logo
Poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty, Andrzeja, Pawła – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Czytania mszalne
materiał własny
 


Czytania mszalne

Moja córka uczy we wzorowej szkole katolickiej. Niemniej, jakiś czas temu, podczas szkolnej Mszy dzieci niekatolickie czytały teksty Pisma Świętego i nosiły dary na Ofiarowanie. Czy jest to w porządku tzn. czy ta praktyka jest zgodna z przepisami kościelnymi?

Ogólna norma prawa kościelnego mówi, że z oczywistych przyczyn niekatolicy nie mogą pełnić funkcji liturgicznych. Przykładowo, jeśli nowożeńcy chcą, by na ich ślubie lektorem był niekatolik, wówczas w większości diecezji muszą uzyskać od biskupa specjalne pozwolenie na odstępstwo od ogólnego przepisu. Pragnę podkreślić, że dyscyplina w Kościele nie zmierza wyłącznie do ścigania nadużyć i stosowania kary. Jej celem jest przede wszystkim zagwarantowanie integralności i całości życia wspólnoty katolickiej. Czy możemy mówić o liturgii jako nabożeństwie jednej i zwartej wspólnoty Kościoła Chrystusowego, a później zezwalać tym, którzy nie są w pełnej jedności z Kościołem, na pełnienie funkcji w tej liturgii?

Religijne różnice nie mogą być nam obojętne. Obojętność mogłaby okazać się tragiczna zarówno dla wiary dzieci, jak i dla wiary ludzi dorosłych, a także dla zjednoczonego Kościoła w przyszłości. Nierozważny i sentymentalny ekumenizm nigdy nie przynosi dobrych owoców.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Miałem siostrzyczkę, która umarła. Była bardzo piękna. Czy po zmartwychwstaniu dusz zobaczę ją taką, jaką była?
 
Aleksandra Hacia
Pokłon Jezusowi oddali Mędrcy ze wschodu, umownie nazwani: Kacper, Melchior i Baltazar. Nie byli to członkowie narodu Izraela. Świadczy to o mocy Boga do jednoczenia wszystkich ludzi. Do Betlejem prowadziła ich gwiazda, duchowni odczytują ją jako głęboki w treści symbol życiowej drogi...
 
Fr. Justin
Znam przypadki, że nawet Kościół unieważnił pierwsze małżeństwo i zezwolił na drugie. Za pieniądze wszystko da się zrobić!
 
___________________
 
 reklama