logo
Sobota, 23 stycznia 2021 r.
imieniny:
Fernandy, Jana, Rajmundy, Ildefonsa  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Tadeusz Stanisławski
Długość procesu o unieważnienie małżeństwa
materiał własny
 


Długość procesu o unieważnienie małżeństwa

Jaki jest czas (przybliżony) unieważnienia małżeństwa kościelnego, oraz czy konieczna jest zmiana nazwiska na panieńskie i w którym etapie

Jest to czas potrzebny do przeprowadzenia procesu i uzyskania dwóch jednobrzmiących wyroków w kolejnych instancjach. Pierwszą instancją jest sąd diecezjalny, drugą wyznaczony inny sąd (na ogół metropolitalny), trzecią Trybunał Roty Rzymskiej (wyjątkowo wyznaczany bywa któryś z polskich sądów). Dwa wyroki jednobrzmiące oznaczają orzeczenie ważności lub nieważności małżeństwa przez pierwszą i drugą instancję (oznacza to koniec postępowania) lub pierwszą i trzecią, ewentualnie drugą i trzecią. Okres trwania może być zatem bardzo zróżnicowany: zależy przede wszystkim od ilości koniecznych instancji i długości pierwszego postępowania - zbierania dowodów, przesłuchiwania świadków, opinii biegłych itp. Spotykałem sprawy, w których uzyskano wyroki jednobrzmiące dwóch kolejnych instancji w ciągu 7 miesięcy i także ciągnące się latami. Sądzę, że takie można przyjąć ramy.

ks. Tadeusz Stanisławski

 
Zobacz także
ks. Józef Kmieć SDS
Zło fizyczne w inny sposób podlega Opatrzności niż, zło moralne. Zło fizyczne bowiem nie tylko opatrzność dopuszcza, ale postanawia.
 
Cezary Sękalski
Miłość Chrystusa do Kościoła ma charakter sprawczy również dla małżeństwa. A zatem Chrystus z miłości do Kościoła ofiaruje małżonkom dar ich wzajemnej miłości i chce, by byli jej znakiem. W takim ujęciu miłość męża do żony odtwarza miłość Chrystusa do Kościoła i na niej się opiera. Z faktu, że Chrystus wydał się z miłości za Kościół, a małżeństwo stanowi przedłużenie tej miłości, wynika postulat miłowania żon przez mężów.
 
Fr. Justin
Widzialna strona sakramentów jest przyczyną zarzutu, który czyni się z czasem Kościołowi katolickiemu, że zbyt wielką wagę przykłada do spraw zewnętrznych. Czy Bóg nie może udzielić łaski w sposób czysto duchowy?
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー