logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Alessandro Pronzato
Czy tego roku będzie Boże Narodzenie?
Wydawnictwo Salwator
 


Czy tego roku będzie Boże Narodzenie?

 
19 grudnia
 
Zainteresowani nie wiedzieli...
 
Chciałbym wskazać jeden z problemów, który leży u podstaw wszystkich innych nieporozumień. To postawa wskazująca na: ogólnie wiadomo.
My, niestety, wiemy, co to jest Boże Narodzenie. I wiemy, jak powinno wyglądać. Wiemy, kiedy nadchodzi i ile powinno trwać (żeby nie zajmować czasu innym sprawom, które nie cierpią zwłoki).
 
Kto natomiast przeżywał to święto po raz pierwszy, miał to szczęście, że nie wiedział, co się dokładnie dzieje, co ma robić, co miałoby się wydarzyć potem.
Maryja i Józef nie mieli wyobrażenia o Bożym Narodzeniu. Pastuszkowie też nie. Tak samo Herod.
 
Wydarzenie nagle ich zaskoczyło. Musieli rozważać różne wątpliwości, wybierać, wyobrażać sobie, a przede wszystkim, improwizować.
To nie oni zadecydowali o znaczeniu Bożego Narodzenia i sposobie, w jaki miałoby być ono obchodzone. Zdecydował o tym ktoś Inny.
My, niestety, wiemy wszystko już na początku. Nasze Boże Narodzenie jest już określone, zaprogramowane, ustalone przez nas, użyłbym nawet określenia – przygotowane.
 
W jednej z szuflad regału znajdują się elementy do przygotowania żłóbka. Wystarczy wyjąć pudełko, poskładać poszczególne elementy, osoby poustawiać we właściwych miejscach, dodać ewentualnie jakiś „wynalazek” technologiczny. Podobnie postępuje się z choinką. I wszystko zostaje usystematyzowane we właściwy sposób.
 
Odwiedza się sklepy z przygotowaną wcześniej listą potrzebnych rzeczy, ze spisem podarunków do kupienia. Umawia się na wizytę u fryzjera. Wybiera się odpowiedni strój. Sprawdza się dokładnie zapasy, żeby w kuchni nic nie zabrakło.
W końcu zagląda się na chwilę do kościoła na Pasterkę... A po powrocie, oprócz zwyczajowych toastów szampanem, rozbrzmiewają dźwięki pozytywek lub płyt.
Boże Narodzenie przebiega tak, jak zostało zaplanowane. To znaczy nie przebiega, coś się zepsuło...
 
Ponieważ mowa o Bożym Narodzeniu zdezaktualizowanym, choć wyszlifowanym na współczesne, o święcie bez niespodzianek. Bardziej recytowanym, niż przeżywanym.
„Znów się zaczyna”. Musimy poczynić odpowiednie kroki.
 

Zobacz także
Emanuel Rus SDS
Pascal Blaise (1623–1662) francuski matematyk, fizyk i filozof. Już od wczesnej młodości wykazywał matematyczny geniusz: miał 16 lat gdy opublikował „Esej o krzywych stożkowych” gdzie zamieścił swe odkrycia dotyczące przeżyć stożkowych. W 1642 wynalazł pierwszą możliwą do skonstruowania maszynę liczącą, prototyp tzw. „machiny arytmetycznej”. W swej słynnej korespondencji z Pierr`em Fermatem zbudował podstawy nowoczesnej teorii prawdopodobieństwa...
 
Dariusz Piórkowski SJ

Pewnego razu Chrystus prosi przy studni Samarytankę, żeby Mu dała wody do picia w samym środku dnia. Nie wiemy, czy ją wypił. Ale za chwilę dzieje się coś dziwnego. Jezus próbuje ją przekonać, że to On daje prawdziwą wodę, już nie tą ze studni, ale wodę duchową. Ten kto prosi, staje się tym, który daje. Czego więc pragnie Jezus na krzyżu? Co chce nam dać w tej ostatniej chwili?

 
ks. Marek Dziewiecki
Pragnienie szczęścia jest tak intensywne, że człowiek nie musi być nieszczęśliwy, żeby czuł się nieszczęśliwy; wystarczy, że nie jest szczęśliwy. Radość to jedyny sposób istnienia, który sprawia, że człowiek ma ochotę żyć. Nie jest jednak łatwo być szczęśliwym, gdyż człowiek potrafi czynić to, co go od szczęścia oddala... 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS