logo
Czwartek, 23 września 2021 r.
imieniny:
Bogusława, Liwiusza, Tekli, Konstancjusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Diakoni z pielgrzymką dziękczynną
 


Diakoni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach modlili się we wtorek, 1 marca na Jasnej Górze. 19-stu studentów V roku teologii podziękowało Maryi Jasnogórskiej za otrzymane w lutym święcenia diakonatu. Patronką rocznika jest Matka Boża Fatimska. 
 
Święcenia diakonatu odbyły się 27 lutego w trzech miejscach archidiecezji katowickiej: w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Mysłowicach-Kosztowach, w kościele Matki Bożej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach oraz w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piekarach Śląskich-Brzezinach. 
 
„Nasza diecezja ma taką tradycję, chociaż w zeszłym roku została ona trochę przerwana ze względu na jubileusz 90-lecia naszej archidiecezji – wyjaśnia dk. Marek Organista - W zeszłym roku święcenia odbywały się w pierwszej Katedrze Katowickiej, w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, a w tym roku również ze względu na ilość przyjmujących święcenia, a także na ilość biskupów, których mamy w naszej archidiecezji, bo mamy biskupa ordynariusza i dwóch biskupów pomocników, to można było swobodnie podzielić to na trzy parafie, też na te parafie, z których pochodzili przyjmujący święcenia diakonatu. (…) Jako ten rocznik, któremu Maryja szczególnie przewodniczy, chcemy Jej zawierzyć cały okres naszego głoszenia słowa, naszego przyszłego kapłańskiego życia i Jej chcemy złożyć nasze życie i chcemy prosić o dalsze błogosławieństwo i wstawiennictwo u Boga”. 
 
„Diakonów w naszej archidiecezji zostało wyświęconych 20-stu, ale obecnie w seminarium jest nas 19-stu, ponieważ jeden nasz kolega studiuje w seminarium w Lugano. Chciał być tutaj z nami, ale niestety musiał wyjechać, i jego też zawierzamy Matce Bożej Królowej Polski w tym posługiwaniu w Szwajcarii – opowiada dk. Marek - To jest obecnie największy rocznik w seminarium. W tym roku będziemy mieli święcenia 18-tu diakonów, naszych braci rok starszych, a później niestety ze względu na zmniejszającą się ilość powołań roczniki są mniej liczne, po 12 – 11 osób”. 
 
Jak mówi dk. Marek Organista całe seminarium będzie zaangażowane w przygotowania i obchody Światowych Dni Młodzieży. „Myślę, że jest to bardzo dobra okazja doświadczenia o kapłaństwie, o życiu w stanie duchownym. Warto świadczyć w tym wydarzeniu o Chrystusie, który przychodzi do każdego człowieka i objawia się na różne sposoby. 1050–lecie Chrztu Polski, które obecnie przeżywamy, też jest okazją, żeby podziękować za chrzest każdego z nas. A jako diakoni możemy już włączać we wspólnotę Kościoła nowych członków przez chrzest”. 
 
Nowo wyświęceni diakoni modlili się podczas Mszy Świętej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył ks. Janusz Wilk, prefekt seminarium. Słowo powitania wygłosił o. Bartłomiej Maziarka, a homilię dk. Marek Organista. 
 
W Piekarach Śląskich-Brzezinach siedmiu nowym diakonom święceń udzielił bp Adam Wodarczyk. Byli to: Tomasz Bieras, Błażej Bryk, Łukasz Głąbik, Mateusz Kempiński, Mateusz Mnich, Łukasz Piper i Piotr Sontag. 
 
Siedmiu nowych diakonów w Jejkowicach pod Rybnikiem wyświęcił biskup Marek Szkudło, byli to: Mateusz Kozielski, Mateusz Grzonka, Wojciech Kamiński, Mateusz Krauz, Szymon Kubica, Marek Organista i Szymon Szolc. 
 
W kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Mysłowicach-Kosztowach sześciu diakonów wyświęcił abp Wiktor Skworc, byli to: Mateusz Seweryn, Mateusz Włosek, Konrad Hołyś, Szymon Majchur, Mateusz Pałyz oraz Maciej Soluch. 
 
Diakonat to pierwszy stopień święceń kapłańskich. Diakon w czasie Mszy Świętej asystuje biskupowi lub kapłanowi, czyta Ewangelię, głosi homilię, może prowadzić pogrzeb, udzielać sakramentu Chrztu Świętego, włącza się w katechezę i pracę różnych grup parafialnych. W dniu święceń ślubuje celibat oraz cześć i posłuszeństwo biskupowi. Zobowiązuje się również do codziennej modlitwy brewiarzowej. Strój liturgiczny diakona to stuła założona na skos przez lewe ramię, dalmatyka, wkładana na stułę i alba.