logo
Środa, 27 stycznia 2021 r.
imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława, Jerzego  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Agata Pawłowska
Dlaczego 1917?
Któż jak Bóg
 


Jak wyglądał świat przed objawieniami w Fatimie? Dlaczego Matka Boża objawiła się akurat w Europie, w samym środku zawieruchy wojennej?
 
Portugalia, choć to jeden z najstarszych krajów europejskich z przebogatą kulturą i historią, w wiek XX weszła jako nędzarka. Niegdyś zamożna, z ogromnymi wpływami kolonialnymi, teraz dogorywała w kryzysie gospodarczym i politycznym.
 
W przeciągu stu lat seria nieszczęść cofnęła kraj w rozwoju: najpierw okupacja ze strony wojsk napoleońskich (1807-1811), potem utrata najbardziej dochodowej brazylijskiej kolonii zatrzymująca zyski z handlu (1822), wojna domowa w latach 1828-34, osłabienie monarchii, walka o władzę różnych ugrupowań, wreszcie obalenie monarchii i wprowadzenie republiki (konstytucja z 1911) coraz bardziej osłabiały kraj. Zaciągnięte długi rosły, kryzys się pogłębiał. Zamożniejsi i wykształceni obywatele masowo emigrowali do Brazylii. W 1916 r. Portugalia przystąpiła do I wojny światowej. Młodzi szli na front, w domu zostawali starcy, kobiety i dzieci. Głód i bieda stały się nieodłącznymi towarzyszami zapomnianego narodu.
 
Na scenie politycznej nikt już nie liczył się z Portugalią, której znakiem rozpoznawczym były wynędzniałe wsie i opuszczone miasta. Kraj ten nie miał żadnych szans w coraz bardziej zaciekłej rywalizacji między mocarstwami europejskimi. 
 
Maryja wybrała „to, co głupie w oczach świata, to, co niemocne i nie szlachetnie urodzone” (por. 1 Kor 1, 26-27): niepiśmienne zabiedzone dzieci z lichej wioski ze zrujnowanego kraju. 
 
Wojna
 
I wojna światowa to prawdziwy maraton przemocy i śmierci. Ponad 30 państw owładniętych żądzą mordu, walczących na wszystkich możliwych frontach, gdzie dziennie ginie średnio 5-10 tysięcy żołnierzy, nie licząc ludności cywilnej. Przemysł zbrojeniowy rozwija się błyskawicznie, największe fundusze przeznacza się na produkcję lub udoskonalenie broni do masowego zabijania: trujących gazów chemicznych, karabinów maszynowych, samolotów myśliwskich i bombowych, łodzi podwodnych, czołgów. Ogromne są zniszczenia gospodarcze i materialne oraz nędza i głód ludności cywilnej, za którą już nikt się nie ujmuje. Łącznie ofiarami wojny stało się około 37 mln ludzi, do zabitych dodajmy jeszcze ciężko rannych i okaleczonych, zmarłych w wyniku szalejącej epidemii hiszpanki, osierocone dzieci, rozbite rodziny. Oto obraz wojny totalnej, która wstrząsnęła światem na niespotykaną dotąd skalę.
 
Gdy wszystko wydaje się stracone, gdy świat chwieje się w posadach, gdy nie ma już ani skrawka bezpiecznego miejsca na ziemi, gdy okrucieństwo, krew i śmierć osiągnęły apogeum, odbierając ludziom wszelką nadzieję, Maryja przychodzi ze swoim pocieszeniem, z orędziem pokoju.
 
Meksyk
 
Rok 1910, Meksyk. Katolicki kraj z masońskim prezydentem Porfirio Diazem na czele, na tyle rozsądnym jednak, by nie godzić w religijną tożsamość rodaków. 
 
Problemy gospodarcze, rozwarstwienie społeczeństwa, niesprawiedliwość społeczna, niezadowolenie chłopów podburzane skutecznie przez zwolenników radykalnych rozwiązań, wywodzących się głównie z kręgów masońskich, skutkują wybuchem rewolucji. Prezydent Diaz emigruje, a kraj pogrąża się w chaosie, ponieważ przywódcy rewolucji walczą o władzę. Mają jednak wspólny cel: zniszczyć Kościół katolicki w Meksyku. Księża są torturowani lub mordowani, świątynie i sprzęty liturgiczne profanowane, jezuici i kapłani innych narodowości wypędzani z kraju. Kościoły mogą być otwarte tylko w wyznaczonych godzinach, nie wolno odprawiać Mszy Świętych za zmarłych, chrzcić i spowiadać. Szkoły katolickie, które nie przyjmą nowych rewolucyjnych podręczników, zostają zamknięte.
 
Konstytucja z lutego 1917 r. sankcjonuje terror antykatolicki: od tej pory Kościół staje się instytucją zdelegalizowaną, niemającą osobowości prawnej i bez prawa do posiadania własności, tj. świątyń, seminariów, klasztorów itp. Wszystkie budynki przeszły na własność państwa: otwarcie kościoła zależało od decyzji urzędnika, msze święte oraz spotkania wiernych były ściśle kontrolowane. 
 
Księży nazywa się „ministrami kultu”, kapłaństwo to zwykły zawód wykonywany w określonych godzinach. Duchownym odbiera się prawa wyborcze, zabrania się uczestniczyć w zgromadzeniach publicznych i prywatnych oraz ewangelizować („uprawiać propagandę religijną”).
 
Meksykanie są przestraszeni, nie wiedzą, co myśleć. Nie rozumieją dlaczego władzy państwowej przeszkadza Kościół, w którym od wieków znajdują pocieszenie i miłosierdzie. Pokojowymi metodami próbują bronić tego, co tak kochają. Bez skutku. Wydaje się, że masoni dążą do całkowitego usunięcia Kościoła z życia społecznego.
 
Maryja przychodzi w tym samym roku, w którym uchwalono nową, meksykańską, antykatolicką konstytucję. Przychodzi, by wzmocnić swoje dzieci i przygotować na ciężkie czasy, które nadejdą wraz z prezydenturą generała Callesa, nazywającego siebie „osobistym wrogiem Boga”.
 
Pierwsze ludobójstwo XX w.
Armenia. Najstarszy chrześcijański kraj na świecie: już w 301 r. chrześcijaństwo uznano tam jako religię państwową. Kraj, który stoczył pierwszą bitwę w obronie chrześcijaństwa w 451 r. Przez stulecia prześladowani, nieustannie atakowani przez sąsiednie ludy pogańskie, Ormianie zdołali zachować wiarę. 
 
Nie utracili jej nawet w 1639 r., gdy po rozbiorze Armenii przyszło im żyć w muzułmańskim Imperium Osmańskim. Uporczywie nękani różnymi formami dyskryminacji, podobnie jak Grecy, Bułgarzy i inne ludy podbite, byli solą w oku władz tureckich, ponieważ raz po raz podejmowali próby zrzucenia jarzma tureckiego. Pogromy ludności były raczej formą zastraszania niepokornych i karą za dążenia niepodległościowe niż prześladowaniem na tle religijnym.
 
W 1915 r. rząd młodoturecki podjął decyzję o świadomej, celowej i zaplanowanej eksterminacji Ormian. Zaczęto od masowych wysiedleń i deportacji do Syrii i Mezopotamii. Ludzi pędzono w kilkusetkilometrowych całodziennych marszach, nie oszczędzano starców, kobiet i dzieci. Bez wody i jedzenia, bez zmiany ubrania i odpoczynku. Kto się buntował, ginął od kuli lub bagnetu. Kto ustawał z wyczerpania lub choroby, najczęściej umierał od palącego słońca lub rozszarpywany przez dzikie zwierzęta. Szacuje się, że w wyniku tego procederu zginęło około 1,5 mln osób. Z 2,1 mln Ormian w 1912 r., dziesięć lat później zostało jedynie 150 tysięcy.
 
Przyjście Maryi budzi nadzieję, że nie wszystko jest stracone w świecie owładniętym przemocą.
 
Agata Pawłowska
"Któż jak Bóg" 3/2017
 
fot. Pcdazero Fatima | Pixabay (cc) 
 
Zobacz także
Jacek Salij OP
Niezwykłe treści kryją w sobie słowa, jakie Elżbieta wypowiedziała do Maryi: "Błogosławiona jesteś między niewiastami"! Słowa te pochodzą ze Starego Testamentu. Dwa razy zostały tam wypowiedziane, dwukrotnie w znamiennych okolicznościach. Mianowicie w jednym i drugim przypadku tymi słowami uczczone zostały kobiety, które miały odwagę z narażeniem własnego życia zabić wodza wojsk nieprzyjacielskich, śmiertelnie zagrażającego ludowi Bożemu.
 
O. Leon Knabit OSB
Czego szukam w mediach? Pytanie postawione mi przez redakcję kojarzy się z niezbyt uprzejmym: "Czego tu szukasz?", kierowanym zwykle do kogoś, kto znalazł się nie na swoim miejscu. A ja nie szukam. Jestem po prostu od czasu do czasu zapraszany, by opowiedzieć, jak to się jest księdzem - mnichem w dzisiejszej rzeczywistości; albo, co się myśli o dzisiejszym świecie, jeśli się jest księdzem - mnichem. Próbuję więc mówić.
 
Ks. Andrzej Orczykowski SChr
Dnia 22 października 1948 r. w Szpitalu Sióstr Elżbietanek w Warszawie zmarł kard. August Hlond, Prymas Polski. Wiadomość o śmierci Kardynała Prymasa rozeszło się szerokim echem po Polsce i świecie, gdyż nastąpiła niespodziewanie, właśnie wtedy, gdy po wojennej tułaczce z wielką energią rozpoczął dzieło odnowy życia religijnego w Polsce. Heroizm jego życia, podziwiany przez otoczenie, ujawnił się szczególnie przed śmiercią. Bardzo szybko sława jego świętości zaczęła zataczać coraz szersze kręgi, zaś nad jego życiem i działalnością prowadzono studia, gromadząc ich dokumentację...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー