logo
Czwartek, 29 października 2020 r.
imieniny:
Angeli, Przemysława, Zenobii, Narcyza, Felicjana, Violetty – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Dobroć stworzenia
materiał własny
 


Dobroć stworzenia

W biblijnym opisie stworzenia powtarza się wielokrotnie stwierdzenie, że wszystkie rzeczy, które Bóg uczynił, są dobre. Co oznaczają te formuły, które powtarzają się jak refren?

Wyrażają one myśl, że wszystko, co istnieje, jest dziełem dobroci Boga i uczestniczy w tym dobru, którym jest Bóg. Świadomość tego kazała wczesnemu Kościołowi przeciwstawiać się gnozie - doktrynie, według której świat materii jest sam w sobie zły i która odrzucała Boga-Stworzyciela Starego Testamentu. Nauka, że stworzenie jest w swej całości dobre, nie pozostawia miejsca na fałszywa ascezę, sceptyczną i pesymistyczną ucieczkę od świata lub pogardę dla świata. Jest dobrą nowiną właśnie dla naszych czasów, w których ludzie miotani to nadzieją, to trwogą, stawiają sobie z niepokojem pytanie o współczesny bieg spraw. W dziejach pobożności chrześcijańskiej spotykamy się z pochwałą stworzenia i Boga. Najbardziej znanym przykładem jest Pieśń słoneczna św. Franciszka z Asyżu:

Najwyższy, wszechmogący i dobry Panie, Tobie sława, chwała, Uwielbienie I wszelkie błogosławieństwo: Tylko Tobie, Najwyższy, one przystają I żaden człowiek nie jest godzien Wymówić Twe imię. Pochwalony bódź, Panie, Z wszystkimi Twoimi stworzeniami, A przede wszystkim z naszym bratem słońcem, Który dzień daje, a Ty przez nie świecisz. Ono jest piękne i promieniste, A przez swój blask Jest Twoim wyobrażeniem, o Najwyższy!

W podobny sposób mówi Franciszek o księżycu, gwiazdach, wietrze, o cennej i czystej wodzie, ogniu, ziemi, kwiatach i ziołach, ale także o śmierci. Święty widzi niejako we współstworzeniach rodzinę, nazywając je wszystkie braćmi i siostrami człowieka.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Ks. Tomasz Stępień
W naszych rozważaniach na temat wiedzy aniołów powiedzieliśmy już wiele na temat doskonałości poznania anielskiego, o doskonałej kontemplacji Boga przez dobrych aniołów; o tym, że w sprawach leżących w porządku natury nie mogą się mylić. Przyszła więc w końcu pora, aby odpowiedzieć na pytanie chyba najbardziej nas interesujące, czyli jak znają nas aniołowie?...
 
Ks. Tomasz Stępień
Chrzest nie jest czymś wyłącznie chrześcijańskim. Obrzędu chrztu dokonywano na długo przed Chrystusem. Wiemy np. z Pisma Świętego, że Jan chrzcił po to, aby wzbudzić ducha pokuty.
 
Zdzisław J. Kijas OFMConv
Jezus jest w drodze przez świat. Nie błądzi, ale idzie do celu, nie jest zwykłym turystą, ale pielgrzymem do Jerozolimy, mówiąc konkretnie – jest w drodze na przyjęcie krzyża. Idąc, patrzy uważnie na tych, których spotyka, słucha ich, mądrze radzi, pomaga, uzdrawia... 
 
 
___________________
 
 reklama