logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Jacek Stępczak
Dziadek księdzem
Przewodnik Katolicki
 



 
 W lipca br. w Zambii księdzem został prof. Antonio Biagioli, wdowiec mający dwie córki i ośmioro wnuczat. Jak to możliwe?
Do Misyjnego Seminarium Duchownego w Kitwe (półmilionowe miasto w Zambii) przynależy aktualnie 27 alumnów pochodzących z dziewięciu krajów Afryki, Europy i Ameryki Łacińskiej. Do niedawna dwudziestym ósmym seminarzystą był Antonio, 60-letni Włoch, który drogę ku kapłaństwu obrał po śmierci swojej żony.
 
Pan Bóg jest cierpliwy
 
Antonio Biagioli jest profesorem filozofii i pedagogiki. Przez 30 lat pracował najpierw jako nauczyciel filozofii w liceach a następnie jako wykładowca na uniwersytecie. Ma dwie córki, które obdarowały go ośmiorgiem wnucząt. Nierzadko telefonowały z Włoch do dalekiej Zambii, pytając o kondycję swego ojca. Słyszałem wówczas w słuchawce telefonu zaskakujące powitanie: „Jestem córką waszego kleryka Antoniego. Czy mogę rozmawiać z moim tatą?”.
 
Będąc młodzieńcem, dzisiejszy ks. neoprezbiter spędził trzy lata w niższym seminarium duchownym. Na koniec zadecydował, że nie pójdzie drogą ku kapłaństwu. Rozpoczął studia pedagogiczne i filozoficzne. Został nauczycielem zafascynowanym filozofią Immanuela Kanta oraz Karola Marksa. Pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia odszedł całkowicie z Kościoła. Przez ponad dwadzieścia lat był ateistą głoszącym „śmierć Boga”. Tylko wytrwałej wierze swojej żony Carly, której zegarek nosi na ręku na znak swojej miłości do niej, zawdzięcza powrót i pojednanie z Kościołem.
 
W 1988 roku poszedł wraz z nią – bardziej „przez grzeczność” niż z przekonania – posłuchać katechez dla dorosłych w swojej parafii. Głosili je prości i niewykształceni katechiści z Drogi Neokatechumenalnej. Musiało być coś frapującego w ich nauczaniu, skoro pan profesor – jak do dziś nazywają go mieszkańcy rodzimego Fano we Włoszech – postanowił wysłuchać ich nauki do końca. Któż mógł wtedy przypuszczać, że osiemnaście lat później stanie przy ołtarzu, by odprawić Mszę św. prymicyjną!
 
W 1994 roku jego żona zachorowała na raka. Umarła jak święta 4 marca 2000 roku. Rok później – we wrześniu 2001 – prof. Biagioli wstąpił do seminarium duchownego. 4 lipca 2006 r. otrzymał święcenia kapłańskie i został skierowany do pracy dydaktycznej w seminarium w Kitwe.
 
 
1 2  następna
Zobacz także
Artur Rychta OCD
Nie szata zdobi człowieka. Ani mury, ani struktury. Prawdą jest, ze musimy mieć bliską relację z Bogiem. Akcentuję „musimy”, bo bez intymności z Bogiem życie konsekrowane nie ma po prostu sensu i prowadzi raczej do dewiacji i patologii niż do uświęcenia i naśladowania Jezusa. 

Z o. Cyprianem Morycem, bernardynem, doktorem historii sztuki na KUL i opiekunem wspólnoty „Jezus Żyje” działającej przy Uniwersytecie Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie, rozmawia Artur Rychta OCD
 
 
Artur Rychta OCD
Służą zachowaniu w lepszym stanie, a niszczą życie wewnętrzne. Dłuższy wydaje się okres przydatności do spożycia, a ich zażycie groźne dla zdrowia, że aż strach brać coś takiego do ust. Mięso w lodówce się nie psuje, ale organy w naszych ciele i owszem. Konserwanty winny konserwować, przedłużać trwanie. I robią to. Ale czy konsekracja polega na długim trwaniu, czy raczej na poświęceniu? Gdy poświęcam się czemuś lub komuś, to czy po to, by jak najlepiej zachować wieczną nieskazitelność? 
 
ks. Józef Bremer SJ
W listopadzie 2001 roku przypadała trzechsetna rocznica przekroczenia przez o. Eusebio Francisco Kino SJ rzeki Colorado. Z europejskiej czy polskiej perspektywy wydarzenie to może jest mało istotne. Inaczej sprawa wygląda z amerykańskiego i z meksykańskiego punktu widzenia. O. Kino jest jednym z dwóch jezuitów, których statuy stoją w Galerii Zasłużonych na Waszyngtońskim Kapitolu...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS