logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dominikańska Szkoła Wiary we Wrocławiu – Modlitwa kontemplacyjna
 


Dominikańska Szkoła Wiary we Wrocławiu zaprasza na kolejne spotkanie – w sobotę 19 marca o godz. 17.00 w starym refektarzu klasztoru Dominikanów we Wrocławiu (pl. Dominikański 2) o. Bartłomiej Wolszleger OP wygłosi wykład „Modlitwa kontemplacyjna”.
 
Współcześnie można zaobserwować, że pewne tematy książek religijnych i konferencji rekolekcyjnych cieszą się szczególnie dużą popularnością – wśród nich te odpowiadające na pytanie Jak się modlić? W źródłach tych raz po raz przewijają się słowa medytacja i kontemplacja. Czym jest ta druga? Dlaczego modlitwa kontemplacyjna tak mocno pociąga współczesnych – podobno tak zabieganych – ludzi?
 
Modlitwa kontemplacyjna jest upodobaniem sobie pustyni, pustki, ubóstwa. Gdy człowiek zaczął już poznawać sens kontemplacji, intuicyjnie i spontanicznie poszukuje ciemności, nieznanej ścieżki ogołocenia, którą przedkłada ponad każdą inną drogę – napisał Thomas Merton w swojej ostatniej książce, zatytułowanej właśnie „Modlitwa kontemplacyjna”. W praktyce chrześcijańskiej możemy rozróżnić dwie podstawowe formy modlitwy kontemplacyjnej – modlitwę rozmyślania kontemplacyjnego oraz kontemplację w ścisłym tego słowa znaczeniu, czyli tzw. kontemplacje wlaną. Do tej pierwszej człowiek może dojść sam, przy zwykłej pomocy łaski. Natomiast kontemplacja we właściwym i węższym tego słowa znaczeniu oznacza kontemplację bierną, będącą wynikiem szczególnej łaski Bożej. W ciągu 2000 lat rozwoju chrześcijaństwa powstało wiele szkół kontemplacji – warto jednak pamiętać, że modlitwa kontemplacyjna nie jest szczególną ścieżką dla wtajemniczonych, ale sposobem na przybliżenie się do Chrystusa w sposób, który czasem ciężko opisać słowami, ale który jak najbardziej działa, o czym zaświadcza wiele osób. Modlitwa kontemplacyjna ma łagodzić nasze skłonności do koncentracji na sobie, uwalniać nas, oczyszczać naszą motywację, otwierać całkowicie na Boga i prawdziwą służbę innym. Wymaga dyscypliny, ducha umartwienia, gotowości do uwolnienia się od własnych myśli, idei, uczuć, przedstawień, przypomnień czy wyobraźni i przyjęcia cierpienia związanego z tym uwolnieniem. „Jeśli staramy się wyrzec własnych pragnień, wizji świata, wizji nas samych i wszystkiego, co prowadzi do utwierdzania naszego fałszywego «ja», prawdziwie uczestniczymy w Chrystusowym ogołoceniu samego siebie. Ogołacając się z fałszywego «ja», sprawiamy, że «ja» prawdziwe, którym jest życie Chrystusa w nas, może wyrazić się poprzez nasze ludzkie zdolności”5. Moc Boża może wtedy przez nas promieniować, gdyż nic jej już nie blokuje.
 
– Na wykład zapraszamy szczególnie tych, którzy są przekonani, że modlitwa kontemplacyjna to coś tylko dla osób o znakomitym przygotowaniu teologicznym (np. wyłącznie osób duchownych), a nie zwykłych zjadaczy chrześcijańskiego chleba – wyjaśnia Marek Misiak, jeden z organizatorów wykładu – Tymczasem to św. Jan Paweł II wskazywał, że jedną z najważniejszych modlitw kontemplacyjnych jest różaniec, a jedną z największych kontemplatyczek w dziejach – św. Faustyna, która ukończyła tylko trzy klasy podstawówki. 
 
Wstęp na wykład jest wolny. Nagrania poprzednich spotkań Dominikańskiej Szkoły Wiary we Wrocławiu znaleźć można na stronie internetowej www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl. 

***
 
O Dominikańskiej Szkole Wiary 
 
Dominikańska Szkoła Wiary w Warszawie jest częścią ogólnopolskiego projektu spotkań, prowadzonych przy klasztorach oo. dominikanów. W ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary odbywają się cykliczne spotkania adresowane do wszystkich, którzy chcą poznawać Boga.