logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
kard. Gianfranco Ravasi
Czym jest człowiek? Uczucia i więzy ludzkie w Biblii
Wydawnictwo Homo Dei
 


„Serce” to według Biblii centrum człowieka, w którym bije źródło wszelkich uczuć. Kard. Ravasi na wpół medytując, na wpół analizując naukowo teksty Pisma Świętego, zaprasza czytelnika w fascynującą podróż szlakiem emocji i więzi istniejących w ludzkim sercu: od łagodności, przez lęk i radość świętowania, aż po chorobę i cierpienie. Następnie  wychodzi ku drugiemu człowiekowi, mówiąc o przyjaźni, miłości partnerskiej, która tworzy rodzinę. Na koniec zwraca uwagę na osoby starsze, dostrzegając wartość starości, ale także niebezpieczeństwa, jakie mogą się w niej kryć.



Wydawca: Homo Dei
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-62579-27-3
Format: 120x185
Stron: 144
Rodzaj okładki: Miękka
 
 


 

Wprowadzenie



"Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym syn człowieczy, że się nim zajmujesz?" [1]. Słowa Psalmu 8 podniośle i wzruszająco rozbrzmiewają w wiecznej ciszy nieskończonych przestrzeni kosmicznych. Człowiek, ta "trzcina myśląca", która zamieszkuje ziemię – by użyć słynnego wyrażenia Pascala – jest na niej zaledwie mikroskopijnym ziarenkiem. Jeszcze bardziej znikoma jest jego wielkość przed Bogiem Stwórcą, który własnymi palcami tka na niebie gwiazdozbiory i planety. A jednak właśnie ten Bóg pochyla się nad człowiekiem i zakłada koronę na jego głowę, czyniąc go niewiele mniejszym od siebie samego, władcą horyzontu kosmicznego.

Temu człowiekowi, bezpośredniemu adresatowi tak wielkiej miłości i tak wielkiego wybraństwa, poświęcona jest niniejsza książka. Na kolejnych jej stronach chcielibyśmy przedstawić krótkie rozważanie zagłębiające się w ludzki świat, jaki wyłania się z tekstów biblijnych. Jest rzeczą fizycznie niemożliwą, by w ograniczonych ramach niniejszego opracowania oddać całe przeobfite bogactwo niuansów, jakie w tym temacie prezentują święte księgi, ale mimo to spróbujemy podjąć się tego zadania, zawężając oczywiście pole do konkretnej i szczegółowej perspektywy. Proponujemy dwie drogi: najpierw syntetyczne i wyważone spojrzenie na "mikrokosmos uczuć", przedstawienie wieloaspektowej i ukrytej panoramy różnorakich ludzkich emocji, najgłębszych, najbardziej intymnych poruszeń serca; następnie szersze ukazanie owego "świata ludzkich więzi", w którym te uczucia się gromadzą oraz znajdują swój kulturowy i społeczny wyraz. Po wyjaśnieniu biblijnego rozumienia "serca", w pierwszej części zastanowimy się nad kilkoma przeciwstawnymi doświadczeniami związanymi z uczuciami – łagodnością, lękiem, radością święta i mroczną tajemnicą cierpienia – które stają się także życiowymi postawami i nastawieniami. W drugiej części będziemy zgłębiać niektóre oblicza miłości "publicznej", czyli tej, która wykracza poza sferę prywatną i osobistą i przejawia się w postawach oddania się drugiemu (od przyjaźni po miłość oblubieńczą), aż przyniesie owoce, które trwają i karmią relacje, związki, struktury uczuciowe i świat więzi społecznych. Na tym ostatnim etapie szczególną uwagę poświęcimy rodzinie, a w niej zwłaszcza osobie starszej, o której tak często się zapomina.

To, co Biblia ma do powiedzenia na te tematy, będzie rzucało światło na refleksję, która chce pozostawać jakby w pół drogi między naukowym badaniem a medytacją, w żadnym razie nie wysuwając roszczeń do wyczerpania tematu. Wystarczy nam otworzyć okno na ludzki świat. Będzie to jeszcze jedno spojrzenie, spośród wielu możliwych, na bogactwo, złożoność, głębię jego wewnętrznych przeżyć oraz na trudne radzenie sobie z tymi więziami, które wyrażają miłość w jej najróżniejszych formach. 


Przypisy:  

[1] Wszystkie cytaty biblijne z: Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Biblia Tysiąclecia, wyd. V, Pallottinum, Poznań 2002 (wszystkie przypisy tłumacza).


Zobacz także
Mieczysław Guzewicz
Ewangeliczne prawdy, szczególnie te dotyczące wybaczenia, niesienia krzyża, miłowania nieprzyjaciół, jawią się jako bardzo trudne – czy wręcz niemożliwe – do zrealizowania w codziennym życiu. Nie wolno nam jednak zbyt łatwo się poddawać i zapominać, jak ogromna moc zawiera się w sakramencie małżeństwa. To, co po ludzku niemożliwe, staje się możliwe dzięki Bożej łasce. Małżonkowie, przez sakramentalność swojego związku, mają zagwarantowany nieograniczony dostęp do Bożego wsparcia. Zechciejmy tylko korzystać z tej możliwości.
 
Danuta Bula
In verba magistri iurare – przysięgać na słowa nauczyciela. Zamiast podania racji swych wywodów, starożytni mawiali: „magister dicit” (nauczyciel tak powiedział). Kiedy nauczyciel staje się autorytetem dla swoich wychowanków? Dorośli ludzie, wspominając swoich nauczycieli, zwykle doceniają wiedzę opiekunów, czasem nazywają ich mistrzami. Jednocześnie stwierdzają, że jako młodzi ludzie w szkole nie byli w stanie uznać zakresu wiedzy i jej głębi. Potrzebowali do tego dystansu i doświadczenia.
 
Krzysztof Osuch SJ

Proroctwo brzmi tak: A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności (Mi 5,1-4a). W tej zapowiedzi uderza i zdumiewa wielki kontrast: oto z najmniejszego Betlejem wyjdzie Ktoś, o kim powiedziano: a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności. Już ponad dwadzieścia wieków upłynęło od spełnienia proroctwa Micheasza i tyle samo wieków olśniewa ludzi to, że Bóg ma upodobanie w tym, by obdarowywać i uszczęsliwiać właśnie to, „co” małe, najmniejsze i pokorne...

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS