logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dokąd prowadzi sztuczna inteligencja? Debata z cyklu „Pro tempore. Dialog nauk”
 


Czy nauki ścisłe przegrywają z etyką i moralnością? A może dzięki zaawansowanej technologii mamy mniej okazji, by łamać prawo i pozostać bezkarnym? Dokąd zaprowadzi nas rozwój techniki? Na takie pytania odpowiadać będą uczestnicy kolejnej debaty naukowej z cyklu „Pro Tempore", która odbędzie się 11 marca. Jej organizatorami są Akademia Katolicka w Warszawie i Komitet Nauk Teologicznych PAN.


Zdradzają naszą pozycję, liczą puls i kroki, przypominają o zakupach i wizycie u lekarza. Współczesne smartfony kontrolują już niemal cały plan dnia. Ile miejsca pozostanie za kilkadziesiąt lat na wolne, autonomiczne decyzje człowieka, również te, które nie zawsze są zgodne z rozumem czy nawet sumieniem? Czy starożytne „errare humanum est” zostanie mocno ograniczone, czy tylko bardziej sprofilowane na skutek kontroli, jaką oddamy w wirtualne ręce sztucznej inteligencji? Dzisiaj małe i duże komputery wiernie realizują włożone im aplikacje. Ale co będzie za 50 lat? Czy sztuczna inteligencja jest w stanie przejąć kontrolę nad cywilizacją? W jakim kierunku powinien rozwijać się człowiek?

 

Podobne pytania wiele razy pojawiają się w sferze publicystyki i literatury. Co jednak sądzą o tym naukowcy? Okazją do wysłuchania refleksji na poruszone tematy będzie kolejne spotkanie z cyklu „Pro Tempore. Dialog Nauk”, organizowane przez Akademię Katolicką w Warszawie i Komitet Nauk Teologicznych PAN. „Czy można być wolnym i odpowiedzialnym w świecie sztucznej inteligencji?” – to kwestia, którą będzie starało się rozstrzygnąć trzech naukowców: prof. PAN Piotr Lichacz – etyk i moralista, Andrzej Mleczko – matematyk i programista oraz o. dr Janusz Pyda, teolog i filozof. Transmisja 11 marca o godz. 19:00.

 

„Pro Tempore. Dialog Nauk” – to cykl debat naukowych toczonych się na styku nauk teologicznych, ścisłych i humanistycznych. Organizatorami spotkań są Akademia Katolicka w Warszawie i Komitet Nauk Teologicznych PAN. Pierwsze spotkanie odbyło się 22 stycznia br. i dotyczyło problemu wolności i odpowiedzialności w dobie naturalizmu antropologicznego. Więcej szczegółów na stronie www.protempore.mkw.pl.

 

www.archwwa.pl