logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Hort Petri
Dramat braku ojca
Wydawnictwo Flos Carmeli
 


Dzieci potrzebują obojga rodziców – tymczasem często w rodzinach brak jest ojca jako osoby, z którą dzieci mogłyby się identyfikować i która stanowiłby dla nich wzorzec. Jaką szczególną rolę odgrywa w rodzinie ojciec? Jakie problemy psychiczne mogą powstać u dzieci i młodzieży, która wzrasta bez ojca? Jak można braki te w życiu dorosłych już osób wyrównać oraz jak poradzić sobie z problemami, jakie one ze sobą niosą?

 

Wydawca: Flos Carmeli
Rodzaj okładki: Miękka
Autor: Hort Petri
ISBN: 978-83-62536-45-0
Liczba stron: 220
Format okładki: 145x210
Rok wydania: 2012

 
 
Kup tą książkę
 

 

Rozwój inteligencji


Wpływ pozbawienia ojca na sprawność intelektualną można obserwować w oparciu o testy sprawnościowe, oceny w szkole, świadectwa ukończenia szkół zawodowych oraz osiągnięcia zawodowe. W badaniach z tego zakresu istnieje powszechna zgodność co do faktu negatywnych skutków związanych z deprywacją ojca. Skutki te dotykają w równym stopniu zarówno dziewczęta, jak i chłopców. Przy czym rozwód oraz separacja rodziców mają na dzieci bardziej niekorzystny wpływ niż śmierć ojca. Ta powszechna ocena sytuacji opiera się na porównaniach z dziećmi z rodzin pełnych.

Można – jakkolwiek by było – jedynie podziwiać wkład włożony w badania, których wyniki tylko potwierdzają i tak oczywiste fakty. Prawie żadne z przeprowadzonych badań nie prezentuje założeń teoretycznych, które pomogłyby w zrozumieniu tego zjawiska. Większość z nich ogranicza się do stwierdzenia, że stopień obniżenia sprawności intelektualnej zależy od potencjału intelektualnego dziecka, od wieku, w którym nastąpiła utrata ojca, od sytuacji społeczno-ekonomicznej rodziny po jej rozpadzie oraz od istnienia bądź braku pozytywnych uwarunkowań o charakterze wspomagającym rozwój dziecka. Trauma wynikająca z niezaspokojonej potrzeby kontaktu z ojcem łącząca się z lękiem oraz szokiem wywołanym rozstaniem rodziców oraz jej negatywne skutki odbijające się na sile własnego ego oraz poczuciu własnej godności nie są w tego typu badaniach uwzględniane. To prowadzi do tego, że oczywisty fakt, jakim jest niezdolność takiej osoby do pełnego wykorzystania i rozwoju swoich wrodzonych uzdolnień, pozostaje nierozpoznany. Tak straumatyzowana osoba izoluje się od świata zewnętrznego, by obronić się przed kolejnymi zranieniami.

Przejściowy bądź trwały spadek wyników w nauce, trudności w szkole, nieukończone kształcenie zawodowe oraz obniżenie się statusu społecznego w porównaniu z tym w rodzinie pierwotnej są zatem – uzależnione jeszcze od całokształtu wpływów innych czynników rodzinnych i pozarodzinnych – mało zaskakującymi danymi w badaniach klinicznych na temat dzieci, młodzieży, a także dorosłych, którzy poddani zostali deprywacji ojca. Te procesy nie mają jednak przebiegu koniecznościowego. Istnieją przykłady – jak zobaczymy to w rozdziale zatytułowanym "Od traumy do jej twórczego przekształcenia" – przebiegające całkowicie odmiennie.


Zobacz także
Małgorzata Tadrzak-Mazurek, ks. Andrzej Godyń SDB
Małżonkowie muszą wiedzieć, że w zupełnie innym celu mówi kobieta, a w innym mężczyzna. Kobieta mówi po to, żeby przekazać stan emocjonalny, w którym się znajduje. On natomiast mówi po to, żeby przekazać informację. I dla niego nie jest normalne, żeby mówić żonie pięć razy, że ją kocha...

Rozmowa z Jadwigą i Jackiem Pulikowskimi – autorami poradników dla małżonków, rodzicami trójki dzieci, zaangażowanymi w działalność Duszpasterstwa Rodzin i pracę w Poradni Rodzinnej w Poznaniu.
 
Zuzanna Leliwa-Pruszak
Nowoczesne środki nauczania wykorzystują dorobek technologiczny i naukowy ostatnich czasów. Aktualnie obserwujemy rozwój przeróżnych technik, od e-learningu przez kreatywną edukację aż do neurolingwistycznego programowania. Rozwój ten jest naturalnym i niezbędnym zjawiskiem, jednak prowadzi do pewnego zagrożenia: skupiając się na zdobyczach techniki, łatwo zapomnieć o sprawie najważniejszej dla człowieczeństwa – o kontakcie z drugim człowiekiem.
 
Halina Grajek
Bóg, który jest miłością łączy się z duszą poprzez miłość i prowadzi ją po stopniach miłości do zjednoczenia z Sobą. Dusza idąc na spotkanie z Bogiem, ćwiczy się w cnotach i walcząc ze swoim ego, ogałaca się ze wszystkiego co nie jest Bogiem, aby wypełnić się Bogiem. Bóg uświęca ją, przeobrażając w Siebie...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS