logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dominikańska Szkoła Wiary - Związki niesakramentalne w Kościele
 


Dominikańska Szkoła Wiary we Wrocławiu zaprasza na kolejny wykład – w sobotę 15 listopada o godz. 17.00 o. Mirosław Ostrowski OP wygłosi w refektarzu klasztoru dominikanów we Wrocławiu (pl. Dominikański 2) wykład pt. „Związki niesakramentalne w Kościele”.

Wykład dotyczyć będzie sytuacji w Kościele osób, które po rozpadzie sakramentalnego małżeństwa zawarły cywilny związek lub związały się z inną osobą bez formalizacji relacji. O. Ostrowski omówi także sposoby pracy duszpasterskiej z takimi wiernymi w duszpasterstwach związków niesakramentalnych. Sam założył niedawno takie duszpasterstwo przy wrocławskim klasztorze dominikanów i wykład ma być jedną z form wypromowania tej nowej wspólnoty oraz zachęcenia katolików żyjących w ponownych cywilnych związkach do włączenia się w prace tej wspólnoty.

– Wiele osób, które z różnych powodów rozstało się ze swoim sakramentalnym małżonkiem, wchodzi po krótszym lub dłuższym czasie w nowy, cywilny związek – wyjaśnia Marek Misiak, jeden z organizatorów spotkania. – Część z nich – choć nadal głęboko wierząca – jest przekonana, że w ogóle nie są już w Kościele i Kościół nie jest już zainteresowany duszpasterskim prowadzeniem ich w żadnej formie. To jednak nieprawda. Nie mogą przystępować do komunii świętej ani uzyskać rozgrzeszenia w sakramencie pokuty (chyba, że zobowiążą się do życia jak brat z siostrą) – nie oznacza to jednak, że nie mogą być blisko Boga. Aby zapewnić takim osobom opiekę duszpasterską, w Kościele powstają duszpasterstwa związków niesakramentalnych – jest ich już w całej Polsce ponad 20. O. Ostrowski założył taką wspólnotę przy wrocławskim klasztorze dominikanów – i zaprasza do niej wszystkich chętnych. Spotkają się tam z delikatnością i zrozumieniem swoich problemów. Mogą również – jeśli chcą iść w tym kierunku – uzyskać pomoc w rozeznaniu, czy jest możliwe stwierdzenie nieważności sakramentalnego małżeństwa. 
 
– Działalność takich duszpasterstw jest ważna również z uwagi na wychowywane w nich dzieci – dodaje Marek Misiak. – Chodzi o to, żeby dzieci te mogły zostać religijnie wychowane, a rodzice mieli pomoc w takim wychowaniu. Tego rodzaju praca duszpasterska nie służy rozmywaniu prawdy Ewangelii, ale byciu z tymi ludźmi w taki sposób, w jaki jest to możliwe. Takie duszpasterstwa nie są żadną „alternatywną drogą”, żadną formą legitymizacji związków niesakramentalnych. Można natomiast tym osobom pokazać tym osobom, że mogą aktywnie działać w Kościele – m.in. w dziełach charytatywnych. 
 
– Duszpasterstwo takie tworzy przestrzeń do nawrócenia, a potem podejmowania w wyniku tej odmiany myślenia kroków takich, jakie są możliwe – wyjaśnia o. Ostrowski. – Osobom w związkach niesakramentalnych mających małe dzieci Kościół nie zaleca, żeby się rozstawali, ale zachęca je do czynów sprawiedliwości względem swoich sakramentalnych małżonków i dzieci. Jeżeli ktokolwiek sądzi, że osoba przychodząca do takiego duszpasterstwa próbuje tylko zagłuszać swoje sumienie i że nie chce ona już niczego w swoim życiu zmienić, to po prostu rani i krzywdzi tych ludzi.
 
– Osoby, którym znani są wierni, którzy są w takiej sytuacji kanonicznej, a chcieliby być mocniej w Kościele, prosimy o zachęcenie tych osób do przyjścia na wykład – mówi Marek Misiak. – Po spotkaniu będzie możliwość prywatnej rozmowy lub otrzymania kontaktu do duszpasterza w celu umówienia się na indywidualne spotkanie.
 
Nagrania z poprzednich spotkań Dominikańskiej Szkoły Wiary we Wrocławiu dostępne są na stronie internetowej www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl.
 
O. Mirosław Ostrowski jest znawcą pracy duszpasterskiej z osobami w ponownych związkach cywilnych. Swoją dominikańską posługę rozpoczął w Warszawie, a następnie przeniósł się do Gdańska, gdzie założył Duszpasterstwo Związków Niesakramentalnych. Po kilkuletniej przerwie związanej z pracą w mediach (KAI – 2001-2003, W drodze – 2003-2005) powrócił do działalności duszpasterskiej wśród osób rozwiedzionych (ośrodki w Poznaniu, Szczecinie i Warszawie). Obecnie założył tego rodzaju wspólnotę przy klasztorze dominikańskim we Wrocławiu. Prowadzi spotkania, rekolekcje i wykłady dla tych, którzy przez lata czuli się wyłączeni ze wspólnoty Kościoła. W 2011 roku opublikował książkę stanowiącą pierwszą w Polsce kompleksową pracę na temat teologicznych podstaw, historii, metod i perspektyw pracy duszpasterskiej z osobami rozwiedzionymi – „Wy też jesteście w Kościele” (będącą jego pracą doktorską).