logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Duchowa tożsamość Quebeku
materiał własny
 


Ojciec Św. Benedykt XVI przygotował już Papieskie Intencje Misyjne na 2008 rok. Na miesiąc czerwiec wyznaczona została następująca intencja: „Aby Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Quebeku w Kanadzie pomógł lepiej rozumieć to, że Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji”.
 
Papież Benedykt XVI został zaproszony na 49. Światowy Kongres Eucharystyczny przez Prymasa Kanady, kard. Marc Ouellet - gospodarza przyszłorocznego zgromadzenia katolików. Miasto i prowincja Quebec, jak i cała Kanada bardzo liczą na odwiedziny Ojca Świętego i z nadzieją oczekują rzesz pielgrzymów z całego świata.
49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w dniach od 15 do 22 czerwca 2008 r. W tym samym roku miasto Quebec świętować będzie jubileusz 400-lecia istnienia.
 
Ostatnie dwa kongresy z udziałem setek tysięcy osób odbyły się w meksykańskiej Guadalajarze w 2004 r. i w Rzymie w 2000 r. Będzie to drugi kongres eucharystyczny w Kanadzie po prawie 100 latach. Poprzedni odbył się w 1910 roku w Montrealu.
Na zbliżającym się kongresie spodziewany jest udział ponad 100 tys. osób z całego świata, w tym bardzo liczy się na przybycie pielgrzymów z Polski - ojczyzny Jana Pawła II, który zaplanował jeszcze za swego życia to miejsce i czas 49. MKE.
 
Quebec - francuskojęzyczna prowincja Kanady zawsze była bardzo tradycyjnie katolicka, jednak od lat 60. ubiegłego wieku ulegała i ulega nadal silnej sukcesywnej laicyzacji. Miejscowy Kościół zachowuje nadzieję, że kongres eucharystyczny przyczyni się do ożywienia życia chrześcijańskiego i praktyk religijnych. „Prawdziwą bolączką naszej tożsamości nie jest ani miejsce religii w życiu publicznym, ani integracja społeczna imigrantów czy ich żądania, ale duchowa pustka, która zagraża kulturze Quebeku, wywołując poczucie niepewności” - taką opinię wyraził Prymas Kanady.
Przedstawił on także tezę, że „mieszkańcy Quebeku lepiej akceptowaliby i przyjmowali imigrantów, gdyby powrócili do wiary katolickiej.
Wielu Kanadyjczyków żyje w duchowej pustce, która powoduje zamęt wśród młodzieży, niechęć do zawierania małżeństw, co wraz ze zwiększeniem liczby dokonywanych aborcji i samobójstw powoduje spadek przyrostu naturalnego. Nasze społeczeństwo - twierdzi dalej Prymas - potrzebuje powrotu ku swym głębokim wartościom duchowym oraz nowego przymierza między wiarą a powszechną kulturą”. Zdaniem kardynała Marc Ouellet w takiej sytuacji imigranci stanowią wielkie bogactwo dla społecznosci Quebeku, wnosząc swe wartości kulturowe i religijne. Niezrozumiała jest przy tym wrogość, z jaką często spotyka się Kościół katolicki w kanadyjskich mediach.
Prymas Ouellet uważa, że obecnie „francuskojęzyczna Kanada potrzebuje większego szacunku dla wszystkich religii i nie ulegania laickim integrystom, którzy roszczą sobie pretensję do wyłączności w sferze publicznej”.
 
Kongres Eucharystyczny rozpocznie się za niespełna 7 miesięcy. Przygotowania już trwają tu na miejscu i we wszystkich katolickich krajach. „Zawsze wierna” Polska ma w tym niemały udział. Już jest kolportowany w diecezjach przekład polskojęzyczny Dokumentu Teologicznego 49.MKE w Kanadzie i inne materiały kongresowe. Przede wszystkim jednak potrzeba gorącej modlitwy, aby czerwcowa intencja Ojca Świętego Benedykta XVI trafiła do serc i umysłów nas wszystkich i pozwoliła przyjąć z wiarą, że „Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji”.
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
 
Zobacz także
Uczucia odgrywają wielką rolę w życiu człowieka. O tym, czy miłość, radość, przyjaźń znaczą coś dla człowieka, czy towarzyszą jego drodze przez życie, czyniąc je bogatszym i szczęśliwym, decydują w znacznym stopniu wrażenia i przeżycia z okresu dzieciństwa.
 
„Mam trzydzieścioro dzieci i wszystkie kocham!” – uśmiecha się s. Nikola. Od dwóch lat prowadzi świetlicę dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym, które pochodzą z rozbitych i patologicznych rodzin. Wielokrotnie są to dzieci z ogromnym głodem miłości, które w świetlicy znajdują wreszcie miejsce, gdzie czują się kochane i akceptowane. Już nie są anonimowe... 
 

Niezależnie od tego, co wynosimy z naszego ziemskiego domu, Bóg wskazuje nam, jaki ma być prawdziwy dom, dom Jego miłości, w którym "jest mieszkań wiele". To znaczy, że Jego Miłość i dla nas przygotowała miejsce. Stwórca z miłością opisuje wizję naszego szczęścia w prawdziwym domu.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS