chrześcijanami”, staje się „dlaczego nie możemy być chrześcijanami (przynajmniej raz w roku)”.
 
Przedstawiłem różne rodzaje postrzegania Bożego Narodzenia. Wszystkie biorą swój początek z pierwotnego święta, oddalając się jednak ciągle coraz bardziej od swojego prawdziwego znaczenia i rozmywając pierwotny obraz do tego stopnia, że tworzą jego karykaturę.
 
Żadne z przedstawionych powyżej Bożych Narodzeń nie ma nic wspólnego z jedynym i prawdziwym niezastąpionym Bożym Narodzeniem.
Chrześcijańskie Boże Narodzenie jest tylko pretekstem do czegoś innego.
Zamiast ubogacać ducha tych świąt, rozmywa się je w niekończącej się serii „działań” związanych z modą, upodobaniami, zwyczajami, dochodami, ambicjami, próżnością.
 
Więcej szacunku ma w sobie postawa wyobcowania niewierzącego, niż banalizowanie święta dokonywane przez zbyt wielu „wiernych”. Profanacja oznacza właśnie banalizowanie.
Pomimo wszelkich pozorów, istnieje tylko jedno Boże Narodzenie. Może być ono przeżywane wyłącznie w postawie wiary i według stylu prostoty.
Wszystkie inne Boże Narodzenia są nielegalne, przywłaszczają sobie nazwę, bezwstydnie okłamują, posługując się wartościami prawdziwie religijnymi.
 

Zobacz także
ks. Andrzej Draguła
Przedrostek cyber- zadomowił się już w każdej chyba dziedzinie życia: od cyberpunka przez cyberprzestrzeń, cyberseks, cyberprzestępczość czy cybersport aż po cyberduchowość. Wszystko może być dzisiaj „cyber”: pieniądze, rozrywka i modlitwa. Intuicyjnie wyczuwamy, co się kryje za tym przedrostkiem, ale może dobrze byłoby jednak zajrzeć do słowników, a te są dosyć lakoniczne w definiowaniu tego, co jest „cyber”: „pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na ich związek z informatyką, a zwłaszcza z Internetem”.  
 
ks. Stanisław Groń SJ
Stwórca wszystko przeznaczył do życia, a nie do śmierci, dlatego Jego łaska jest zawsze w zasięgu grzesznika, ale ten musi chcieć się nawrócić i porzucić grzech. Jako chrześcijanie nie możemy przyzwyczajać się do zła, mamy obowiązek czynić dobrze i opowiadać się po stronie Boga. A to oznacza brać codzienny krzyż, starać się o pokój serca i wobec agresji Złego zachowywać w sercu miłość i wolność. 
 
Zdzisław J. Kijas OFMConv
Jest szczególnym rysem jego świętości. Czyni jego przesłanie niezwykle aktualnym i potrzebnym. Stanowi model i wzór dla duchownych: osób zakonnych i kapłanów. W okresie kryzysu ojcostwa Święty Pio – pełen ojcowskiej miłości – ukazuje jego duchową wartość ojcostwa i jednocześnie obfite owoce.  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS