logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Do świętego Pawła Pustelnika
 


Trwa szczególny czas w życiu ojców i braci paulinów, zarówno tych ze wspólnoty jasnogórskiej, jak i tych posługujących w klasztorach na całym świecie – to styczniowe uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Patriarchy Zakonu Paulinów.

 

Każdego roku w styczniu paulini gromadzą się na dziewięciodniowej nowennie ku czci św. Pawła. To popularne „Pawełki” – codzienne nabożeństwo z procesją, śpiewami ku czci św. Pawła, rozważaniem nowennowym i oddaniem czci relikwiom patriarchy.

 

I choć w tym roku „Pawełki” mają skromniejszy charakter, ze względu na obostrzenia epidemiczne, to wciąż są ważnym elementem paulińskiego życia duchowego.

„Tajemnica ukochania Boga ponad wszystko”

 

W środę, 13 stycznia nabożeństwu „Pawełek” przewodniczył o. Jan Poteralski. W rozważaniu podkreślał, że każdy z nas, tak jak św. Paweł, „powołany jest do świętości”. „Każdy z nas otrzymał to zaproszenie od Boga, by być świętym. Ale cóż to jest świętość? Świętość to ukierunkowanie swego serca na miłość do Boga, siebie samego oraz drugiego człowieka”.

 

„Oczywiście nie chodzi o to, że wszyscy mamy iść na pustynię, by w ten sposób naśladować życie św. Pawła. Droga każdego z nas do świętości jest inna – mówił o. Poteralski - Inną drogą prowadzi Bóg nas, ojców i braci paulinów, inną ludzi żyjących w małżeństwie, a jeszcze inna jest dla ludzi samotnych. Jednak każda z dróg wiedzie do tego samego celu – do Boga, do nieba, do świętości. Ważne jest, aby pośród codzienności życia umieć zatrzymać się, i znaleźć czas na naukę miłości, a więc rozmowę z Bogiem. Ważne jest, by umieć zaprzyjaźnić się z Bogiem, zawierzyć mu swoje życie i każdy dzień. Św. Paweł I Pustelnik dniami i nocami rozmawiał z Bogiem”.

 

„ku świętości i przyjaźni...”

 

Nowenna to dla paulinów czas przygotowania do uroczystych obchodów uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

 

W czwartek, 14 stycznia, ojcowie i bracia konwentu jasnogórskiego przeżywają dzień skupienia. Rozpoczął się on poranną jutrznią w kaplicy zakonnej. W ciągu dnia paulini łączą się na wspólnotowej modlitwie, nabożeństwach i Mszach świętych, zachowują także post podczas posiłków. Słuchają też konferencji, które w tym roku głosi o. Grzegorz Prus, paulin.

 

Kolejnym ważnym punktem styczniowego świętowania jest zawsze 15 stycznia, kiedy to paulini obchodzą wewnętrzną uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, swojego patriarchy. Zgromadzą się na wspólnotowej Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów. W czasie Eucharystii odnowią swoją profesję zakonną, a więc śluby, które składali na początku swojej drogi paulińskiej.

 

Kolejnego dnia, 16 stycznia, paulini w sposób szczególny czczą Maryję jako swoją Patronkę. To święto Najśw. Maryi Panny Królowej Pustelników, Matki i Opiekunki Zakonu Paulinów. Podczas uroczystej Mszy św., również o godz. 11.00, paulini ponowią Akt Zawierzenia Matce Bożej.

 

Zwieńczenie tegorocznych uroczystości nastąpi w niedzielę, 17 stycznia. To tzw. „zewnętrzna” uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Na to świętowanie paulini co roku zapraszają wiernych. O godz. 11.00 Sumę odpustową z udziałem paulinów i pielgrzymów (zgodnie z dozwoloną liczbą) odprawi w bazylice jasnogórskiej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

Ponieważ św. Paweł w popularnej tradycji uznawany jest także za szczególnego patrona i opiekuna dzieci, a także matek spodziewających się rozwiązania lub pragnących mieć potomstwo, dlatego na główną uroczystość, która przypada w dziewiątym dniu nowenny, w niedzielę, przychodzą młode małżeństwa z dziećmi. Co roku nabożeństwo gromadzi tłumy Częstochowian i pielgrzymów. W tym roku jednak, ze względu na obostrzenia, uroczystość kończąca „Pawełki” odbędzie się w zmienionej formie. O godz. 16.15 w bazylice rozpocznie się ostatnie nabożeństwo „Pawełek” pod przewodnictwem bpa Antoniego Długosza, nazywanego „biskupem dzieci”, natomiast w czasie tego nabożeństwa nie będzie tradycyjnego błogosławieństwa dzieci. Jednak najmłodsi i ich rodzice i dziadkowie otrzymają dar błogosławieństwa – ale po zakończeniu nabożeństwa, ok. godz. 16.45, na zewnątrz, na otwartej przestrzeni, na dziedzińcu jasnogórskim przed bazyliką. Najmłodsi, zgodnie z tradycją, także i w tym roku otrzymają upominki od paulinów.

 

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak zaprasza rodziców z dziećmi na sam moment błogosławieństwa: „Będzie to krótkie nabożeństwo przy szopce, na zewnątrz bazyliki, krótka modlitwa, jedna kolęda zaśpiewana razem z Jasnogórską Szkołą Muzyczną, i dzieci dostaną tradycyjnie paczuszki - pamiątki związane ze św. Pawłem – mówi o. kustosz - Nie wiemy, ilu wiernych przyjdzie na nabożeństwo ‘Pawełkowe’. Natomiast prosilibyśmy, by dzieci wraz z rodzicami pozostali na zewnątrz, przyszli troszeczkę później. Będzie włączone nagłośnienie, więc dzieci trochę w ruchu, na świeżym powietrzu będą się mogły też modlić. Potem bp Antoni Długosz wyjdzie, pobłogosławi symbolicznie znakiem krzyża, już bez nakładania dłoni na dzieci. Mamy obostrzenia sanitarne, chcemy je zachować”.

 

jasnagora.com