logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Konrad Zaborowski SDS
Duchowość - Co to w ogóle jest?
Apostoł Zbawiciela
 


 Duchowość chrześcijańska jest miejscem spotkania Pana Jezusa Chrystusa, Zbawiciela świata. Zaczyna się wówczas, gdy odczuwamy pragnienia duszy dążącej do Boga. Inaczej mówiąc, jest to sposób modlitwy, rozmowy z Panem Bogiem. Rozwija się poprzez wewnętrzną czujność i ludzką samoświadomość, a wyraża się we wrażliwości na poruszenia duchowe. Jest zaproszeniem, jakie nieustannie kieruje do nas Pan Jezus, aby dbać o swoje wnętrze i wypływać na głębię.
 
Małe ćwiczenie
 
Duchowość – co to jest? Każdy, kto tylko trochę się zastanowi nad znaczeniem tego pojęcia, zaczyna rozumieć. Ale gdy trzeba coś powiedzieć, przychodzi to z trudem, o ile w ogóle jest możliwe. Paradoksalnie, każdy jednak wyczuwa, czym jest duchowość. Gdy siedzisz sam w cichym pokoju i zaczynasz myśleć o sobie i o Bogu, wówczas podczas każdego oddechu czujesz, że potrafi sz myśleć, odczuwać, zastanawiać się nad sensem życia. Spróbuj zrobić to teraz, jako takie małe ćwiczenie na początek. Nabierz powietrza i oderwij na chwilę wzrok od tekstu. Usiądź w ciszy, pomyśl o swojej duszy, o Bogu. Zrób to właśnie teraz. W tej chwili! Zacznij wsłuchiwać się w ciszę. Poczułeś? To jest miejsce dla duchowości. Tak się rozpoczyna. Jednak w dużej części zależy od Twojej wrażliwości.
 
Co to jest duchowość?
 
Zagadnienie duchowości wydaje się skomplikowane i proste jednocześnie. Z jednej strony można się łatwo domyślić, na co wskazuje (samo słowo przywołuje każdy temat związany z ludzką duszą), z drugiej natomiast trudno określić, gdzie i kiedy można o niej mówić. Duchowość jest częściej nierozumiana niż rozumiana. Przez większość ludzi kojarzona jest z czymś mglistym, trudnym, tajemniczym. W jakiejś mierze można się z tym zgodzić, jednak nie jest to cała prawda, a jedynie potoczne rozumienie tego słowa. Niewystarczające, bo nie do końca prawdziwe. Jak jest naprawdę?
 
Duchowość to życie wewnętrzne człowieka, a przede wszystkim jego życie duchowe. Oznacza to, że duchowość najmocniej wyraża się w życiu duchowym. W jej zakresie mieszczą się: nawrócenie, świętość, modlitwa, pokuta, post, asceza, mistyka oraz poruszenia i pragnienia wewnętrzne. Obejmuje całość życia duchowego wraz z jego praktyką i doświadczeniem mistycznym. W chrześcijaństwie dojrzała duchowość staje się przejawem wiary w Jezusa Chrystusa. Proces duchowy prowadzi ostatecznie do świętości, czyli zjednoczenia z Bogiem. Duchowość stanowi zatem miejsce i sposób, w których człowiek rozwija swoją osobowość i wiarę, krocząc ku Bogu.
 
Dlaczego duchowość jest ważna dla człowieka?
 
Aby lepiej zrozumieć, czym jest duchowość, trzeba się zastanowić nad podstawowym pytaniem: „kim jest człowiek?”. Wobec współczesnej nauki i rozwijającej się technologii łatwo zagubić sens życia. Nasza wiedza o świecie staje się coraz obszerniejsza, jednak pytanie o człowieka i sens jego życia nie traci na swojej aktualności. Najłatwiej porównuje się człowieka do zwierzęcia. Co więcej, wiele się czyni, aby zatrzeć różnicę pomiędzy ludźmi a zwierzętami. Czy jednak zwierzęta mogą mieć swoją duchowość?
 
Człowiek od najmłodszych lat stawia rozmaite pytania. Poznaje świat, przygląda się, a gdy go coś zaciekawi – pyta. Proces ten nie zanika z upływem lat. Każde naukowe odkrycie rozpoczyna się od zaciekawienia jakimś zjawiskiem i od postawienia odpowiedniego pytania. Można stwierdzić, że człowiek jest otwarty na świat – i to przede wszystkim odróżnia go od zwierzęcia. Człowiek ma świat, podczas gdy każdy rodzaj zwierząt jest ograniczony do właściwego swemu gatunkowi środowiska. Zwierzęta zauważają w swoim otoczeniu jedynie to, co ma znaczenie dla ich gatunku. Cała reszta nie jest w stanie ich zainteresować. Zachowanie zwierząt ograniczone jest ich środowiskiem. Co innego człowiek. W jego zasięgu jest cały świat, posiada go i chce go poznawać. Czyli, mówiąc inaczej, poznaje i wie, że poznaje. Pracuje i wie, że pracuje. Odpoczywa i wie, że odpoczywa. W ten sposób budzi się jego samoświadomość, a wraz z nią ludzka duchowość. Dzięki duchowości człowiek góruje nad całym światem i całkowicie przewyższa wszystkie zwierzęta.
 

 
1 2 3  następna
Zobacz także
Szymon Hiżycki OSB

Cztery żywioły — woda, ogień, powietrze i ziemia to archetyp, który stale towarzyszy ludzkości w jej kulturze i obecny jest także w Biblii. Nieprzypadkowo Zesłanie Ducha Świętego opisywane jest za pomocą dwóch z nich — powiewu wiatru oraz płonącego ognia.

 
Szymon Hiżycki OSB
Po grzechu pierworodnym wszyscy ludzie, chociaż w różnym stopniu, przeżywają trudności w zrozumieniu sensu ludzkiego ciała i w odpowiedzialnym kierowaniu własną cielesnością. Nie jest sprawą przypadku, że pierwszą konsekwencją pierworodnego nieposłuszeństwa człowieka było zaniepokojenie się jego sytuacją cielesną, a dokładniej zaniepokojenie się jego cielesną nagością. 
 
Szymon Hiżycki OSB

Psalm 139 rozpoczyna się słowami: „Panie, przenikasz i znasz mnie, Ty wiesz, kiedy siadam i wstaję. Z daleka przenikasz moje zamysły, widzisz moje działanie i mój spoczynek i wszystkie moje drogi są Ci znane...". Następnie Psalmista na wiele sposobów ukazuje obecność Boga, której doświadcza i o której jest mocno przekonany, by zakończyć słowami: „Wybadaj mnie, Boże, i poznaj me serce; doświadcz mnie i poznaj moje troski, i zobacz, czy nie podążam drogą nieprawości, a prowadź mnie drogą odwieczną!". Dla wierzącego, także czasów Starego Testamentu, jest oczywiste, że Bóg pragnie być blisko człowieka...

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS