logo
Poniedziałek, 15 października 2018 r.
imieniny:
Jadwigi, Leonarda, Teresy, Florentyny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dla niepodległej i wolnej Ojczyzny
 


W roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, na Jasnej Górze przed Cudownym Obrazem Królowej Polski każdego 11-tego dnia miesiąca odprawiana jest okolicznościowa Msza św. za Ojczyznę. 
 
W poniedziałek, 11 czerwca Eucharystii sprawowanej o godz. 15.30 przewodniczył o. Tomasz Leśniewski, redaktor naczelny dwumiesięcznika Jasna Góra. 
 
„Trwamy w Nowennie na 100-lecie odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny i w sposób szczególny w tej Eucharystii, w tej Godzinie Miłosierdzia chcemy naszą Ojczyznę omadlać, chcemy omadlać każdego mieszkańca naszej Ojczyzny Polski. Jasna Góra jest miejscem wyjątkowym, bo tutaj każdego dnia modlimy się za Nasza Ojczyznę” – podkreślał w powitaniu o. Tomasz Leśniewski. 
 
„Wchodząc na Jasną Górę widzimy taki duży napis: ‘Tu zawsze byliśmy wolni’ – cytat z kilku wystąpień i homilii Jana Pawła II. W 1979 r. i w 1983 r. Papież wypowiadał to zdanie: 'Tu zawsze byliśmy wolni' mimo różnej sytuacji politycznej naszej Ojczyzny. A w 1983 r. Papież to doprecyzował: ‘tu zawsze Polacy odzyskiwali wolność’. I nasza Ojczyzna będzie wolna, będzie niepodległa, będzie suwerenne jeżeli Polacy będą na to święte miejsce przychodzić i tutaj odzyskiwać wolność, otwierać się na łaskę wolności i niepodległości. Św. Jan Paweł II widział to w kontekście, tego że Jasna Góra przez niego była nazywana konfesjonałem narodu. To jest miejsce, gdzie się bardzo dużo spowiada, tam człowiek wychodzi z niewoli, w konfesjonale człowiek staje się wolnym dzieckiem Boga, staje się niepodległy” – podkreślił w kazaniu o. Tomasz Leśniewski. 
 
„Niepodległość, wolność to jest cenny dar, to jest łaska, ale wiemy z doświadczenia życiowego, że łaskę można łatwo stracić, o łaskę trzeba zadbać, nie wystarczy jej przyjąć, trzeba ją pielęgnować, trzeba ją przekazywać dalej” – mówił kaznodzieja. 
 
Na Mszy św. obecni byli pielgrzymi m.in. z Łomnicy Zdrój, Nowego Sącza oraz kapłani obchodzący swój jubileusz z arch. łódzkiej. 
 
Comiesięczne Msze św. są przygotowaniem do centralnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbędą się 11 listopada 2018 r. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś