logo
Czwartek, 18 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Bogusława, Bronisława, Ilony, Heleny, Agapita – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Diamentowy jubileusz kapłaństwa ojców paulinów
 


W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła za 60 kapłaństwa dziękowało dziś na Jasnej Górze sześciu ojców paulinów. Diamentowy jubileusz obchodzili: o. Rafał Glinkowski, o. Jan Golonka, o. Włodzimierz Kuliberda, o. Władysław Przekop, o. Stanisław Turek, o. Janusz Zbudniewek.

 

Mszy św. przewodniczył o. Samuel Pacholski przeor Jasnej Góry. Dziękując Jubilatom za ich wielki wkład wniesiony w rozwój Zakonu paulinów, przeor przypomniał, że rok ich święceń, był czasem wielkiego powiewu Ducha Świętego dla całego Kościoła, bo rozpoczął się wówczas Sobór Watykański II. Ich kapłaństwo przypadło na wielkie wydarzenia w historii Kościoła w Polsce jak Milenium chrztu Polski czy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Prosił jubilatów o modlitwę o nowe powołania do Zakonu paulinów.

 

O tym, że powołanie przychodzi przez modlitwę, często modlitwę matki - mówił w kazaniu jubilat o. Stanisław Turek, wieloletni przeor, generał Paulinów oraz prokurator Zakonu przy Stolicy Apostolskiej.

 

- Moja mama przywiozła mnie tu, do Matki Bożej na Jasną Górę. Nie zapomnę chwil odsłonięcia i zasłonięcia obrazu Najukochańszej Matki naszej i Królowej. Trzeba powiedzieć, że wiele sekretnych rozmów odbyły dwie matki, rozmów, w których matka w ciele błagała Matkę Najświętszą w Chrystusie, aby pozwoliła mnie - jej synowi pewnego dnia trzymać w swoich dłoniach Hostię i Kielich – mówił o. Turek.

 

W rozmowie z Radiem Jasna Góra o. Turek zauważył , że dziś potrzeba wierności kapłańskiej i wytrwałego głoszenia Słowa Bożego, bo „serca współczesnych ludzi zatrzasnęły się na Boga”. - Dlatego tym bardziej są potrzebni kapłani, którzy będą bardzo mocni Bogiem i tego Boga będą dawali i na Niego otwierali ludzi – podkreślił jubilat.

 

- Jak się ma 84 lata, to z radością przyjmuje się wszystko, co Bóg daje - powiedział o. Janusz Zbudniewek, który także przez lata zajmował się praca naukową i dydaktyczną.

 

O. prof. Zbudniewek jest archiwistą i historykiem sztuki. W 1981 r. założył Studia Claromontana (Studia Jasnogórskie) poświęcone Jasnej Górze i dziejom Zakonu Paulinów w Polsce i na świecie, gdzie publikowane są artykuły naukowe o charakterze głównie historyczno-teologicznym.


Był wykładowcą historii Kościoła na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w seminariach duchownych paulinów, bernardynów, salezjanów oraz w Instytucie Teologicznym w Częstochowie i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

O. Rafał Glinkowski od lat posługuje w Stanach Zjednoczonych w paulińskiej placówce w Kittaning w Pensylwanii. Jest tam jedynym Polakiem, zakonnicy pochodzą m.in. z Niemiec, Brazylii. Jak podkreślił, w jego posłudze kapłańskiej szczególnie ważne stało się dla niego służenie, przez 45 lat, chorym i starszym .

 

Mirosława Szymusik
jasnagora.com