logo
Poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.
imieniny:
Bazylego, Elizy, Justyny, Metodego, Michała – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Czytania mszalne
materiał własny
 


Czytania mszalne

Moja córka uczy we wzorowej szkole katolickiej. Niemniej, jakiś czas temu, podczas szkolnej Mszy dzieci niekatolickie czytały teksty Pisma Świętego i nosiły dary na Ofiarowanie. Czy jest to w porządku tzn. czy ta praktyka jest zgodna z przepisami kościelnymi?

Ogólna norma prawa kościelnego mówi, że z oczywistych przyczyn niekatolicy nie mogą pełnić funkcji liturgicznych. Przykładowo, jeśli nowożeńcy chcą, by na ich ślubie lektorem był niekatolik, wówczas w większości diecezji muszą uzyskać od biskupa specjalne pozwolenie na odstępstwo od ogólnego przepisu. Pragnę podkreślić, że dyscyplina w Kościele nie zmierza wyłącznie do ścigania nadużyć i stosowania kary. Jej celem jest przede wszystkim zagwarantowanie integralności i całości życia wspólnoty katolickiej. Czy możemy mówić o liturgii jako nabożeństwie jednej i zwartej wspólnoty Kościoła Chrystusowego, a później zezwalać tym, którzy nie są w pełnej jedności z Kościołem, na pełnienie funkcji w tej liturgii?

Religijne różnice nie mogą być nam obojętne. Obojętność mogłaby okazać się tragiczna zarówno dla wiary dzieci, jak i dla wiary ludzi dorosłych, a także dla zjednoczonego Kościoła w przyszłości. Nierozważny i sentymentalny ekumenizm nigdy nie przynosi dobrych owoców.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Moja znajoma pytała dwóch księży o znaczenie "czarnej Mszy". Pierwszy z nich odpowiedział, w niegdyś Msze za zmarłych nazywano "Msza czarną". Według drugiego "czarna Msza" to dzieło szatańskie. Proszę wyjaśnić mi, co rzeczywiście oznacza "czarna Msza"?
 
Mariusz Pakiełło
Co mam czynić, bym poczuł, że jest to dzień wyjątkowy? Często stajemy przed trudnym wyborem albo wypocząć przed kolejnym tygodniem pracy, dobrze się zabawić albo uświęcić ten dzień. Połączenie tych form przeżywania niedzieli wydaje się niemożliwe. Winne są temu stereotypy funkcjonujące w naszym społeczeństwie. Sposobów przeżywania niedzieli jest wiele...
 
Elżbieta Szczot
Dla sądów rozwód nie jest wielkim problemem. W ostatnich latach nasila się jednak pytanie: czy Kościół katolicki zmieni swoje dotychczasowe nauczanie odnoszące się do nierozerwalności małżeństwa, a także czy złagodzi skutki prawne w odniesieniu do tych małżonków, którzy rozwiedli się i wstąpili w nowy związek?
 
___________________
 
 reklama