logo
Niedziela, 27 września 2020 r.
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Tadeusz Stanisławski
Długość procesu o unieważnienie małżeństwa
materiał własny
 


Długość procesu o unieważnienie małżeństwa

Jaki jest czas (przybliżony) unieważnienia małżeństwa kościelnego, oraz czy konieczna jest zmiana nazwiska na panieńskie i w którym etapie

Jest to czas potrzebny do przeprowadzenia procesu i uzyskania dwóch jednobrzmiących wyroków w kolejnych instancjach. Pierwszą instancją jest sąd diecezjalny, drugą wyznaczony inny sąd (na ogół metropolitalny), trzecią Trybunał Roty Rzymskiej (wyjątkowo wyznaczany bywa któryś z polskich sądów). Dwa wyroki jednobrzmiące oznaczają orzeczenie ważności lub nieważności małżeństwa przez pierwszą i drugą instancję (oznacza to koniec postępowania) lub pierwszą i trzecią, ewentualnie drugą i trzecią. Okres trwania może być zatem bardzo zróżnicowany: zależy przede wszystkim od ilości koniecznych instancji i długości pierwszego postępowania - zbierania dowodów, przesłuchiwania świadków, opinii biegłych itp. Spotykałem sprawy, w których uzyskano wyroki jednobrzmiące dwóch kolejnych instancji w ciągu 7 miesięcy i także ciągnące się latami. Sądzę, że takie można przyjąć ramy.

ks. Tadeusz Stanisławski

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Teologicznie rzecz ujmując musimy stwierdzić, że prawda o Opatrzności Bożej leży na przedłużeniu prawdy o stworzeniu. Podstawowym celem stworzenia było dobro świata stworzonego i chwała Boża. Opatrzność więc jest to odwieczne kierownictwo Boże, mające na celu dobro stworzenia, czyli jego rozwój zgodny z naturą.
 
Beata Helizanowicz
Temat seksualności człowieka to w dzisiejszym świecie temat „dyżurny” – myśl przewodnia dzieł literackich, filmowych, plastycznych, naczelny problem dotyczący gwiazd i idoli młodzieżowych, ale także towar i czynnik reklamowy. To, co przez wieki było społecznym tabu, staje się zjawiskiem jawnym i pierwszoplanowym. Wiąże się z tym olbrzymi chaos informacyjny - różne autorytety, mniej lub bardziej fachowe, udzielają porad i odpowiedzi na pytania dręczące młodych, i nie tylko młodych, ludzi...
 
Jacek Salij OP
Czy ksiądz może odmówić udzielenia komunii świętej, kiedy chce do niej przystąpić poseł, senator albo nawet sam prezydent, o których wiadomo, że przyłożyli rękę do uchwalenia ustaw stanowiących zagrożenie dla ludzkiego życia i ładu moralnego?  
 
 
___________________
 
 reklama