logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Alessandro Pronzato
Czy tego roku będzie Boże Narodzenie?
Wydawnictwo Salwator
 


Czy tego roku będzie Boże Narodzenie?

 
21 grudnia
 
Kogo umieściliśmy na miejscu Dzieciątka?
 
Nie było dla nich miejsca w gospodzie... (Łk 2,7)
Jezus zadowolił się więc stajenką. Jednak stamtąd też Go wyeksmitowaliśmy, ponieważ zajęliśmy Jego miejsce. Wyrzuciliśmy zwykłą słomę i położyliśmy na jej miejsce pozłacaną. Zbudowaliśmy współczesną stajenkę, umieszczając w niej różne próżności.
 
Bóg zostaje odrzucony, kiedy udaje się, że się Go przyjmuje. Bóg staje się obcy, zwłaszcza wtedy, gdy łudzimy się, że „przechowujemy” Go w domu. Ale jest coś gorszego, niż pozbawienie Go miejsca – umieszczenie Go według naszych gustów i poglądów.
 
...Gdyby On naprawdę pojawił się u naszych drzwi, na przykład w osobie emigranta, starca z pobliskiego domu opieki, byłego więźnia i chciał wziąć udział w naszym święcie (w „swoim” święcie!), może być pewnym stwierdzenia, że Boże Narodzenie by nam „zaszkodziło”.
 
Przyznajmy się: żłóbek, który nie jest tym naszym, wyjętym z szuflady regału, ale tym do przygotowania, żeby przyjąć do naszej osobistej „gospody” nieznanego, co nas przeraża.
 
Przez rok starałem się zastąpić Dzieciątko w kołysce w jednej z kaplic. Nie podobała mi się ta leżąca lalka wyglądająca jak rozgrymaszone dziecko, z pełniutkimi, różowymi policzkami, wykarmione homogenizowanymi produktami. Nie podobał mi się u lalki blond loczek ani stópki wyglądające jak wypchane poduszeczki, ani błękitna koszulka haftowana złotem, zdobiona falbankami...
 
Zastąpiłem lalkę inną, bardziej podobną do palestyńskiego dziecka, oczywiście wyglądającą na ubogie dzieciątko.
Eksperyment się nie udał. Pobożne wyjaśnienie brzmiało: „Takie wyobrażenie Dzieciątka inspiruje zbyt wątłą pobożność”.
 
Tak, to prawda, Bóg, który staje się ubogim Dzieciątkiem, który rodzi się jako wygnaniec, uciekinier znajdujący się na marginesie hierarchii społecznej, nie zadowala sentymentalnej pobożności. Nie daje poczucia pewności. Nie jest przewidziany. Zakłóca „nasz” porządek Bożego Narodzenia. Nie pasuje do naszych ceremonii.
 

Zobacz także
Adrian P. Sajnoga SDS
Urodził się w 384 r. p.n.e. Jego ojczyzną była Stagira w Tracji, nad brzegiem morza Egejskiego. Ojciec Arystotelesa był nadwornym lekarzem macedońskiego króla Amyntasa II. W jego rodzinie zawód lekarza był przekazywany dziedzicznie. W piętnastym roku życia został całkowicie osierocony i dalszym jego wykształceniem zajął się wielce światły opiekun z grona kół lekarskich, z którymi jego rodzina utrzymywała ożywione stosunki...
 
ks. Augustyn Kuczok SDS

Filozof grecki Diogenes powiedział: "We wszystkim co czynisz patrz na koniec." Człowiek nieraz zachowuje się jak dziecko zagubione w sercu pustyni. Odnalezione przez przypadkową karawanę koczowników, zapytane, skąd się tu znalazło, dokąd idzie - ze strachu, że już nigdy nie powróci do rodziców - nie potrafi dać właściwej odpowiedzi i mówi - nie wiem.

 
Federico Arvesú SJ
Każdą osobę, bez względu na jej wiek, pochodzenie i wykształcenie, należy szanować. Szacunek winniśmy okazywać nie tylko ludziom z najbliższego otoczenia, środowiska czy wspólnoty, lecz wszystkim, gdyż każdy człowiek stworzony został na obraz i podobieństwo Boga. Kiedy nie szanujemy innych, ujawnia się to między innymi w następujących postawach.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS