logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dni Edmundowe na Ursynowie
 


Pod hasłem "Cała nadzieja w nieprzebranym miłosierdziu Bożym" w dniach 14-16 listopada w Warszawie odbędą się Dni Edmundowe. Poprzedzi je prezentacja książki o ich patronie już w niedzielę 8 listopada. 
 
Dni Edmundowe to doroczna inicjatywa Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego w Warszawie. To również święto ursynowskiej parafii pod jego wezwaniem. Dokładnie 14 listopada przypada 201. rocznica urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego – świeckiego założyciela zgromadzenia sióstr służebniczek, wielkiego pedagoga, opiekuna dzieci i ubogich.
 
Wprowadzeniem do Dni Edmundowych będzie spotkanie z Tomaszem Terlikowskim, autorem książki pt. „Edmund Bojanowski – święty na nasze czasy”, zaplanowane już na 8 listopada. Niespełna tydzień później, w samo południe 14 listopada Dni Edmundowe zainauguruje prezentacja książki „Od Eucharystii do pracy. Dziedzictwo bł. Edmunda Bojanowskiego w teorii i praktyce”. Będzie ona połączona z panelem dyskusyjnym, w którym zapowiedzieli swój udział prof. Alicja Siemak-Tylikowska z Uniwersytetu Warszawskiego, red. Tomasz Terlikowski, Wojciech Włodarczyk, lider Wolickich Spotkań Społecznych oraz ks. Adam Zelga, proboszcz parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie. Tego samego dnia wieczorem mieszkańcy Ursynowa będą mogli wysłuchać monologów Edmunda Bojanowskiego z widowiska „Przygotuj się na miłość” w wykonaniu znanego aktora Jerzego Zelnika.
 
Najważniejszym wydarzeniem Dni Edmundowych będzie uroczysta suma odpustowa w niedzielę 15 listopada. Na niedzielny wieczór zaplanowano natomiast pokaz reportażu oraz retransmisji widowiska „Przygotuj się na miłość”, które miało swoją premierę 13 czerwca br. na poznańskiej Malcie. O kulisach tego przedsięwzięcia opowiedzą jego organizatorzy: dziennikarz Grzegorz Polak i Maciej Syka, animator kina parafialnego „Mundek”.
 
Dni Edmundowe zakończy 16 listopada koncert pieśni poświęconych bł. Edmundowi w wykonaniu Elżbiety Adamczyk (wokal) i Sebastiana Adamczyka (organy). Podczas koncertu fragmenty „Dziennika” Edmunda Bojanowskiego przeczyta Grzegorz Polak.
 
W zeszłym roku Kościół w Polsce uczcił 200. rocznicę urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego obchodami Roku jemu poświęconego.
 
Bł. Edmund Bojanowski urodził się 14 listopada 1814 r. w Grabonogu k. Gostynia. Będąc słabego zdrowia, musiał przerwać studia podjęte we Wrocławiu i Berlinie, a także zrezygnować z nauki w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Zaangażował się jednak w życie społeczne i dzieła charytatywne na ziemiach objętych zaborem pruskim, aby odrodzić w Polakach polską tradycję, a przez to także ducha narodowego.
 
W 1850 r. powołał do życia Bractwo Wychowawczyń Ochronek skupiające żeński personel pracujący w ochronkach, które stanowiło zalążek Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
 
Zmarł w opinii świętości 7 sierpnia 1871 r. w Górce Duchownej.
 
Jego doczesne szczątki spoczywają obecnie w kaplicy domu generalnego gałęzi wielkopolskiej sióstr służebniczek w Luboniu k. Poznania, która w roku beatyfikacji Edmunda (1999) została ustanowiona sanktuarium. Papież Jan Paweł II beatyfikował Edmunda Bojanowskiego 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.
 
PROGRAM DNI EDMUNDOWYCH
 
8 listopada
 
godz. 19.00 – spotkanie z Tomaszem Terlikowskim, autorem książki „Edmund Bojanowski – święty na nasze czasy”; w czasie spotkania możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie

14 listopada
 
godz. 12.00 – prezentacja książki postsympozjalnej „Od Eucharystii do pracy. Dziedzictwo bł. Edmunda Bojanowskiego w teorii i praktyce” i panel dyskusyjny z udziałem prof. Alicji Siemak–Tylikowskiej, red. Tomasza Terlikowskiego, Wojciecha Włodarczyka, ks. Adama Zelgi
godz. 15.00 – obiad dla gości przyjezdnych
godz. 17.00 – rozpoczęcie czterdziestogodzinnego Nabożeństwa przed ikoną Edmunda Bojanowskiego (z adoracją Najświętszego Sakramentu)
godz. 18.00 – Msza Święta pod przewodnictwem ks. Adama Zelgi, homilia o Edmundzie Bojanowskim – praktyku miłosierdzia
godz. 19.00 – „Rzecz o serdecznie dobrym człowieku” – Jerzy Zelnik recytuje monologi Edmunda Bojanowskiego z widowiska „Przygotuj się na miłość”
ok. godz. 20.15 – noc czuwania
 
15 listopada
 
godz. 7.30 – uroczysta jutrznia
godz. 8.00 – Msza Święta po Mszy Świętej porannej – ciąg dalszy adoracji
godz. 10.00, 11.15 – Msze Święta.
godz. 12.30 – Suma odpustowa
ok. godz. 13.45 – adoracja Najświętszego Sakramentu
godz. 16.00 – Msza Święta dla dzieci komunijnych
godz. 17.30 – Nabożeństwo eucharystyczne z tekstami Edmunda Bojanowskiego
godz. 18.00 – Msza Święta
godz. 19.00 – kino parafialne: reportaż oraz retransmisja widowiska „Przygotuj się na miłość”, poświęconego Edmundowi Bojanowskiemu z 13 czerwca br.; spotkanie z organizatorami widowiska: Maciejem Syką i Grzegorzem Polakiem
ok. godz. 20.15 – noc czuwania
 
16 listopada
 
godz. 6.45 – Msza Święta po Mszy Świętej porannej – adoracja Najświętszego Sakramentu przed obrazem Matki Bożej
godz. 17.30 – koronka do Miłosierdzia Bożego
godz. 18.00 – Msza Święta pod przewodnictwem ks. Adama Zelgi, homilia o Matce Miłosierdzia
 
ok. godz. 19.00 – koncert pieśni Edmundowych w wykonaniu Elżbiety Adamczyk (wokal) i Sebastiana Adamczyka (organy); fragmenty „Dziennika” Edmunda Bojanowskiego czyta Grzegorz Polak; po koncercie litania do bł. Edmunda Bojanowskiego